Atpūta

Pasaka par diviem rūķiem

Kā rūķīši Pigoriņš un Pidriķītis pie mēnestiņa ciemos gāja

Vakarā pēc garās dienas, abi rūķi Pidriķītis un Pigoriņš riktējās uz naktsguļu. Rūķi pēc ikvakara nomazgāšanās uz zobu tīrīšanas devās uz savu istabu. Abi uzvilka siltās, rūtainās rūķu pidžammas un apgūlās savās gultiņās. Otrā istabā mamma ar tēti klusi pārsprieda dienas notikumus. Tētis pārlapoja rūķu avīzi, bet mamma adīja rakstainas vilnas zeķes.

Pigoriņš un Pidriķītis aiztaisīja acis, bet miedziņš tā īsti nenāca ne vienam, ne otram. Viņi grozījās gan šā, gan tā, bet kā nevarēja iemigt, tā nevarēja. Tad Pigoriņš ierunājās:

„Skaties Pidriķīt! Laukā spīd spožs mēnestiņš”.

„Jā,” Pidriķītis pamāja, „un mēnestiņš spīd tik spoži, ka istabā ir gaišs kā dienā”.

Patiešam! Nu rūķiem bija skaidrs, ka miedziņu traucēja spožā mēmessgaisma, kas caur logu iepīdēja istabā.

„Skaties Pidriķīt”, Pigoriņš atkal ierunājās, „mēnestiņš skatās tieši uz mums!”

Abi rūķi uzmanīgi vēroja mēness apaļo vaigu un viņiem šķita, ka mēness cieši lūkojas tieši viņu istabas logā.

„Skat, skat!”šoreiz Pidriķītis iesaucās „mēnestiņš pamāja mums!”

„Patiesi, „ Pigoriņš  piekrita „viņš mums arī piemiedza ar aci”.

Vēl mazliet padomājis Pigoriņš teica:

„Man šķiet, ka mēnestiņš vēlas, lai aizejam  pie viņa.”

„Jā, viņš mūs aicina ciemos”, acis no mēness nenovērzdams piebilda Pidriķītis.

Abi rūķi saskatījās un kāpa laukā no gultiņas, lai dotos laukā. Tā kā mēnestiņš spīdēja tikai naktīs, tad rūķi nevarēja ciemošanos atlikt līdz rītdienai. Rūķi silti saģērbās un klusi izlavījās laukā pa durvīm. Mamma un tētis pat nepamanīja, ka mazie draiskuļi ir devušie laukā, ciemos pie mēnestiņa.

Izgājuši dzestrajā ziemas naktī, rūķi mazliet apžilba no spilgtās mēnesnīcas. Sniegotie lauki atstaroja mēness gaismu, apkārtni padarīdami sudrabaini pelēcīgu. Apkārt bija tāds miers un klusums, ka rūķi neuzdrošinājās skaļi runāt. Viņi čukstus nolēma iet pie mēnestiņa pa taisnāko ceļu pāri laukam tieši pretim, no kurienes uz viņiem noraudzījās lielais, apaļais mēness vaigs. Tas šķita tik tuvu esam, teju tepat, tik vien kā līdz tuvējām pauguram. Pūzdami elzdami rūķi brida pa piesnigušo lauku. Sniegs bija dziļš un nepagāja ne ilgs laiks, kad abi ciemos gājēji piekusa ka ne elpu nevarēja atvilkt. Atskatoties atpakaļ rūķu namiņš saruka aizvien mazāks un mazāks, taču mēnestiņš kā palika neaizsniedzams, tā arī palika. Sasnieguši pauguru rūķi apmulsa, jo mēnestiņš, kā izrādījās, ir vēl tālāk nekā bija domāts.

„Uhhh, tālu gan tas mēnestiņš atdrodas” nopūtās Pidriķītis.

„Man liekas”, domīgi noteica Pigoriņš, „ka mēs nevaram aiziet pie mēnestiņa tāpēc, ka mēs ejam pa zemi”

„Pareizi!”, iesaucās Pidriķītis „mēnestiņš taču dzīvo debesīs!”

Rūķi sāka smieties par savu neattapību. Bet ko tagad?

„Izdomāju!”iesaucās Pidriķitis „kāpsim debesīs pie mēnestiņa”.

Doma nav slikta, bet kā? Abi rūķi lūkojās apkārt. Tad Pigoriņam galvā iešāvās lieliska doma.

„Iesim atapakaļ uz mājām un kāpsim uz jumta!”viņš ierosināja.

„Laba doma, „ piekrita Pidriķītis, „paņemsim lielās kāpnes un rāpsimies augšā”.

Domāts darīts, Abi rūķi naski, paši pa savām iebristajām pēdām, devās atpakaļ uz mājām. Nonākuši sētā abi elzdami pūzdami paņēma no šķunīša lielās kāpnes un pieslēja tās pie mājas.

„Nākam, mēnestiņ!”iesaucās Pidriķītis un sāka rapties augšup. Pigoriņš sekoja Pidriķītim pa pēdām. Nonākuši uz jumta abiem rūķiem pavērās varens skats uz apkārtējiem laukiem un mežiem. Taču kā par brīnumu mēnestiņš nebija tuvāk ne par mata tiesu. Ak, vai! Pēkšņi Pidriķītim paslīdēja kāja un viņš sāka slīdēt lejup pa apsnigušo jumtu. Pigoriņš redzēdams, ka brālis slīd lejā pa jumtu steidza palīgā, taču arī viņš paslīdēja un abi rūķi viens aiz otra, kā divas bultas noslīdēja no jumta un iekrita kupenā. Par laimi sniega kupena bija liela un rūķi tika cauri sveikā, bez neviena sasituma. Abi divi kā baltas sniega bumbas sprauslodami izvēlās no kupenas un plīdzēja viens otram notīrīt sniegu no drēbēm.

„Mēnestiņš gan dzīvo ļoti tālu” teica Pigoriņš tīrīdams sniegu no mētelīša.

„Jā,”piekrita Pidriķītis „ļoti tālu un ļoti augstu”.

Pēkšņi abi rūķi sajutās tik noguruši un miegaini, ka notīrījuši drēbes devās uz savu istabu. Mamma un tētis pat nebija pamanījuši dēlu prombūtni. Brālīši ātri noģērbās un ielīda siltajās guļvietās. Pirms iemigšanas rūķiem šķita, ka mēnestiņš atkal pamāj, bet šoreiz novēlēdams arlabunakti un saldus sapnīšus.

Ieva Upe