Atpūta

Uzmācīgās zīmes no zemapziņas – sapņi, kas atkārtojas

Sapņi, kas laiku pa laikam atkārtojas, ir izplatīta parādība. Vieniem šādi sapņi parādās emocionāli saspringtos brīžos, bet citi vienu un to pašu sapni sapņo visas dzīves garumā. Raksturīgi, ka šādos sapņos bieži parādās dažādi briesmīgi notikumi, kas sapņotājā izraisa paniku, bailes un trauksmes sajūtu. Cālis.lv skaidro – ko iesākt ar sapņiem, kas atkārtojas?

Kādēļ sapņi atkārtojas?

Teorijas par sapņiem un sapņošanu ir daudz un dažādas, bet vienojošais elements ir vien tas, ka sapņi ir tēlu, sajūtu, situāciju un domu virknējums cilvēka miega laikā. Nereti sapņi ir pavisam nesakarīgi vai tajos atkārtojas dienas laikā pieredzētie notikumi, tas nozīmē – mūsu psihe vienkārši pārstrādā dienas gaitā saņemto informāciju.

Foto: istockphoto.com

Bet citkārt mēs nakts vidū pamostamies ar pārlaicīgu un mistisku sajūtu, ka ir nosapņots kāds svarīgs vēstījums vai pareģojums. Intuitīvi mēs jūtam un ticam, ka sapņiem ir jēga un tos būtu jāskaidro. Un gadījumos, ja sapnis atkārtojas vairākas reizes pēc kārtas, pat skeptiskākie sapņotāji sāk domāt – ko īsti šis sapnis nozīmē?

Populārākais un arī loģiskākais skaidrojums par sapņu atkārtošanos ir tāds, ka tie liecina par mūsu pašreizējo dvēseles un emocionālo stāvokli, kā arī sajūtām, kas ir apslēptas zemapziņas dzīlēs. Ierauts ikdienas steigā un notikumos, cilvēks parasti cenšas aizmirst savas emocionālās problēmas, tā teikt – atlikt tās maliņā, lai netraucē darboties, pie tam – jo lielāka un sāpīgāka problēma, jo dziļāk tā tiek apslēpta. Tomēr likums ir tāds, ka apspiestās negatīvās emocijas agrāk vai vēlāk meklē ceļu ārā. Ja cilvēks ilgu laiku par kaut ko ir satraukts, pēc kaut kā ilgojas, kaut ko nevar sasniegt vai ir samierinājies ar viņam nepieņemamiem dzīves apstākļiem, zemapziņa sūtīs zīmi, ka tas ir jārisina. Un viena no valodām, ko izmanto zemapziņa, ir sapņi, kas atkārtojas.

Sapņu nozīmes meklējumi

Sapņi, kas atkārtojas, izraisa trauksmi un neatrisinātas, nepatīkamas problēmas sajūtu, tādēļ cilvēki visos laikos ir mēģinājuši izdibināt savu sapņu nozīmi. Arī Cālis.lv forumā atrodamas plašas diskusijas, kur cilvēki lūdz viens otram izskaidrot sapņus. Lūk, daži no sapņiem un to skaidrojumiem.

 

  • SY: Ik pa laikam mēdzu redzēt savu ex-vīru. Bet situācijas tādas, ka tajā sapnī apzinos, ka vairs neesam kopā, bet... mēdzam sapnī apskaut viens otru (neko vairāk) un tad manī iestājas tāda miera sajūta. Nu realitāte ir pilnīgi pretēja – viens otram pat par 1 m tuvāk neejam...
  • Sarandiels: Tas var norādīt gan vēlmi pēc tā, lai jūs sakārtotu savas attiecības un viens otra tuvumā justos ja ne labi, tad vismaz neitrāli, gan arī to, ka dvēseliskā līmenī jūsu starpā nekāda konflikta nemaz nav, ir tikai izpildīts uzdevums, kura sekas būtu labi sakārtot arī fiziskajā dzīvē.
  • Aimee+me: Es sapņos bieži esmu skolā – pamatskolā tieši. Bet nekādas sliktās sajūtas nav – citreiz eju pa gaiteni, vai citreiz sēžu klasē un mācos. Bet bieži sapņos darbība man notiekas tieši pamatskolā, tagadējā darbā vai bērnības dzīvoklī.
  • Liaana: Kopumā man izklausās, ka Tu dzīvē esi ar lielu atbildības sajūtu, tāda kā ideāliste. Varbūt tādēļ arī tādi sapņi ar skolu saistīti 

     reāli baidies kaut ko ikdienā nepaspēt, esi kaut kāda ārēja spiediena varā, ikdienā dzīvo tā, it kā kāds Tevi visu laiku vērotu un pārbaudītu kā skolā, kur visu laiku bija mājasdarbi un eksāmeni. Varbūt nespēj atbrīvoties un nedomāt par to, ko domās citi, ne?

  • Sannes: Slīkstu upē, vienā konkrētā. Tad krītu no tilta, tad no laivas vai vienkārši peldot sāku slīkt. Brrr. Pēdējā sapnī tai pat upē glābu citus slīkstošus cilvēkus un suni.
  • Sieviete: Ir konkrētas situācijas, kad tu apjūc un netiec galā, šādā (-ās) situācijā (-ās) tu nonāc dažādos veidos, citiem esot šādās situācijās (tās var būt līdzīgas) tu spēj palīdzēt, bet pati netiec galā vai arī risinot šīs lietas (situācijas) izjūti lielu diskomfortu.
  • Zuk zuks: Man bija sapņi, kur man dzinās pakaļ, bet es muku (slepkavības gan nebija). Saņēmu komentāru, ka tas varētu būt saistīts ar to, ka kāds cenšas man uzstiept savus dzīves uzskatus. Manā gadījumā tā tiešām bija.

Ko darīt ar sapņiem, kas atkārtojas?

Ārste – psihoterapeite Inita Goldšteina norāda, ka ikvienā cilvēkā ir kaut kas apslēpts, tikai zemapziņā tikt ir ļoti grūti, jo mēs visi esam norobežojušies ar vairākām aizsardzības kārtām. Pēc Freida iedalījuma, zemapziņas neapzinātā daļa tiek iespiesta priekšapziņā un apziņā tieši caur sapņiem. Un, lai gan nepastāv vienots mehānisms, kā sapņus interpretēt, tie var daudz ko mums pavēstīt – par mūsu sajūtām, attiecībām, apslēptām vēlmēm un fantāzijām vai kaut vai to, ka šobrīd dzīvē ir pārāk daudz stresa.

«Mēs redzam sapņus, ja miegā atbrīvojamies, atlaižam bremzes (tad pietuvojamies savām apslēptajām zemapziņas daļām) vai arī mums dzīvē ir kāds spilgts pārdzīvojums un psihe nespēj atslēgties un turpina pārstrādāt šo spilgto notikumu arī miegā. Ir cilvēki, kas nekad nesapņo vai sapņus tūlīt pēc pamošanās aizmirst. Man kā psihoterapeitam tas liktu domāt, ka bremzes ir nospiestas arī miegā – psihes aizsardzības ir ieslēgtas. Vai sapņus vajag skaidrot? To nosaka cilvēka paša sajūta. Ja sapnis rada labas sajūtas un netraucē, tajā var neiedziļināties. Izprast sapņa nozīmi ir būtiski, ja sapnis ir mokošs un rada diskomfortu. Sapņi, kas atkārtojas, ir psihes brīdinājums, ka cilvēks kādā dzīves jomā jūtas diskomfortā un viņam ir iekšēja trauksme. Iespējams, viņam dzīvē ir kāds reāls apdraudējums vai saspringta situācija, bet tam nav obligāti jābūt kaut kam acīmredzamam  varbūt cilvēks jūtas apdraudēts iekšēji. Piemēram, sapnis par klejošanu labirintā, kuram nevar atrast izeju un kurš kļūst arvien šaurāks. Droši vien ir jāmeklē, kurā dzīves jomā cilvēks jūtas saspiests, sasaistīts, ierobežots, bezspēcīgs,» stāsta psihoterapeite Inita Goldšteina.

Tātad, sapņi, kas atkārtojas, liecina, ka kāda sajūta vai neatrisināta situācija ir mūsos «iesprūdusi», un, lai arī neapzināta – tā traucē dzīvot un pilnībā realizēt savu potenciālu. To pierāda kaut vai tāds fakts, ka sapņu atkārtošanās ir bieži novērojama cilvēkiem pēc lielām, psiholoģiskām traumām vai tuvu cilvēku zaudēšanas. Ja cilvēks nespēj pārstrādāt spēcīgas emocijas – sāpes, aizvainojumu, zaudējumu, bezspēcību, šīs sajūtas viņu vajās arī sapņos. Tiek uzskatīts, ka tiklīdz sapņu noslēpumainais vēstījums ir izprasts un cilvēks sāk risināt attiecīgās problēmas, sapņu scenārijs mainās vai mokošie sapņi pazūd pavisam.

Kā izskaidrot sapņus pašu spēkiem?

Meklējot izskaidrojumu sapņošanas fenomenam, jau viens no pirmajiem Freida secinājumiem bija tas, ka sapņu tēlu simboliskā nozīme katram cilvēkam ir unikāla. Šim priekšstatam piekrīt gan mūsdienu psihoterapija, gan arī vairums Cālis.lv foruma viesu, kam aktuāla sapņu skaidrošana. Piemēram, Evila raksta: «Savus un tuvinieku sapņus pētu jau kādus gadus desmit. Esmu nonākusi pie secinājuma, ka katram kāda viena nozīmīga lieta vai detaļa var nozīmēt kaut ko citu. Piemēram, ja es sapnī dejoju  vienmēr saņemu naudu. Manai paziņai dejošana 100% nozīmē viesības.» Tātad, sapņu grāmatas ar unificētiem skaidrojumiem šeit nepalīdzēs, jo katra tēla nozīmi var atklāt tikai pats sapņotājs. Pie tam – nedrīkst skaidrot tikai pašus simbolus, ir jāpēta savas sajūtas un kontekstu, kādā simboli parādās. Šo priekšstatu un pareizo domu gājienu sapņu skaidrošanā lieliski raksturo kāda sarakste Cālis.lv forumā:

Zīds: Ko nozīme, kad sapnī redz čūskas un viņas uzbrūk?

Sarandiels: Kādas čūskas? Kādās krāsās? Cik daudz čūsku? Kāpēc uzbrūk? Kam uzbrūk? Kā uzbrūk? Kādas ir uzbrukuma sekas? Kādos apstākļos uzbrūk? Kāda ir apkārtne? Kādas ir sajūtas? Kādas ir emocijas pirms uzbrukuma, uzbrukuma laikā, pēc uzbrukuma? Kādas ir sapni redzējušās personas personīgās attiecības ar čūskām – viedoklis, atmiņas, traumas, patika, nepatika, kāda ir izpratne par simbolu? Kādi ir aktuālākie pēdējo dienu notikumi? Kādi plāni paredzēti? Kādos apstākļos ritēja miegs sapņa laikā  karsts, auksts, smacīgs gaiss, izvēdināts, zem segas, ar citu cilvēku, pēc ēdienreizes, izsalkumā, slimības vai veselības laikā? Neviens simbols nav «tāpat vien» un ārpus konteksta izskaidrojams!

Kā redzam, ir svarīgi uzdot sev pareizos jautājumus un meklēt atbildi savās sajūtās, jo sapņa nozīmi labāk var izprast intuitīvi, nevis racionāli. Kā skaidro Inita Goldšteina, «pirmkārt, vajag saprast savas sajūtas par sapni – kā jūs jutāties sapnī, tā pavērsiena brīžos un ar kādu sajūtu pamodāties? Atrodot atbildes uz šiem jautājumiem, jāsāk meklēt paralēles, kurā dzīves jomā vai situācijā jums ir bijušas vai šobrīd ir šādas sajūtas. Tad var ķerties pie sapņu tēlu un to savstarpējo attiecību analīzes. Tā kā sapņi ir tēlaini, cilvēki vai situācijas, kas redzētas sapnī, ne vienmēr atbilst realitātei. Pirmkārt, jāsaprot, kurš no tēliem ir pats sapņotājs. Tad var domāt par citiem personāžiem – kāda ir viņu loma, ar ko viņi asociējas, kādas sajūtas izraisa, kādu dzīves scenāriju atgādina? Attiecības sapņos var būt arī apgrieztas. Nereti ir tādi agresīvie sapņi ar bēgšanu no uzbrucēja, cīņu, nogalināšanas mēģinājumiem. Kādam cilvēkam varbūt vajag sev pajautāt – varbūt es esmu tas, kas uzbrūk? Varbūt tā ir mana paša agresija, kas man uzbrūk?»

Sapnis atspoguļo tikai paša sapņotāja psihes notikumus

Šeit mēs nonākam pie vēl viena svarīga sapņu skaidrošanas aspekta. Sapnis ir zemapziņas atspulgs. Proti, visi tēli, emocijas un situācijas, ko redzam sapņos, atspoguļo tikai un vienīgi TAVUS iekšējos zemapziņas procesus. Ja sapnī notiek labā un ļaunā cīņa, tad tā ir cīņa, kas norit tevī. Ja sapnī esi ieslodzīta un vēlies tikt ārā, tas nozīmē, ka tu pati neapzināti esi kādā dzīves jomā sev liegusi izpausties un sevi iesprostojusi. Ja kāds tev dara pāri, tad visdrīzāk, tā ir kāda tavas pašas personības šķautne, ar kuru tu sev nodari pāri vai pati sevi nostādi situācijā, kur šādi jūties. Ja tulkojot sapņus, nonākat strupceļā, var mēģināt arī paplašināt tēlu nozīmi. Piemēram, tēva vai mīļotā cilvēka tēls var nozīmēt ne tikai šos cilvēkus, bet attiecības ar pretējo dzimumu kopumā vai pat iekšējās attiecības starp vīrišķo un sievišķo zemapziņas daļu.

Pētot sapņu interpretācijas tēmu, rodas sajūta, ka cilvēkam pašam ne vienmēr var izdoties sapni izprast. Speciālisti iesaka, ka sapņotājam, kurš mokās ar vienu un to pašu murgu, vajadzētu atrast kādu cilvēku, ar ko parunāties. «Sapņa izstāstīšana citam var palīdzēt atbrīvoties no mokošās sajūtas, kā arī – cilvēks no malas var dot norādi uz kādām svarīgām izskaidrojošām detaļām, ko pats sapņotājs neredz. Vislabāk var palīdzēt psihoterapeits, kas ir trenēts vienlaicīgi saklausīt apzināto un neapzināto vēstījumu cilvēka stāstā, kā arī savilkt paralēles starp notikumiem sapnī un reālajā dzīvē. Tomēr gribētos precizēt terminus «sapņu skaidrošana, tulkošana» – ar to psihoterapija nenodarbojas. Psihoterapijā notiek darbs ar asociācijām – ar ko cilvēkam sapnis asociējas, saistās – un sapņi tiek interpretēti – psihoterapeits izsaka savas versijas par pacienta izstāstīto, kam pacients var piekrist, var nepiekrist. Ja sapņu tulkos vai skaidrojumos, piemēram, kokam ir kāda viena konkrēta nemaināma nozīme, tad psihoterapijā – ir iespējamas daudzas nozīmes un nevar vadīties pēc šabloniem,» skaidro Inita Goldšteina.

Iedvesmai – populārāko uzmācīgo sapņu skaidrojums

Vajāšanas un bēgšanas murgi, slīkšanas un krišanas sapņi, iesprostojuma un kailuma sapņi un murgi, kuros mēģinām nokārtot eksāmenus – šie ir populārākie sapņi, kas atkārtojas cilvēkiem visur pasaulē. Izskaidrosim dažus no tiem.

  • Krišanas sapnis ir pats populārākais no sapņiem, kas atkārtojas. Krišana nozīmē, ka ir zaudēta kontrole pār kādu savas dzīves situāciju. Ja kritienu sapnī izraisa līdzsvara zaudēšana, sapnis nozīmē, ka problēma ir meklējama pašā cilvēkā. Piemēram, cilvēks nejūtas stabils, zūd pamats zem kājām, līdz ar to sapņotājam vajadzētu atrast iemeslus, kādēļ zudusi pašpārliecinātība. Ja sapnī kāds ir pagrūdis, dzīvē pār cilvēku kāds emocionāli dominē vai arī viņš pats sevi iegrūž sarežģītās situācijās. Savukārt, ja kritienu izraisa izslīdējis rokas satvēriens, tas var nozīmēt, ka kādam tuvam cilvēkam pār jums ir virsroka un jums tas kremt, jūs jūtat, ka zaudējat kontroli.

  • Vajāšanas un bēgšanas sapņi atkārtojas tad, ja cilvēks bēg no savām problēmām, nespēj tikt galā ar savām bailēm un no kaut kā izvairās. Šie sapņi var norādīt arī uz sliktajām īpašībām, kuras cilvēks sevī nicina. Lai izskaidrotu šos sapņus, īpaši jāpievērš uzmanība vajātāja tēlam – kā viņš izskatās, kā rīkojās, jo vajātāja tēls raksturo sliktās īpašības vai situācijas, no kurām cilvēks izvairās. Jo tuvāk vajātājs sapnī atrodas, jo svarīgāka un būtiskāka problēma.

  • Arī eksāmenu sapņi ir ļoti izplatīti un parasti tie liecina, ka cilvēkam trūkst pašpārliecinātības un spējas spert kādu svarīgu soli un virzīties dzīvē tālāk. Dažādas problēmas eksāmenu kārtošanā var liecināt, ka cilvēks nav pārliecināts par nākotni, uzstāda pārāk augstus mērķus, baidās, ka nebūs pietiekoši labs, kā arī – baidās no neizdošanās un citu cilvēku viedokļa.

Noderīga informācija par sapņu atkārtošanos.

Cālis.lv foruma saruna sapņu skaidrošanai.

Elīna Dumpe

Citi interesanti raksti

Mēness ne tikai kā Zemes pavadonis

Zemes ietekme uz cilvēku

Par līdzīgiem tematiem aprunāties varat Cāļa forumos

Pļāpiņa

Neredzamā pasaule