Pavasara «Cāļa tirdziņš» Mārupē – pozitīvas emocijas un vērtīgi pirkumi
Pagājušajā sestdienā, 27. aprīlī, Mārupē kopā pulcējās vairāk kā septiņdesmit portāla Cālis.lv apmeklētājas, lai tradicionālajā «Cāļa tirdziņā» tirgotos un mainītos ar dažādām bērnu lietām, kā arī satiktu portāla domubiedrus un draugus.
Sestdienas rītā Mārupes kultūras namā rosība sākas jau pirms deviņiem rītā. Ierodas pirmās tirgotājas, bez lieka stresa notiek tirgošanās vietu ierādīšana, maiņa un izvietošanās trijās telpās. Atšķirībā no citiem gadiem, šogad tirdziņa dalībniekiem netiek piedāvāti galdi, kur nolikt preci. Tomēr, neskatoties uz iepriekšējām bažām, izrādās, ka, izmantojot drēbju statīvus un veļas žāvētājus, visiem izvietoties ir ērtāk. Kad ierodas pircēji, sākas arī tirgum raksturīgā kņada un rosība. Valda jauka atmosfēra, portāla apmeklētāji meklē noskatītās preces, arī pārdevēji tirgojas savā starpā. Kā jau tirgū – notiek gan tirgošanās, gan «kaulēšanās» par zemāku cenu. Kamēr cilvēki ceļo pa telpām šurp un turp, satiek paziņas, aprunājas, pēta un iegādājas preces, tirdziņa organizatore Zanda ar smaidu teic, ka šis notikums ir viens liels haoss trīs stundu garumā! Pasākuma laikā Zanda ar optimismu uzņemas «ātrās reaģēšanas vienības» pienākumus, lai tirgotāji viens otru netraucētu un pircēji varētu pēc iespējas ērtāk pārvietoties. Šogad tirdziņā ir padomāts arī par vecākiem ar bērniem – lai vecākiem dotu iespēju kaut nelielu laiku netraucēti no bērniem izpētīt preču piedāvājumu, pirmoreiz Mārupes tirdziņā ir noorganizēta arī maza izklaide bērniem – māksliniece Maruta apglezno bērnu sejiņas. Un, protams, kā tad bez reklāmas! Tirdziņa laikā darbojas «brīvais mikrofons» – īpašs reklāmas veids, ko preču un aktivitāšu reklamēšanai izmanto ne tikai organizatori, bet arī paši tirgotāji. «Pircējiem tā ir vieglāk atrast sev interesējošās lietas,» teic Zanda. «Brīvā mikrofona darbiņš labi padodas manai meitai, kura ne tikai koordinē mikrofona darbību, bet staigā pa telpām un stāsta, ko redz, pašķirstot pakaramos, parokoties pa drēbju vai mantu kaudzēm. Protams, šī reklāma ir subjektīva, bet jauki atdzīvina pasākumu!»
- Foto: Uva
Plašs un izdevīgs bērnu preču klāsts
Cāļa tirdziņu tradīcija ir gandrīz tikpat veca, kā pats Cālis.lv portāls, jo pirmo tirdziņu Ogrē rīkoja «Cāļa mamma» Agnese 2000.-šo gadu sākumā. Toreiz visi bija apmierināti gan ar veiksmīgajiem pirkumiem, gan satikšanās iespēju, un secināja, ka šādi pasākumi jāturpina. Kad izskanēja priekšlikums Cāļtirdziņu organizēt tuvāk Rīgai, Zandai radās iespēja noorganizēt tirdziņu Mārupē: «Šķiet, ka mans jaunākais bērns vēl nestaigāja ar kājām, kad 2004.gadā ieteicos savai toreizējai kolēģei – Mārupes kultūras nama direktorei Irai Dūdumai, vai viņa būtu ar mieru, ka sarīkojam šādu tirdziņu. Ira ir ļoti atsaucīgs un jaunām idejām atvērts cilvēks, un, redziet, Mārupē šo gadu laikā ir notikuši vismaz kādi septiņi tirdziņi. Par to viņai liels paldies! Zinu, ka līdzīgi tirdziņi notiek arī citās vietās, vairākkārt tie ir notikuši arī Ozolniekos – kādu laiku bija tradīcija, ka Mārupē bija tirdziņš pavasarī, bet Ozolniekos – rudenī.»
Šī gada tirdziņā varēja iegādāties ne tikai bērnu apģērbu, apavus un rotaļlietas, bet arī lielākas lietas, piemēram, ratus un velosipēdus, bet «lielo» lietu iegāde tika iepriekš sarunāta portāla forumā. Tieši šī ir viena no Cāļa tirdziņa priekšrocībām – ka iepriekš forumā var iepazīties ar piedāvājumu un sarunāt arī lielākus pirkumus, jo neviens taču tāpat vien nevedīs līdzi gultiņu vai ratu komplektu, ja nav garantijas, ka tam atradīsies pircējs. Papildus savu mazlietoto mantu tirgošanai tirdziņā drīkst piedalīties arī Latvijas rokdarbnieki, amatnieki vai mazie uzņēmumi, kas specializējas bērnu preču ražošanā. Tādā veidā tirdziņš ir laba iespēja noskatīt un pasūtīt kādu interesantu roku darbu. Ja pirkums nav plānots, tikšanos vai pasūtījumu var sarunāt uz vēlāku laiku – šogad tādi varēja būt oriģināli no košiem audumiem šūti zābaciņi bērniem, divpusējas auduma somas vai stilīgās «attīstošās» somiņas, ko darina izdomas bagātas rokdarbnieces.
- Foto: Uva
Ar ko atšķiras Cāļa tirdziņš?
Cāļa tirdziņš noteikti nav tā vieta, kur nopelnīt organizatoriem vai «uzvārīties» pārdevējiem, pārdodot savas lietotās mantas par dārgu cenu. Pieredze rāda, ka vislabāk veicas tiem, kas izvērtē savu preci adekvāti, liekot samērīgas cenas, ir elastīgi, «piemet» bonusiņus: «ja pirksiet šo, došu līdz to». Atšķirībā no plašākiem tirdziņiem tirdzniecības centros vai izstāžu hallēs, Mārupē par tirdzniecības vietu nav jāmaksā, jo tiem cilvēkiem, kuri atdod savu bērnu lietiņas par simbolisku maksu, nav iespējas maksāt par vietu, piemēram, 5 latus. Pēc tirgošanās katrs pēc savām iespējām ziedo nelielu summu telpu uzkopšanai un organizatorisko izdevumu segšanai. Ja nauda paliek pāri, tad tā, kopā ar saziedotajām mantām, tiek nodota labdarības organizācijām.
Kā stāsta Zanda, pasākuma galvenais mērķis ir dot iespēju jaunajām ģimenēm tikt vaļā no nevajadzīgo, bet vēl derīgo mantu kalniem, savstarpēji tirgojoties vai mainoties: «Nav taču noslēpums, ka it īpaši pirmajiem bērniem mēs sapērkam vai radi un draugi mums atdod ļoti daudz jauku lietu, kuras bērni ne tikai nespēj novalkāt, bet nereti tās izrādās nevajadzīgas tieši manam bērnam. Tomēr citai ģimenei tās, izrādās, labi noder. Un arī lielāki bērni aug apbrīnojami ātri! Otrs ieguvums šajos tirdziņos ir arī jauno māmiņu savstarpējā komunikācija, iepazīšanās klātienē – pat maza izraušanās no ikdienas rutīnas dažreiz var dot ļoti daudz.»
Kā noorganizēt labu Cāļa tirdziņu?
Lai arī no malas var šķist, ka šāds «tirgošanās notikums» rodas teju pats no sevis, tā organizēšanā ieguldīts liels darbs. Nepieciešams atrast atbilstošas telpas, piesaistīt un izkārtot pārdevējus un, pats galvenais – reklamēt šo notikumu pircējiem. Informācija par Mārupes Cāļa tirdziņu bija pieejama Mārupes avīzē un novada mājas lapā, kā arī – pasākuma afišas tika izvietotas izglītības iestādēs un bērnudārzos, kur apgrozās bērnu vecāki. Kā stāsta Zanda, organizējot pirmos tirdziņus, viņa daudz apspriedās ar Cālis.lv portāla dibinātāju Agnesi, tomēr sākumā tik un tā gadījušās dažādas kļūdas un vairākas reizes gribējies «mest plinti krūmos». «Lai arī pirmajos gados viss noritēja diezgan labi, negatīvu atsauksmju, sīku konfliktu un pārmetumu netrūka. Ir jāuzaudzē bieza āda, lai pēc pamatīga organizatoriskā darba neņemtu to pie sirds. Ar prieku varu teikt, ka uzkrāta ļoti liela pieredze un viss ir mainījies uz labo pusi. Tagad zinu, ka optimālais pārdevēju skaits vienā tirdziņā ir 60–70, tādēļ arī šogad tirdziņš izdevās tik jauks. Tāpat, zinu, ka ir svarīgi uzstādīt dažus stingrus noteikumus, piemēram, par bērnu pieskatīšanu jārūpējas pašiem vecākiem un nedz bērni, nedz pieaugušie nedrīkst iet visās ēkas telpās, kā arī – to, ka par preču atbilstību tirdziņa mērķim, kvalitāti, izcelsmi un cenām organizatori atbildību neuzņemas. Ir patīkami, ka šo gadu laikā ir mainījies cilvēku kultūras līmenis: klupšanas akmens sākumā bija tas, ka daži uzskatīja, ka gan viņiem, gan bērniem ir atļauts viss – iet telpās, kuras norobežotas publikai, raustīt skatuves aizkarus, atstāt zemē visu savu drazu – tukšās pudeles, iepakojumus un pat nevajadzīgās preces. Šogad tādu problēmu nebija, un par to liels paldies visiem!»
Vai rudenī sagaidīsim vēl vienu Mārupes Cāļa tirdziņu?
Nākamajā dienā pēc tirdziņa portāla Cālis.lv forumā lasāmi daudz atzinīgi vārdi. Daudzi saka paldies, ka šāds tirdziņš ir noorganizēts, priecājas par lielisko atmosfēru un pasākumu, vēl citi nodot sveicienus savām tirgotājām – par īpaši vērtīgiem un noderīgiem pirkumiem. Lūk, daži no komentāriem:
Pelnrušķīte: Liels, liels paldies! Cāļtirdziņā biju otro reizi, iepriekšējo reizi tā vairāk izlūkos. Pat vīrs teica, ka noorganizēts «super», sagaidīšana mājīga, tirgotāji pozitīvi noskaņoti, pircēji laimīgi! Esmu patiešām patīkami pārsteigta, ka Cāļtirdziņš ir tik superīgs tusiņš!
Jaajaa: Paldies meitenei, kura manai meitai pārdeva burvju nūjiņu un raganu! Lai meitenei mierīgāks prāts, varat pateikt, ka ragana tiešām vēl skanēja!
Feiny: Tiešām liels, liels paldies jaukajai pārdevējai par vilcieniņu! Manam mazajam manta ļoti noderēs. Pilnīgi drebēdams sauca: vilciens, vilciens, kad kasti ieraudzīja! Pašlaik priecīgs sēž un spēlējas ar jauno mantu.
Aļka: Liels paldies par tirdziņu! Tiešām ļoti labi organizēts, kā jau vienmēr Vohamurka (tirdziņa organizatore Zanda) ir liels, liels malacis! Es pārdevu veselu somu un iepirkos ar lielu somu, beidzot mierīgs prāts, ka bērnam viss ir! Laikam tik cāļu tirdziņā var nopirkt Huppa bikses par 1Ls un vācu kvalitātes rudens jaku ideālā stāvoklī par 1.5Ls! Bērnam viss ļoti patika, it īpaši jaunās crocšu kediņas! Paldies! P.S. Ar nepacietību gaidīšu arī rudens cāļu tirdziņu Mārupē!!!
Vai tradicionālais Mārupes pavasara tirdziņš šogad patiešām sagaidāms arī rudenī? Foruma dalībnieces dedzīgi mudina organizatorus tādu sarīkot, jo rudenī taču nepieciešams iegādāt bērnu drēbes aukstajam gadalaikam. Tirdziņa organizatore Zanda vēl nav teikusi «nē», bet aicina kādu cilvēku uzņemties organizēt tirdziņu vēl kādā Rīgas rajonā: «Pēdējos gadus bijām noskaņojušies Mārupē organizēt tikai vienu tirdziņu – pavasarī, bet laiks rādīs, kā viss izvērtīsies. Ir jau Rīgā arī citas vietas – varbūt kāds uzņemas saorganizēt Cāļa tirdziņu otrpus Rīgai?»
Elīna Dumpe