Atpūta

Sieviešu dienā īpaši sievietēm!

Mums katrai ir savs stāsts par sievišķību, par to, kā ir būt sievietei un kas ir mūsu pamatu pamats. Sieviešu dienu svin, lai atzīmētu sieviešu reiz sasniegtos panākumus visdažādākajās jomās, bet šie sasniegumi turpinās joprojām un ne tikai valstiskā līmenī, bet katras sievietes personīgajā pasaulē. Tāpēc aicinājām dažādas brīnišķīgas sabiedrības sievietes dalīties savos panākumos, savā sievišķīgajā pamatā, kā arī izpratnē par to un izteikt vēlējumu mums visām – sievietēm!

Daiga Barone, psiholoģe: «Reiz piedzīvoju divu sieviešu sarunu, kurā viena sieviete otrai saka: «Latvijā vidēji sieviete dzīvo līdz 80 gadu vecumam. Kādu Tu redzi savu dzīvi nākamos n-tos gadus?» Otra sieviete atbildēja: «Es tik ilgi nenodzīvošu.»

Foto: no Daigas Barones personīgā arhīva

Tā ir pirmā rekcija izdzirdot šādu jautājumu un vēl, jo vairāk apzinoties, ka katra pati esam savas dzīves veidotāja un nodzīvosim gan tik ilgi – Latvijas sievietes vidējais mūža ilgums ir 77,7 gadi (atsauce uz vikipēdiju).

Šīs sarunas izraisīto pārdomu rezultātā sāku padarīt savu dzīvi krāsaināku, jo ir vēl tik daudz vēlos piedzīvot, izdarīt. Sāku ar to, ka paplašināju savu hobiju klāstu. Lai uzlabotu pašsajūtu un vairotu prieku, pievērsos skriešanai. Kā atskaites punkts savai varēšanai un iespēja tikties ar draugiem, kļuvusi dalība dažādos atklātajos skriešanas pasākumos.

Pagājušā gada sasniegums ir noskrietais pusmaratons un veiksmīgs finišs abos Stipro skrējienos. Šobrīd gatavojos jaunajai skriešanas sezonai.

Šogad, lai veiktu izmaiņas ēdienkartē, izvirzījusi sev mērķi katru mēnesi apgūt vienu jaunu recepti. Izrādās iepirkšanās var izvērsties par aizraujošu meklēšanas spēli, lai atrastu nepieciešamo, nākas mainīt ierasto taciņu veiklā un vērst skatienu uz plauktiem, kas iepriekš palika nemanīti. Nu jau izmēģinātas vairākas receptes, par ko īpaši priecājas ģimene.

Kā Tu plāno dzīvot savu dzīvi līdz 80 gadiem? Kurā no dzīves jomām – attiecības, ģimenes, darbs, veselība, hobiji, finanses, u.c. – vēlies pārmaiņas un kādas? Esi atklāta pret sevi, definē mērķus un Tev izdosies!»

Aija Strazdiņa, režisore, JUMP Studio producente: «Par iedvesmu piezemētā ziņā – man tās ir manas agro jaunības dienu fotogrāfijas. Tā ir mana pašizdomātā dubultā paš-terapija, kas darbojas simtprocentīgi. Pirmām kārtām, vecās bildes palīdz atcerēties, ka ŠODIEN esmu smuka un forša (kurai gan sievietei tas reizumis neaizmirstas?!) – nolienu klusā stūrītī, paskatos uz sevi senā bildē un atceros, kā TOREIZ šķita, ka esmu par resnu, par neglītu, par krunkainu... un sanāk smiekli.

Foto: no Aijas Strazdiņas personīgā arhīva

Pēc desmit gadiem es tāpat skatīšos manas šodienas bildes –  un priecāšos par meiteni tajās. Tā es mācos sevi novērtēt TAGADNES izteiksmē.

Otrkārt, manās agrās jaunības bildēs lielākoties iemūžināta jestra maksimāliste, kurai jūra līdz ceļiem, visi vārti vaļā un zvaigzne pierē. Kad racionālā ikdiena nospiež ceļos un šķiet, ka johaidī, kāpēc man tas viss vajadzīgs, kad gribas mest plinti krūmos – paskatos uz saviem jaunības sapņiem fotogrāfijās un saprotu – nekas nav mainījies, iespējams ir viss un galu galā – tā mazā čirka vecajā bildē man nemūžam nepiedotu, ja es tagad padotos.

Par iedvesmu darba ziņā – to es vēl tikai mācos. Mācos iedvesmoties no citu panākumiem un nenobīties no citu neveiksmēm. Nevis otrādāk. Kas attiecas uz pašas darbiem – esmu iemācījusies tos vērtēt pēc savas vērtību skalas, tāpēc nekonstruktīva kritika no malas mani tā dziļi neķer.

Par iedvesmu pacilātā ziņā – tā ir mana ģimene un mani draugi. Viss tas kosmoss, ko šie trīs vārdi nozīmē. Tie ir cilvēki, kas ir ar mani un cilvēki, ar kuriem – lai tur vai kas – esmu un būšu arī es.

Un novēlējums. Meitenes! Mīliet sevi KATRU dienu – un ļaujiet to darīt citiem, lutiniet SEVI katru dienu – un nedusmojieties, ja citi šajā ziņā paņem vienu, otru brīvdienu. Iespējams, izklausās mazliet no fantastikas sērijas, bet mēs esam tās, kas mēs domājam, ka esam – tāpēc būsim sirsnīgas, laimīgas, veiksmīgas un skaistas!»

Elizabete Zagorska, dziedātāja: «Sievietei visa pamatā ir jābūt ģimenes kaklam, tā tas ir. Viņa groza to, ko sauc par pavarda sargāšanu.

Foto: no Elizabetes Zagorskas personīgā arhīva

Būt skaistai, mīļai, iekārojamai un par pārējo parūpēsies vīrietis, tas ir maldinoši. Sieviete ir savedēja, mierinātāja, māte, auklētāja. Viņa var skriet biznesā un sasniegt augstumus karjerā, tomēr visa pamatā viņa ir sieva un māte, un mīļākā, lai kā viņa dažos dzīves posmos grib to noliegt. Agri vai vēlu viņa tiecas būt kādā no šīm trim kategorijām, bet ideāli ja tās visas trīs ir viņā kopā! Tā tas bijis no pašiem pirmssākumiem un no savas eksistences mums neaizmukt.

Vēlējums – nelīdzināties, nesacensties, bet katrai pašai atrast sevi!»

Ieva Adamss, žurnāliste, RISEBA un Artek Holding pasniedzēja, TV OE programmas «Ņeskučno» autore un vadītāja: «Uzskatu, ka esmu daudz sasniegusi kā sieviete.

Foto: no Ievas Adamss personīgā arhīva

Taču nē! – es nerunāju par kaut kādu popularitāti vai interesantiem un izaicinošiem karjeras pakāpieniem! Drīzāk pavisam pretēji! Esmu lepna, ka beidzot nevēlos konkurēt ar vīrieti, kaut ko pierādīt viņam un visai pārējai pasaulei, negribu vairs pelnīt vairāk par savu partneri, negribu pieņemt lēmumus viņa vietā, negribu būt vienmēr tā, kurai atkal kā vienmēr taisnība, negribu domāt, ka paļauties šajā dzīvē varu tikai uz sevi! Esmu nogājusi milzum garu ceļu no feministes līdz īstai sievietei – tādai, ar kuru kopā vīrietis nav pastāvīgā stresā, pie kuras mājās viņš nāk atpūsties, jo – kur gan citur savādāk lai viņš to dara?! Un esmu pārliecināta – katra no jums, kas šobrīd lasa šos vārdus un prot saturēt gimeni kopā nevis ar spēku, bet maigumu, zina, cik daudz tas maksā, vai ne? Tiešāk sakot – cik daudz maksāja atteikties no sava ego un arī – cik neizmērojami vairāk esam saņēmušas pretī, atsakoties no tā. Tagad jūtos bagātāka, nekā jebkad agrāk. Un tieši to novēlu jums visām 8. martā un visās pārējās 364-ās sieviešu dienās – jo bez mums, īstajām sievietēm, jebkura diena, jebkura stunda ir tukša un tumša».

Iveta Rozentāle

Citas intervijas

Ditas Danosas personībā - skaitļu un modes tandēms

Mērķtiecība sportā un pievilcīga bērnišķība dzīvē