Cāļa forumi » Zīdainis

melaanija: bērna vadīta ēšana vai klasiskā piebarošana?

Lou

Pastāvīgs apmeklētājs

Lou

CT = +36.6°

01.02.2013 18:19:43 0 0

VinnijsRūks

bet mūsdienās no tā izveidots vesels kults

visiem jau gribas izdarīt pareizi. un informācijas ir daudz un tā ir pretrunīga....visas tās alerģijas un nepanesamības, no kurām gribas izvairīties un tāpēc nedot kaut ko par agru/ vēlu. Atzīšos godīgi, es biju ļoti apjukusi. Varbūt ar katru nākamo bērnu šaubu ir mazāk...

Lou

susure

Pastāvīgs apmeklētājs

susure

CT = +38.4°

01.02.2013 21:18:19 0 0

pedagoģiskā un baby lead weaning tiešām nav viens un tas pats.

vienojošais ir tas,ka neviens netaisa speciālos biezeņus. Lielākā atšķirība ir tā, ka pie BLW(bērna vadīta piebarošana) bērns pats izvēlas ko ēst.

es noteikti neesmu pret biezeņiem. Katrs dara tā kā viņam šķiet ērtāk un pareizāk un ja tas nevienam nekaitē- nu kāda man darīšana.

Es pati personīgi esmu BLW piekritēja

Ar meitu sāku 5 mēnešos(kaudze iemeslu kāpēc tik agri), turot klēpī ar paplāti priekšā. Bija ļoti interesanti to vērot, kā attīstās motorika, spēja kožļāt, viļāt pa muti etc.

Vienīgais mīnuss biezeņiem ko es redzu ir tāds, ka bērnam neveidojas veselīgas attiecības ar ēdienu. Katru reizi mutei tuvojas kaut kāda pļura, kas izskatās vai nu balta, zaļa vai orandža, bet GARŠO un smaržo katru reizi citādāk. Un pat ja kaut kas negaršo, tas tiek iebāzts iekšā mutē tā ka nav citu variantu kā ēst vien nost.

Plusi BLW.... ēdienam ir smarža, garša, struktūra, krāsa. Tas viss ir nenormāls stimuls bērna smadzeņu attīstībai. Plus ļoti labi skaitoties valodas attīstībai, jo mēle tiekk vingrināta.

ir ļoti daudz literatūras gan par pedagoģisko piebarošanu gan BLW. Iesaku kārtīgi iepazīties pirms kaut ko sāc.

Piemēram par rīstīšanās refleksu, kas ir tāpēc, ka zīdaiņiem līdz 8mēnešiem vemšanas reflekss ir kaut kur mēles vidū nevis mēles galā kā pieaugušajiem.

vai kāpēc obligāti ir jāsēž taisni!!!!!!!! citādāk ir aizrīšanās risks.

un JA NU KAS, tad pašas sirdsmieram noderēs youtube pamācība par to ko darīt aizrīšanās gadījumā

susure

blaze

Pastāvīgs apmeklētājs

blaze

CT = +37.8°

01.02.2013 21:26:37 0 0

Lou
atļauj pasmaidīt!
Atļauju, pat nezinot par ko

nav visa ēdienkarte jāpieskaņo zīdainim
BVĒ gadījumā arī nav, ja vien netraucē personīgie tarakāni "zīdainim likās par agru dot"... un tik daudz kā sāls samazināšana gatavotajā ēdienā arī man nāk tikai par labu

No kurienes tad Tu zini
Varbūt nezinu, varbūt tā nav visiem... vien tāds viedoklis radies no tiem, ko esmu redzējusi, no tiem, ko esmu dzirdējusi sūdzamies par šo tēmu. Es izvēlējos citu ceļu, man šīs problēmas nav bijušas. Sakritība, likumsakarība vai vēl kaut kas, nezinu... bet pārbaudīt arī netaisos

VinnijsRūks
Miljoniem gadu cilvēki kaut kā taču ir pārgājuši no mātes piena uz pieaugušo ēdienu, bet mūsdienās no tā izveidots vesels kults - grami, blenederi, supereko truši, burciņas un kas tik vēl ne - kam tas viss?
Es par to pašu ieskaitot visādus sarakstus, kad kuru produktu un kādā konsistencē drīkst iekļaut bērna ēdienkartē. Kaut kā tas viss dikti sarežģīts tiek

blaze

aandrea

Pastāvīgs apmeklētājs

aandrea

CT = +36.6°

01.02.2013 21:29:48 0 0

baroju ar biezeņiem...neko sarežģītu neredzu + man pašai ļoti garšo, taisu porciju mums abām un pa divām visu izēdam. vāru pusdienas citrieiz no tā paša katla izņemu ko ārā, citreiz mazā katliņā sametu dārzeņus, gaļa jau man ir izvārīta un devās salikta saldētavā, tik piemetu pa gabaliņam. es tomēr gribu arī iziet no mājas un bērns paliek ar tēti, tad nu tētis ari var iedot ēst. slaukt nost, saldēt, kausēt pienu, dot no pudeles šķiet daudz ķēpīgāk, kā uztaisīt biezeni, es pa retam plenderēju, bet biežāk vienkārši saspiežu ar dakšiņu.

aandrea

melaanija

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +36.6°

01.02.2013 22:42:56 0 0

Mjā, cik mammu, tik bērnu, tik variantu Diskusija ļoti spraiga, kas jau vien norāda, ka ne viena, ne otra, ne trešā metode nav 100% panaceja. Noteikti visefektīvākais būs izmantot visas pozitīvās lietas kaut no visām metodēm kopā, galvenais darīt visu ar take it easy piegaršu, citādi tiešām nekāda labuma no gramu un parezības dzenāšanas. Mani vairāk interesē nevis konkrēta metode, drīzāk bērna gatavība. Pameklēšu info par to rīstīšanās refleksu, tas šķiet gana loģiski. Nupat pamēģināju pati apēst banānu, tasni sēžot, un tādā slīpumā, kā bērnu šūpļkrēsliņi - skaidrs, ka norīt kumosu grūtāk ir slīpumā. Man šķiet, ka zināma sakarība ir arī ar zobiņu nākšanu - zobi domāti cietākas barības sakošanai, un zobu laiks arī varētu būt zīme jaunam ēdienam. Zobu mazajam vēl nav. Interesanti, kādēļ vēl joprojām tik ļoti populāra ir klasiskā piebarošana, ja jau BVĒ ir tik daudz plusu? Atvainojos arī par savu nekompetenci - tiešām vēl tikai sāku iedziļināties šajā jautājumā, tādēļ jaucu pedagoģisko piebarošanu ar BVĒ. Vien prātā nāk tik dažādi stāsti - mammas stāsts kā ne es, ne māsa neko neēda un viņai šī biezeņošana asociējas ar nemitīgu cīniņu par neizēstiem šķīvjiem, vīra vecmāmiņas stāsts par to, ka bērni pienā dzīvoja līdz gada vecumam, un, kad paši sēdēja pie galda, tad arī iemācījās ēst ēdienu no galda. Un māsas stāsts par klasisko piebarošanu, kas aizgāja kā pa diedziņu, un bērniem garšoja viss. Laikam jau ne tik daudz KĀ, bet KAD ir svarīgi. Neiespringt un eksperimentēt

melaanija

blaze

Pastāvīgs apmeklētājs

blaze

CT = +37.8°

01.02.2013 23:17:35 0 0

melaanija
Man šķiet, ka zināma sakarība ir arī ar zobiņu nākšanu - zobi domāti cietākas barības sakošanai, un zobu laiks arī varētu būt zīme jaunam ēdienam. Zobu mazajam vēl nav.
Runājot par zobiem, ir dikti maldīgs uzskats, ka tie ir obligāti vajadzīgi, lai bērns ēstu nesamīcītu barību. Priekšzobi ir paredzēti tikai un vienīgi košanāi, košļāšana notiek ar dzerokļiem (vari pati uz sevīm pārbaudīt, kā tad īsti tā barības apstrāde mutē notiek). Bet pirmie dzerokļi bērnam parādās jau pēc gada, kaut kas viņiem blakus (tas ir, acu zobi, kas aiztaisa caurumu starp pirmo dzerokli un priekšējiem zobiem) tikai uz pusotru gadu vai pat vēl vēlāk... tak līdz tam laikam neviens negaida, lai bērnu sāktu iepazīstināt ar nesasmalcinātu barību.

Interesanti, kādēļ vēl joprojām tik ļoti populāra ir klasiskā piebarošana, ja jau BVĒ ir tik daudz plusu?
Kāda tur klasiskā... tāda nepilnu gadsimtu veca, bet par to uz mācītu galvu idejām balstīta. Laikam jau tas ir tas noteicošais, spēja uzdrīkstēties un nepaklausīt dažādu dikti mācītu speciālistu viedoklim par tēmu "ko, kad un kādā formātā bērnam drīkst"... piedevām šīs pamācības bieži tiek papildinātas ar drošības brīdinājumiem par bērna iespēju aizrīties ar pārāk rupju barību.

vīra vecmāmiņas stāsts par to, ka bērni pienā dzīvoja līdz gada vecumam, un, kad paši sēdēja pie galda, tad arī iemācījās ēst ēdienu no galda
Nu būtībā tas arī ir BVĒ

Laikam jau ne tik daudz KĀ, bet KAD ir svarīgi.
Es pat teiktu vissvarīgākais ir, kas tai procesā piedalās - ja tikai vecāki, tad bērns agri vai vēlu uzsāks protestēt pret pastāvošo kārtību ar "nemitīgu cīniņu" un "neizēstiem šķīvjiem"... būtībā bērnam ir jābūt tiesīgam pateikt, ka viņš negrib ēst vai ka ir jau paēdis, un vecākiem tas ir jāakceptē, neskatoties uz to, ko saka visas gramu un "pareizas" barošanas tabulas... galu galā, tas ir bērna puncis, un tikai viņš zina, cik tam attiecīgajā brīdī ir vajadzīgs.

Katrai mums savi tarakāni galvā, katrai savas pieņemamās un krasi noraidamās lietas... bet būtībā, galvenais ir, lai bērnam ēšana radītu prieku nevis kļūtu par obligātu pienākumu, kurš ir jāpacieš un pakļāvīgi jāizpilda, lai iegūtu atļauju nodarboties ar citām lietām.

blaze

melaanija

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +36.6°

01.02.2013 23:47:04 0 0

blaze
Par to zobu nākšanu vairāk biju domājusi tā filosofiski, ne burtiski. Katrai gatavībai ir kādas pazīmes, manuprāt, tā ir ar visu dzīvē. Un galvenais ir, kā saki, darīt visu ar prieku - ēšanu tai skaitā, kas ir tik svarīga visu mūžu. Tagad, domājot par šo tēmu un bieži esošo bērna atteikšanos no ēdiena (iespējams tieši šīs ne-izvēles dēļ), aizdomājos, kas nez mani, bērnu, kas neko nekad nav ēdis un ēšanu uztvēris par "obligāto literatūru" savos gados ir pārvērtis par pilnīgu gurmānu.. tā kā tie interesi veidojošie faktori jau ir dažādi. Nu katrā gadījumā ceru, ka demokrātiska domāšana un mīlestība pret ēdienu majās mājās radīs vajadzīgo pamatu pozitīvai attieksmei arī bērnā. Pilnībā saprotu to mazo cilvēku, kam nāk virsū kaut kāds mistisks priekšmets ar vēl mistiskāku vielu iekšā. Līdz tam taču viņš pats bija noteicis kad, cik un cik ātri ēdīs. Šī pretruna man arī rada šaubas, ka te kārtējo reizi cilvēks ir gribējis apiet dabas likumus un mierīgumu

melaanija

susure

Pastāvīgs apmeklētājs

susure

CT = +38.4°

01.02.2013 23:52:44 0 0

melaanija
slīpi nevar likt, jo var gabals ieslīdēt iekšā, tad kad bērns to speciāli tur nav ievirzījis un tad var notikt aizrīšanās.

zobi nav obligāti. Manējai pirmais zobs iznāca 9 mēnešos. Gaļas gabalu kaut kādā veidā plosīja jau septiņos.

Lielākie BVĒ mīnusi- ļoti liela netīrība. nu ļoti liela. Un tas, ka nevar sākt 4 mēnešos, kas aktuāli ja uz maisījumiem ir.

Bet nu es arī atbalstu čujs/ņuhs/poņa variantu.

Manējai bija ikrīta burciņbiezenis, lai es zinātu ka ir paēdusi. Gaļu sāku dot, kad sāka rāpot- 6 mēnešos, jo likās ka ir gatava. Nu un tā ar visu. čujs, ņuhs poņa un tad metāmies tajā ēdiena padarīšanā kopā kālielā piedzīvojumā

susure

melaanija

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +36.6°

02.02.2013 00:07:57 0 0

susure
čujs/ņuhs/poņa jau arī būs vienīgais sakarīgais piegājiens. Man gan šobrīd kaut kā nemaz vēl negribas steigties ar to ēšanu - mazais ir gana liels un dūšīgs, piena pietiek atliektiem galiem. Šad un tad iedodu rokās ko no ēdiena, kaut kas interesē (gurķis, piemēram), kaut kas ne. Pieļauju, ka tamlīdzīgi knakstīsimies kādu laiku un tad jau izmēģinās gan biezeni, gan gabaliņus.

melaanija

blaze

Pastāvīgs apmeklētājs

blaze

CT = +37.8°

02.02.2013 00:13:30 0 0

melaanija
Vai zobus var saistīt ar gatavību ēst ko vairāk kā pienu vai maisījumu? Nezinu, varbūt. Mums bija tā, ka meitai pirmie zobi uzradās 5-ar-pus mēnešos, kaut ko nogaršot bija gatava tikai pēc 7 mēnešu sasniegšanas. Manā mājā "gatavības pazīme" bija aktīva vēlme nogaršot visu aizsniedzamo kombinācijā ar nevaldāmu vēlmi izpētīt mana šķīvja saturu

susure
Lielākie BVĒ mīnusi- ļoti liela netīrība. nu ļoti liela. Un tas, ka nevar sākt 4 mēnešos, kas aktuāli ja uz maisījumiem ir.
Tā nekārtība mūsu gadījumā pat īsti nesākās. Bērns uzreiz zināja, ka šķivja saturs ir liekams mutē, tik vien, kā vajadzēja uztrenēt pareizo saņemšanas spēku, lai viss nesašķīst plaukstā. Nzinu, ar kādu netīrību ir jārēķinās, bet mums tas bija apmēram metrs*metrs uz grīdas, kur bērns uz sāniem gulēja apmēram pa vidu... pieaugot prasmēm amplitūda vēl vairāk samazinājās, pie apsēšanās vispār samazinājās līdz "tikai blakus".
Bet maisījumu bērniem tie 4 mēneši savā ziņā ir saistīti arī ar maisījuma sastāvu un ieteikto vecumu, kad kurš maisījums jālieto. Ja nepāriet uz nākamo pakāpi tik ātri kā rekomendē ražotāji, tad droši var pavilkt tikai maisījuma došanu arī līdz 6 mēnešiem

blaze
Jūs neesat iegājis sistēmā, tādēļ nevarat rakstīt šajā forumā
18204987
Noderīgas saites

Rīga

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tasty
DELFI
Izvēlies tapeti: Septembris