Atpūta

Ūdenspīpes

Notikumi pasaules politiskajā dzīvē vēsta, ka rietumi cenšas iekarot un pakļaut austrumus. Tajā pašā laikā austrumi daudz veiksmīgāk iekaro rietumus. Par to liecina fakti, ka daudzas austrumu zemju tradīcijas, lietas un greznuma priekšmeti pēdējo gadu laikā kļuvuši par kulta precēm Eiropā un Amerikā. Viens no šādiem priekšmetiem ir ūdenspīpe, ko labprāt pērk arī Latvijas iedzīvotāji.

Šīs sarežģītās, dekoratīvai vāzei līdzīgās ierīces nosaukums nāk no turku vārda hūka. Vēl to mēdz dēvēt par šišu vai kaljānu. Iespējams, ka daudzi ūdenspīpi atveduši no ceļojumiem pa Indiju, Turciju, arābu zemēm. Pilnīgi iespējams, ka atvestā manta nekalpo kā nākas, jo pircējs nav bijis pietiekami izglītots, savukārt pārdevējs, tā tieši sakot, to drusku apčakarējis. Piemēram, pēc viesošanās Ēģiptē ir skaidrs, ja tu nekad neesi tādu ūdenspīpi redzējis, tad tirgotājs tās vietā tev iesmērēs vecu grābekli, nebeigdams slavēt tā labās īpašības. Tāpēc tur kāroto suvenīru, varbūt drusku dārgāk, bet tomēr pirkt viesnīcu veikalos vai vietās, ko iesaka gids.

Tradīcija un galvenās lietas

Pīpi pērkot, ir jāpārbauda, vai visas detaļas būs uz vietas. Gan solīdās austrumu tirgotavās, gan viņa veikalā ir pieņemts, un, to prasa labais tonis, ka nopirkto preci izmēģina turpat tirgotavā, vai viss darbojas kā nākas, kā arī pārdevējs pircējam sniedz vērtīgus padomus, kā ierīce kopjama.

Pīpes uzbūve principā ir vienkārša. Tā sastāv no trim galvenajām daļām :

· kausiņš un kausiņa turētājs;

· gara, lokana caurule ar iemuti galā;

· pats ūdenspīpes trauks - dūmu dzesētājs.

Pie tam ir jāraugās, lai kausiņa turētājam līdzi dotu gumijas blīvīti, kas to labāk savienos ar dūmu dzesētājtrauku. Lai tā kalpotu ilgāk un arī efekts būtu labāks, pirms lietošanas blīvīte jāiesmērē ar jebkuru pārtikā lietojamo eļļu. Blīvītei jābūt arī tajā vietā, kur traukam tiek pievienota lokanā caurule.

Tabaka un trauka saturs

Tabaka sastāv no 30 % tabakas, kas sajaukta kopā ar dažādām dabas veltēm un sajaukta ar medu vai augļu sīrupiem. Te jāatgādina, ka šāda tabaka tiek ražota tikai ārzemniekiem. Paši austrumnieki īstai tabakai klāt jauc pa druskai no lietām, par kuru glabāšanu pie mums draud cietumsods.

Latvijas vīrieši izvēlas dubulto ābolu tabaku, vīnogu, augļu miksli - tās esot stiprākās. Sievietēm patīkot kapučino, rožu, zemeņu aromāti. Latvijā ir pieejami turpat 30 veidi ūdenspīpju tabakas.

Ūdeni traukā lej tik daudz, lai kausiņa turētāja vidējā trubiņa tajā iegrimtu ne dziļāk par 2 cm. Ūdenim jābūt atdzesētam - vislabāk ar ledus gabaliņiem. Taču ir tabakas, kuru garšu var izjust un baudīt tikai tad, ja traukā ir ieliets auksts piens. Viena šāda tabaka ir kapučino.

Rietumnieki pīpēšanā ir ieviesuši zināmas korekcijas un traukā mēdz liet arī vīnu vai atšķaidītu viskiju vai konjaku.

Atdzīvināšana

1. Keramikas vai metāla topikam uzliek folija cepurīti. Lieto visparastāko pārtikas foliju, vēlams vairākās kārtās. Cepurīti uzliek tā, lai tā kārtīgi nosedz topika augšu. Ar sērkociņu vai biezāku adatu folijā izdur daudz caurumiņus. Cepurīti noņem. Trauciņā liek tabakas maisījumu, tā, lai tas nebūtu ar kaudzi. Viegli uzirdina un pārsedz ar sagatavoto cepurīti.

2. Ņem apelsīna koka oglīti un aizdedzina. Speciālajos veikalos ir nopērkams gan oglītes turētājs, gan arī šķiltavas, kas šo procesu padarīs daudz ērtāku. Tad oglīti papūš, lai tā sāk gailēt;

3. Liek uz sacaurumotās folija cepurītes;

4. Smēķēšanu sāk - pāris reizes ievelkot dūmu, lai izmēģinātu, ka viss kārtībā.

Baudīšana

Smēķēšana parasti tiek veikta ar pilnīgi atbrīvotu - mierīgu dūmu ievilkšanu 40 minūšu garumā. Ja smēķētāju ir vairāk, tad labāk pirkt pīpi, kurai var pievienot divas un vairāk caurules, kā arī izmantot maināmās iemutes.

Ja pīpe izmēra ziņā būs maza un lētāka, tas nenozīmē, ka tā ir nekvalitatīva. Taču, jo garāks ir dūma ceļš, jo labāk. Pīpes dūms ir auksts - ne viens vien iesācējs pēc smēķēšanas ir saķēris angīnu, tāpēc speciālisti iesaka klāt dzert siltu, labu tēju. Rietumos atļauts arī kāds malks laba konjaka vai viskija.

Mazgāšana un tīrīšana

Pēc smēķēšanas no trauka izlej saturu un visas sastāvdaļas, izņemot cauruli, nomazgā siltā ūdenī. Lokanā caurule jātīra tad, kad tā izžuvusi. Vislabāk aizbraukt līdz benzīntankam un pamatīgi izpūst ar gaisa strūklu.

Cenas un izvēle

Latvijas lielveikalos, piemēram, "Molā" un "Alfā" ūdenspīpes cena sasniedz 70 - 80 Ls. Tas arī atbaida vietējos šo ierīci pirkt šeit pat mājās, bet gan austrumu zemēs. Laba ūdenspīpe arī Turcijā, Ēģiptē un citās austrumu zemēs maksās ap 100 - 150 ASV dolāriem. Rīgā speciālajos veikalos to cena svārstās no 15 - 55 Ls. Tātad starpības īpaši nav nekādas.

Austrumiem ir tā priekšrocība, ka tur amatnieku veikalos un darbnīcās var atrast patiešām unikālas pīpes, kas veidotas sudrabā, pat zeltā, ar dzintara un citu pusdārgakmeņu rotājumiem. Tad ir garantija, ka šāda pīpe tās lietotājam būs unikāla. To cena svārstās ap 400 ASV dolāriem.

Padomi

Nedrīkst

· piesmēķēt cigareti no oglītes;

· novietot ūdenspīpi augstāk par grīdu;

· izmantot parasto pīpju vai cigarešu tabaku;

· smēķēšanas laikā pārvietot ūdenspīpi;

· pārvietot pīpi, turot aiz augšējās detaļas;

· lietot, kā dzesējamo šķidrumu stipros alkoholiskos dzērienus.

Derīgi padomi baudīšanai

· piparmētru maisījuma pievienošana pastiprina tabakas garšu un aromātu;

· interesanti varētu būt dažādu maisījumi sajaukumi;

· papildus jau esošajam, tabakai var piejaukt vēl medu vai sīrupu;

· ūdenim traukā var pievienot kādu sulu vai citrusa augu miziņas.

Citi interesanti raksti

Liecības par citplanētiešiem latviešu folklorā

Kārtības izjūta katram sava

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumā

Pļāpiņa