Atpūta

Ēd. Izspļauj. Esi laimīgs.

Tā esot rakstīts uz kādas ASV firmas piedāvāto saulespuķu sēkliņu iepakojuma. Sēklu audzēšanā un patērēšanā gan līderis ir Krievija, bet otrajā vietā Ukraina. Ielūkosimies saulespuķes vēstures lappusēs un tajā, cik derīgi vai kaitīgi ir patērēt saulespuķes sēkliņas.

Saulespuķu un to sēklu izmantošanas vēsture

Vēsturnieki apgalvo, ka pirmie saulespuķes sāka kultivēt Ziemeļamerikas indiāņi ap 3000. gadu p.m.ē. Viņi no saulespuķēm cepa maizi un no sēklām bumbiņu veidā izgatavoja savdabīgu koncentrātu, ko izmantoja enerģijas gūšanai ilgstošu pārgājienu laikā. Augu lietoja pret drudzi un sāpēm krūškurvī, kā arī pret čūskas kodumiem, bet no ziedlapiņām un ziedputekšņiem ieguva purpura–violetu krāsu, kuru izmantoja tetovējumiem un tekstilizstrādājumiem.

Foto: istockphoto.com

Eiropā saulespuķi ieveda spāņi, kad atgriezās no Amerikas iekarošanas XVI gs. Sākotnēji augs tika lietots kā dekoratīvs dārza un telpu rotājums, dažreiz izmantots medicīnā. 1716. gadā Anglijā izdots pirmais patents saulespuķu eļļas ražošanas procesam. Krievijā saulespuķes parādījās divus gadsimtus vēlāk. Versijas, kā saulespuķes nokļuva Krievijā – ieveda vācu ieceļotāji vai Pēteris Pirmais no Holandes. Daļa zinātnieku gan apgalvo, ka Krievijā saulespuķes pazina un kultivēja jau pirms mūsu ēras, taču nezināmu iemeslu dēļ ar laiku to pārtrauca darīt. To apliecinot izrakumi pie Maskavas, datēti ar VII–V gadsimtiem p.m.ē., kuros atrastas saulespuķu sēklas un uz saimniecībā izmantotajiem traukiem pamanītas saulespuķu eļļai ļoti līdzīgas atliekas.

Saulespuķu izmantošanas veidi mūsdienās

Svarīgākais saulespuķes pielietojums — saulespuķu eļļas iegūšana. Eļļu pēc tam izmanto gan kulinārijā, gan tehniskajām vajadzībām. No saulespuķu sēklām iegūst margarīnu, izmanto tās kā izejvielu laku un krāsu rūpniecībā, ziepju vārīšanas procesā un kosmētikas līdzekļu pagatavošanā. Saulespuķu sēklas apceptas un samaltas izmanto halvas ražošanā, pievieno cepumiem un konfektēm. Arī saldajos ēdienos un salātos var pievienot saulespuķu sēklas, piemēram:

Salāti ar saulespuķu sēklām. 1 liels burkāns, 1 liels apelsīns, 2 saujas iztīrītu saulespuķu sēklu. Burkānus notīra, sarīvē uz rupjas rīves. Apelsīnu nomizo un daiviņas sīki sasmalcina. Saulespuķu sēklas pakarsē uz sausas pannas un nedaudz sasāla. Kad atdzisušas, pievieno salātiem.

Šampinjonu salāti ar saulespuķu sēklām. 150 g lapu salāti, 200 g svaigi šampinjoni, 2 ēdamkarotes saulespuķu sēklas, pētersīļi, 1 daiviņa ķiploka, 1 ēdamkarote saulespuķu eļļas, 2 ēdamkarotes citronu sulas, sāls un pipari pēc garšas. Sēklas apcep līdz tās kļūst zeltaini brūnas. Salātus sagriež. Šampinjonus nomazgā un sagriež, aplaista ar 1 ēdamkaroti citrona sulas un cep lielā karstumā 2–3 minūtes. Sagatavo salātu mērci: smalki sakapā ķiplokus, pētersīļus, visu sajauc ar saulespuķu eļļu un atlikušo citrona sulu, pievieno sāli un piparus, izmaisa. Samaisa apceptās sēklas un sēnes, pārlej ar mērci, samaisa vēlreiz.

Kā kulturāli ēdamas semuškas

Salāti varētu izdoties garšīgi un tos nav grūti uzlikt uz skaista šķīvīša un apēst. Ar sēkliņu graušanu nav tik vienkārši. Izveidojies uzskats, ka grauzt saulespuķu sēkliņas sabiedriskā vietā ir nepieklājīgi, ka to dara tikai urlas, huligāni un citi nekulturāli cilvēki.

Ja tomēr nevari atturēties no sēkliņu graušanas, tad sēkliņas labāk ēst pa vienai, bet izspļaut sēnalas vajag vai nu īpašā maisiņā vai sliktākajā gadījumā savā rokā un pēc tam aiznest uz tuvāko atkritumu tvertni. Pēc vietas pamešanas jāpārliecinās, ka aiz jums uz zemes vai grīdas nav palikušas sēnalas.

Birojā, sabiedriskajā transportā, pie lietišķas tikšanās vai smalkā restorānā gan nebūs īstā vieta, lai izvilktu sēklu paciņu un sāktu grauzt sēklas. Musulmaņu valstīs sarunas biedram nekādā gadījumā nav pieļaujams grauzt sēkliņas, tas tiks uzskatīts par necieņas izpausmi. Rumānijā ilgi bija spēkā likums, kas aizliedza ēst saulespuķu sēklas uz ielas vai sabiedriskā vietā. Mūsu pašu skolās bieži vien iekšējās kārtības noteikumi aizliedz skolēniem skolas telpās ēst saulespuķu sēklas.

Cits veids, lai izvairītos no iespējamās apkārtnes piemēslošanas, ir iegādāties jau attīrītas saulespuķu sēklas. Tiesa, tā tiks zaudēts sēkliņu lobīšanas nomierinošais efekts, bet vēl svarīgāk – notīrot sēkliņu to sastāvā esošās derīgās taukskābes oksidējas un sēklas vairs nav tik lietderīgas veselībai kā neattīrītās.

Saulespuķu sēkliņu derīgās un kaitīgās īpašības

Tik tiešām – psihologi apgalvo, ka sēklu graušanas process kā vienveidīga darbība palīdz atslābināties un nomierina nervus. Sēkliņas ieteicams grauzt arī tiem, kas grib atradināties no smēķēšanas, kā arī graušana palīdz autovadītājiem neaizmigt pie stūres daudz labāk nekā skaļa mūzika vai sarunas ar līdzbraucējiem.

Saulespuķu sēkliņas ir selēna, magnija, kālija, kalcija un citu organisma darbībai nepieciešamu vielu, vairāku B grupas vitamīnu un labākais E vitamīna avots. Saulespuķu sēkliņas satur olbaltumvielas, ogļhidrātus, aminoskābes, lipīdus, polipiesātinātas taukskābes. Lai novērstu dedzināšanu kuņģī, bieži vien pietiek nedaudz pagrauzt sēkliņas.

Grauzdētas sēklas ir zaudējušas līdz pat 90% no derīgajām vielām. Tāpēc daudz labāk ir nopirkt zaļas sēklas un pašiem tās tikai nedaudz pažāvēt uz sausas pannas.

Kāpēc varētu būt kaitīgi lietot saulespuķu sēklas:

  • Sēkliņu graušana bojā zobu emalju un tas var izraisīt kariesu. Risinājums – tūlīt pēc graušanas zobi kārtīgi jāiztīra.
  • Saulespuķu garās saknes absorbē no augsnes visu, kas ir iespējams un tās mēdz būt tādas kaitīgas vielas kā kadmijs un svins. Regulāra sēkliņu graušana ievērojami palielina risku saslimt ar nieru un nervu sistēmas slimībām.
  • Sēklas negatīvu ietekmi atstāj uz balss saitēm un tāpēc tās nav vēlams lietot dziedātājiem. Pēc to lietošanas rīkli ir kā ieeļļota un izpildītāji nevar dziedāt augstu.
  • Saulespuķu sēklas ir viens no barojošākajiem produktiem. 100 g sēkliņu satur 520–602 kkal.

Raksta tapšanā izmantota informācija no portāliem Agrosputnik.ru un hnb.com.ua.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Mēness ne tikai kā Zemes pavadonis

Atpakaļ PSRS

Par līdzīgiem tematiem aprunāties varat Cāļa forumos

Pļāpiņa

Virtuves noslēpumi