Bērni

Alerģija - kas tas ir?

Definīcija

Daži cilvēki ļoti jūtīgi  reaģē uz saskarsmi ar   dabas izcelsmes  produktiem (augiem, augļiem, dārzeņiem) vai noteiktu  pārtiku (zivīm, vēžveidīgiem) vai uz gaisā esošām vielām (putekļiem, ziedputekšņiem),  kas izpaužas kā iesnas, izsitumi, klepus, caureja vai smagākos gadījumos apgrūtināta elpošana, samaņas zudums. Šīs pārmērīgās organisma reakcijas uz parastām apkārt esošām vielām arī sauc par alerģiju.   

Kā rodas alerģiska reakcija?  

Augu daļiņas, pārtika, ziedputekšņi, putekļi u.t.t visi ir svešas vielas cilvēka organismam un tos sauc par antigēniem. Cilvēka organisms aizsargā sevi no šiem antigēniem izstrādājot antivielas (pretvielas), ko ražo baltie asins  ķermenīši. Tā organisms aizsargā sevi no uzbrucējiem. Problēma ir tā, ka apmēram 15% no visas pasaules cilvēku šī cīņa starp antigēniem un antivielām notiek vētraini un to tad sauc par alerģisku reakciju. Tā ir ģenētiski noteikta un var pārmantoties.  

Alergēni

Alergēni atmosfērā - putekļi, ziedputekšņi, spalvas, mati, pelējumi, sēnītes, parazīti (mājas putekļu ērces)
Pārtikas alergēni - olas, piens, zivis, rieksti, zemesrieksti, kvieši u.t.t
Medikamenti – penicilīns, aspirīns, u.t.t
Kukaiņu indes – bišu, lapseņu
Saule,
Aukstums, u.t.t.  

Diagnostika

Bieži ir grūti noteikt konkrētu alerģijas cēloni.
Vispirms ārsts mēģina noskaidrot vai simptomi, sūdzības vispār var būt saistītas ar alerģiju un tikai tad mēģina noskaidrot īsto izsaucēju.
Pacientam jādod ārstam pēc iespējas vairāk informācijas par apstākļiem, vidi, laiku, kurā notiek alerģiskā reakcija.
Kad ārsts domā, ka ir uz pareizā ceļa, tad nozīmē testus, analīzes, lai  pārbaudītu savas aizdomas. Parasti veic ādas alerģijas testus, ja pārbaudes laikā pacientam nav sūdzību un viņš nelieto medikamentus. Testa būtība ir, ka organisms nonāk kontaktā ar niecīgu alergēna daudzumu – vienu pilienu, caur to veic 1 mm dziļu dūrienu un pēc 20 minūtēm novērtē ādas reakciju. Ja testa vietā parādās apsārtums, ādas pacēlums, nieze, tas liecina par pozitīvu rezultātu un apstiprina, ka ir alerģija uz noteikto vielu.  

Ārstēšana

Ja ārstam ir izdevies noteikt alerģijas cēloni, tad vislabākās zāles ir novērst kontaktu ar to.
To ir vieglāk pateikt nekā izdarīt. Dažreiz jāatvadās  no ģimenes mīluļa - suņa vai kaķa, bet citreiz tas ir neiespējami, kā piemēram , ja ir alerģija uz ziedputekšņiem. Tomēr pastāv arī metodes kā maziāt alerģiju uz tik izplatītām lietām kā  mājas putekļiem, mājas putekļu ērcēm (akaracīdi, putekļusūcējs ar ūdeni vai HEPA filtriem, u.t.t).
Ja no alergēna nav iespējams izvairīties, un saglabājās sūdzības, tad ārsts pacientam nozīmē medikamentus, kas mazina simptomus  un novērš alerģijas radītās sekas organismā.  Ar medikamentiem alerģiju nevar izārstēt, bet iespējams uzlabot pacienta dzīves kvalitāti.    

No 7 gadu vecuma alerģiju var ārstēt arī ar specifisko imūnterapiju (SIT), tas ir, organismā ievada lielā atšķaidījumā alergēnu, palielinot ļoti pakāpeniski devu, process ilgst 3 gadus.   

Ļoti svarīgi  alerģiskiem cilvēkiem ir novērst veicinošos faktorus, tas ir, smēķēšanu (aktīvo, pasīvo), vīrusu infekcijas, mitrumu, pelējumu telpās, sliktu ventilāciju mājā, lieko svaru, mazkustīgu dzīvesveidu, stresu, u.t.t.   

Materiālu sagatavoja alergologs Ieva Cīrule

Citi noderīgi raksti

Zīdainis un veģetārs uzturs

Zaļie kokteiļi

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība

Izvēlies tapeti: Vasara