Spogulis

Mioma. Mīti un patiesības

Mioma reiz tika dēvēta par mūķeņu slimību, jo pastāvēja uzskats, ka miomas cēlonis ir nevainība. Patiesībā nevainīgām sievietēm mioma mēdz būt ļoti retos gadījumos.

Mīti vai patiesības par miomu:

 1. Dzemdes mioma ir ļaundabīgs audzējs, kas attīstās dzemdes muskuļu apvalkā. Miomai nav nekādu ļaundabīga audzēja pazīmju. Gludajos muskuļaudos var izveidoties tikai viens ļaundabīgs audzējs – sarkoma, un ar miomu tai nav nekā kopīga.
 2. Ja mioma ir zem gļotādas, tas nozīmē, ka dzemde jāizoperē. Vēl viena ļoti sena un dziļi iesakņojusies aplamība. Protams, miomas atrašanās vieta tiek ņemta vērā, kad ārsts izlemj, ar kādām metodēm to ārstēt. Taču ne vienmēr obligāta ir operācija. Noteicošais ķirurģiskās iejaukšanās rādītājs ir asiņošana un miomas lielums.
 3. 80% gadījumu mioma var būt daudzskaitlīga, proti, vienlaikus aug vairāki dažāda lieluma mezgliņi. Vairumā gadījumu tā nemēdz būt. Tas, ka konkrētajā brīdī visi mezgliņi vēl nav parādījušies, nenozīmē, ka to nav. Svarīgi ir zināt, ka katrs miomas mezgls aug no vienas šūnas un ar blakusesošajiem mezgliņiem tam nav saiknes. Tādējādi var secināt: ja parādījušies divi mezgliņi, tas nenozīmē, ka noteikti būs arī trešais un ceturtais. Otrkārt, ja tiek izoperēts viens mezgls, nav pamata gaidīt, ka pārējie izzudīs paši no sevis. Tā nenotiek. Recidīvs var parādīties gan pēc trim mēnešiem, gan pēc astoņiem gadiem. Vai nu jāizoperē pilnīgi visi mezgliņi, vai arī paši sīkākie jāizoperē ar medikamentiem.
 4. Viens no miomas veidošanās riska faktoriem ir iedzimtība. Tas vēl nav pierādīts. Savukārt, droši var apgalvot, ka nopietns riska faktors ir vieglprātīgas dzimumattiecības. Riskanti ir arī aborti. Miomas attīstības ģenētisko faktoru piemin retāk. Vienīgā no dzemdes šūnām, kurai ir nenoteikts nobriešanas periods – no 13 līdz 40 nedēļām, ir gludo muskuļu šūnas. Grūtnieces no traumējošajiem faktoriem parasti piesargās pirmās 12 nedēļas, bet otrajā trimestrī atļaujas atslābināties – uzsmēķēt, lietot alkoholu, medikamentus. Taču, ja auglis ir sieviešu dzimtes, nākamās sievietes dzemde var tik traumēta arī otrajā trimestrī. Meitenīte piedzimst vesela, izaug, iestājas dzimumbrieduma laiks un ginekologs 15 gadīgai pusaudzei atklāj miomu.
 5. Pie riska faktoriem pieder arī neauglība un grūtniecības pārtraukšana. Neauglība visbiežāk ir iekaisuma procesa, infekcijas rezultāts, kas var kļūt arī par miomas cēloni. Protams, aborti, kas mehāniska iejaukšanās, mēdz atstāt savas pēdas, to skaitā arī rosināt miomas attīstību.
 6. Menstruālā cikla traucējumi var izraisīt dzemdes miomu. Drīzāk jau otrādi. Mioma var izraisīt menstruāciju traucējumus.
 7. Miomas gadījumā sāpes var būt dažādas: nepārtraukti smeldzošas, izteiktas un ilgstošas, spēji asas, lēkmjveida, var sāpēt taisnā zarna. Dažkārt miomas gadījumā sāpju nav vispār. Asas sāpes mēdz būt ārkārtīgi reti. Lai tā notiktu, mezglam jābūt lielam un ielaistam.
 8. Audzēja strauja palielināšanās var būt saistīta ar tūsku, kas veidojas mezglu barošanās traucējumu dēļ. Tie ir maldi! Ja mezglam nepieplūstu asinis, tas izžūtu un pārstātu traucēt. Viss ir tieši otrādi. Pati modernākā miomas ārstēšana – embolizācija – pamatojas uz to asinsvadu aizsprostošanu, kas baro miomu.
 9. Sievietēm, kurām ir mioma, pagarinās olnīcu darbības periods. Arī nav taisnība! Gan slimām, gan veselām sievietēm olnīcu funkcionēšanas periods ir atkarīgs no folikulu daudzuma, grūtniecību skaita un kontraceptīvo līdzekļu lietošanas.
 10. Iestājoties menopauzei, vērojams miomas regress. Tā mēdz būt, taču ne vienmēr. Uz operācijas galda paciente var nonākt arī tad, kad menopauze jau iestājusies, bet mioma turpina augt.
 11. Lai noteiktu diagnozi, tiek izmantota laporaskopija. Tikai ārkārtas gadījumos, jo kāpēc gan iejaukties ķirurģiski, ja var iztikt tikai ar ultraskaņu. Gadījumā, ja ar to nepietiek, var izmantot magnētiskās rezonanses tomogrāfu

Citi noderīgi raksti

Alkoholisms

Viss par fizioterapiju

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība