Cāļa forumi » Zaļumu un pūkainīšu stūrītis

lutekle: Topinambūru kopšana

lutekle

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +37.8°

24.03.2014 16:17:04 0 0

Deizy
Zini, tie , kas man tur aug- sekli un ne- milzīgi, ir gluži apaļi. vai šķirne tāda, vai grūtā augšana- nezinu. Bet forma šiem mizošanai laba. Varu iedot .

lutekle

Bella Ragazza

Pastāvīgs apmeklētājs

Bella Ragazza

CT = +38.2°

24.03.2014 16:25:38 0 0

lutekle
Mums aug sētmalā. Nekā nekopjam. Tu nezāles īpaši kop? Vēlā rudenī, kad topinambrūkoki nokaltuši, vienkārši izraujam no zemes. Ja zeme irdena, nāk ar visiem fruktiem. Ja ne, jāparok. Varot visus nemaz nerakt ārā, jo šiem netraucē aukstums. Kad vaig, tad tik izrok (ja zeme nav sasalusi )

Stādīšana un audzēšana

Topinambūri ir pieticīgi augi, jo aug pat savvaļā. Bet, ja vēlamies rudenī norakt labu un kvalitatīvu topinambūru bumbuļu ražu, tad mazliet jāpapūlas. Topinambūru var audzēt dažādās augsnēs, bet piemērotākas ir kūdras vai vieglas mālsmilts augsnes. Smagākās augsnēs topinambūru bumbuļi ir sīkāki un daudz ķeburaināki. Topinambūrs izmanto tās barības vielas, kuras citiem augiem ir grūti pieejamas, jo tā sakņu sistēma ir dziļa un spēcīga.

Topinambūrus audzē līdzīgi kā kartupeļus. Tos var stādīt uz līdzena lauka, bet vagās tiek nodrošināti labāki apstākļi. Izstāda topinambūrus agri pavasarī, ne vēlāk par maija vidu, jo nokavēts stādīšanas laiks samazina bumbuļu ražas lielumu. Nav ieteicams topinambūru mēslošanā izmantot kūtsmēslus – augs labi, bet bumbuļi būs ķeburaini.

Jāravē tikai augšanas sākumā, vēlāk tie paši tiek galā ar nezālēm.

Bumbuļus vāc vēlā rudenī

Topinambūri ir vieni no visvēlāk vācamiem dārzeņiem, un ražas novākšana nav vienkārša. Vispirms jānovāc laksti – tos izmanto lopbarībai vai sasmalcina un vēlāk iestrādā augsnē. Tad ar dakšām izceļ sakņu kamolu ar bumbuļiem, kuri cieši turas kopā. Bumbuļus netraumējot, uzmanīgi atdala vienu no otra un liek glabāties pagrabā. Lai bumbuļi nesažūtu, vēlama glabāšanas temperatūra ap nulli un augsts gaisa mitrums.

Topinambūrs labi pārziemo uz lauka, tāpēc daļu bumbuļu var atstāt uz lauka un izrakt ziemas atkušņu laikā – tie nebūs sažuvuši, kādi tie kļūst pārāk siltos pagrabos. Topinambūru pārziemošanas spēja reizēm sagādā arī problēmas, jo katrs mazākais bumbulis, kas būs palicis zemē, nākamajā pavasarī uzdīgs un atkal veidos lielus topinambūru cerus. Tos var salīdzināt ar mārrutkiem, kuri arī reizēm aug visnepiemērotākajās vietās un ir grūti iznīcināmi.

Ir dārzi, kur topinambūrus audzē vienā vietā daudzus gadus, nenorokot ražu, tie kalpo kā dzīvžogs un aizvējš siltummīlošiem augiem. Tomēr ar katru gadu topinambūra stiebri kļūst smalkāki un mazāki, bumbuļi – sīkāki un ķeburaināki, jo augi aug pārāk blīvi. Tāpēc, ja vēlas kvalitatīvu bumbuļu ražu, topinambūri ir katru pavasari jāstāda un raža ir jāvāc katru rudeni.

Nekā nekopjam.

In Mark Twain's words, why "in German, a young lady has no sex, while a turnip does?"
[das Mädchen—neuter] [die Rübe—feminine]

Labi sen apnika man Pūķene, pukiiite, Pūķis, Puķīte, Pūķītis, Pūķītis_Mazais, puukjiite, Puukjis, Rūķīte un visādi citādi līdzīgi kustoņi....

Pūķīte - tā vairs neesmu es!!!!!!!!!!!!

Bella Ragazza

kristel

Pastāvīgs apmeklētājs

kristel

CT = +36.6°

24.03.2014 16:28:25 0 0

lutekle
mani dikti neapaļi, puse aiziet mizās, kamēr apgriež visus "izaugumus". kaut gan dažreiz vnk riktīgi noberžu ar švammi vai birstīti un ēdu ar visu miziņu.

visus rīsus vienā maisā nesabāzīsi... (ļoti, ļoti, ļoti sens Ķīniešu izteiciens :)

kristel

lutekle

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +37.8°

24.03.2014 16:30:40 0 0

Tomēr ar katru gadu topinambūra stiebri kļūst smalkāki un mazāki, bumbuļi – sīkāki un ķeburaināki, jo augi aug pārāk blīvi.
Vo. Paldies. Tas gan mani satrauca. Pārziemojošie un lieki augošie pagaidām nesatrauc, vieta pietiek. Kad būs problēma, tad domāšu.

Kā reiz šovakar vārīšu brokoļu-puķkāpstu- topin. biezzupu. Un grauzišu svaigus.

lutekle

Trīne

Pastāvīgs apmeklētājs

Trīne

CT = +43.6°

24.03.2014 16:45:59 0 0

lutekle
Tātad šis būs mans kultivējamais sakņaugs
Nu tu tā prātīgi. Var sanākt, ka tas būs tavs vienīgais kultivētais sakņaugs

Trīne

lutekle

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +37.8°

24.03.2014 17:06:51 0 0

Trīne
Var sanākt, ka tas būs tavs vienīgais kultivētais sakņaugs
Nē, nu es patiešām uz augstās modes dārzniecību un lauksaimniecību nepretendēju, bet vai tiešām izklausos nu tik pavisam pavisam tizla, ka pat ķirbjus, kabačus un salātus nemācētu izaudzēt?

lutekle

rabarbere

Pastāvīgs apmeklētājs

rabarbere

CT = +36.6°

24.03.2014 17:10:22 0 0

lutekle
vai tiešām izklausos nu tik pavisam pavisam tizla,
laikam jau doma bija tāda, ka dot brīvu vaļu šiem nevar, citādi pēc gadiem topinambūri būs pārņēmuši visu dārzu - gribi tu to vai ne

rabarbere

Zil-zils

Pastāvīgs apmeklētājs

CT = +38.6°

24.03.2014 17:13:32 0 0

Jā, mēs ar izrāvām ārā, lai arī bija visu laiku aiz žoga, bet nu kā nezāles(

Zil-zils

Bella Ragazza

Pastāvīgs apmeklētājs

Bella Ragazza

CT = +38.2°

24.03.2014 17:29:39 0 0

lutekle
laikam jau doma bija tāda, ka dot brīvu vaļu šiem nevar
Nu ja, tā tas arī ir domāts

In Mark Twain's words, why "in German, a young lady has no sex, while a turnip does?"
[das Mädchen—neuter] [die Rübe—feminine]

Labi sen apnika man Pūķene, pukiiite, Pūķis, Puķīte, Pūķītis, Pūķītis_Mazais, puukjiite, Puukjis, Rūķīte un visādi citādi līdzīgi kustoņi....

Pūķīte - tā vairs neesmu es!!!!!!!!!!!!

Bella Ragazza

Deizy

Pastāvīgs apmeklētājs

Deizy

CT = +38.0°

25.03.2014 08:41:57 0 0

lutekle
Paldies par piedāvājumu, tikai jāizdomā, kā to realizēt. No kurienes esat?

Dzīvot ir vērts, lai mīlētu, audzinātu bērnus, dejotu un lasītu grāmatas. Pārējais ir tikai līdzekļi mērķa sasniegšanai

Deizy
Jūs neesat iegājis sistēmā, tādēļ nevarat rakstīt šajā forumā
18243414
Noderīgas saites

Rīga

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tasty
DELFI
Izvēlies tapeti: Rudens