E-pasta mērkaķa austiņa
Interneta vēsturi nosacīti var dēvēt arī par mūsdienu vēsturi. Tajā īpaša vieta atvēlēta vienam burtam, ko ļoti bieži lieto elektroniskā pasta sūtītāji un saņēmēji un kas ir neiztrūkstoša ikvienas elektroniskā pasta adreses sastāvdaļa. Mērkaķītis, a ar aplociņu, zirnekļpērtiķis, slieka, tārps – tie ir tikai daži no nosaukumiem robežzīmei elektroniskā pasta adresēs, kuru Latvijā neitrāli vēl dēvē arī par «et».
- Foto: istockphoto.com
Vēsturnieki ķērušies pie darba, lai noskaidrotu, kur radies mistiskais burts jeb zīme «@» un kāda ir tā izcelsme. Pētīts arī, kā «@» zīmi dēvē dažādās pasaules malās.
Lai arī savu atpazīstamību zīme ieguva, parādoties internetam un elektroniskā pasta pakalpojumiem, kā apliecina Karens Čangs no Taivānas Nacionālās universitātes, šīs zīmes vēsture sniedzas vairākus gadsimtus tālā pagātnē. Pirmo reizi tā atrodama jau viduslaikos, tā kalpojusi kā saīsinājums priedēklim ad-, tātad «@» ir apzīmējums vārdam vai priedēklim pie-.
Britu ziņu kanāls «BBC» atgādina, ka vēl 15. vai 16. gadsimtā Venēcijas tirgotāji ar šo vārdu apzīmējuši smailus māla traukus ar divām osām, ko izmantoja dažādu šķidrumu, visbiežāk eļļas un vīna, tilpuma mērīšanai. Portugāļiem «@» tiek izrunāts kā ‘arroba’, tā tiek apzīmēta svara mērvienība.
19. gadsimtā, parādoties pirmajām rakstāmmašīnām, «@» ieguvis savu vietu arī uz klaviatūras, tā nozīme mainījusies tikai nedaudz. Burts lietots kā apzīmējums frāzei, kas apzīmē mēru sistēmu vai vērtības skalu. «Et» nepazuda, parādoties pirmajiem datoriem, un saglabājis savu vietu alfabēta burtu vidū. Robežzīmes lietošana elektroniskā pasta adrešu pierakstīšanā ir nejaušība, tagad jau var teikt – vēsturiska nejaušība. Par tādu to 1971. gadā vēl nevarēja saukt programmētājs Rejs Tomlinsons, kurš radīja interneta priekšteci «ARPANET». Viņam bija vajadzīgs apzīmējums, ko lietot, sastādot elektroniskā pasta adresi. R. Tomlinsons esot pārlaidis skatu klaviatūrai, ieraudzījis «et» un nospriedis, ka tas ir tieši tas, kas vajadzīgs.
Kā uzskata «BBC», šobrīd pasaulē varētu būt ap pusmiljards datoru, no kuriem lielākā daļa ir ar latīņu burtu tastatūru, un uz tās atrodams visiem zināmais «et», kas paspējis iegūt neskaitāmus apzīmējumus interneta lietotāju vidū.
Grieķijā šī zīme tiek saukta par mazo pīli, Vjetnamā par A aplociņā, Bulgārijā par mērkaķi vai mērkaķīti, Krievijā par suni. Vācijā tas tiekot dēvēts par zirnekļpērtiķi, citur par mērkaķasti, tārpu, sivēnasti vai ziloņa snuķi. Taču ar zooloģiskiem apzīmējumiem, lai arī tie ir populārākie, nebeidzas «@» zīmes sinonīmu vārdnīca. Vietām «@» zīme tiek saukta par strūdeli vai ruleti, zviedri to sauc par kanēļmaizīti, citiem šī zīme asociējas ar siļķes rolmopsi. Par to, ka «@» daudzie sinonīmi mainās, liecina kaut vai tas, ka ne visiem ir pa prātam «@» angliskie apzīmējumi, it īpaši pēc Irākas kara.
Francijas valdība, rūpējoties par valodas tīrību un daiļskanību, šai zīmei pievērsusi īpašu uzmanību. Terminoloģijas komisija, kas seko jaunvārdu parādīšanās gaitai, «et» zīmi ieteikusi saukt par Erobaz vai Erob. Taču interneta lietotāji nav padevušies standartizācijai un lieto pašu izvēlētos nosaukumus.
Pēc ziņu kanāla «BBC» materiāliem
Citi interesanti raksti
Mīļoto vīriešu dīvainības, ar kurām sadzīvojam