Ceļojums ar bērnu uz ārzemēm
Bērnam piedzimstot, vecākiem rodas jautājums, vai ceļot kopā ar bērnu un ar ko jārēķinās, ja bērnu ņem līdzi ceļojumā. Tikko dzimušam bērniņam galvenais ir just mammas siltumu un ja viņš tiek barots ar krūti – saņemt krūti sev vajadzīgajā brīdī – vienalga, vai tas ir Latvijā vai otrā pasaules malā. Lielākiem bērniem savukārt ir interesanti nomainīt vidi, gūt jaunus iespaidus un pieredzi.
Tomēr jārēķinās, ka ceļojot ar bērnu, tas var prasīt vairāk laika – gan sagatavošanās ceļojumam, gan ceļojuma laikā kaut vai vienkārši papusdienot vai apskatīt kādu objektu, jo mazulim ik pa laikam būs jāmaina autiņi, savukārt lielāks bērns var sagurt vai izteikt pretenzijas pret paredzēto dienas plānu vai aktivitāti. Tāpēc, ceļojot ar bērnu, kuram jau ir interese par apkārt notiekošo, jāparedz tādas aktivitātes un tādi apskates objekti, kas būs interesanti un pa spēkam arī bērnam, ne tikai pieaugušajiem. Tomēr sajūta – būt ar savu bērnu kopā brīžos, kad tiek iegūti jauni iespaidi un iepazītas jaunas vietas – tā ir nenovērtējama un īpaša.
Lai cik bērns būtu jauns, viņam, izceļojot no valsts, ir nepieciešama pase. Turklāt, ja ir paredzēts izceļot ārpus Eiropas Savienības, noteikti jāpainteresējas, kāda katrā valstī ir prasība, cik ilgi vēl pasei jābūt derīgai. Jārēķinās, ka bērniem līdz pieciem gadiem pasi taisa tikai uz vienu gadu. Jāņem vērā, ja pase taisīta iepriekšējā vasarā un nākamajā atkal gribas ceļot, bet izvēlētās valsts politika ir tāda, ka pasei jābūt derīgai vēl vismaz trīs mēnešus, tad laicīgi jāgatavo jauna pase. Lai nerastos šaubas, kuri ir bērna vecāki (un ja vecākiem nav vēlēšanās vest līdzi arī bērna dzimšanas apliecību), viņu pasē jābūt veiktai atzīmei par bērnu – vārdam, uzvārdam un personas kodam. Ja šī ieraksta nav, tad papildus bērna pasei jāuzrāda dzimšanas apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija.
Tāpat jāņem vērā, ka aizceļojot uz tālākām valstīm, ir nepieciešams laicīgi to izstāstīt bērna ārstam, kas noteiks vai ir nepieciešama kādas īpašas potes – tās var būt nepieciešams ievadīt vismaz pusotru mēnesi pirms ceļojuma. Turklāt, ir valstis, kuras pieprasa arī kādu apliecinājumu, ka pote ir saņemta.
Ceļojot tālāk, svarīgi arī pašiem nodrošināties ar pirmās nepieciešamības medikamentiem un „ātro palīdzību”, ko var ievajadzēties – smēri pret sasitumiem, apdegumiem, leikoplastus, šķēres, zāles, kas palīdz samazināt temperatūru, zāles pret caureju vai mums tik zināmo oglīti, jo nekad nevar zināt, kā vēders reaģēs uz citu zemju ēdamo. Var noderēt dažādi pretsāpju līdzekļi. Pirms ceļojuma būtu ieteicams konsultēties ar ārstu, kādi līdzekļi būtu bērnam visnepieciešamākie un arī atbilstošākie. Pret nelaimes gadījumiem ceļojuma laikā jāapdrošina ne tikai sevi, bet arī bērni.
Braucot ar bērnu, jārēķinās arī, kā bērnam labāk patīk pārvietoties – personīgajā mašīnā, ar autobusu, vilcienu vai labāk ar lidmašīnu vai kuģi. Vai bērnam ir bail no augstuma, vai viņam varētu būt jūras slimība kuģojot, kā arī citas lietas, kas jāņem vērā. Iepriekš arī jānoskaidro par biļešu cenu bērniem – vai par biļeti nav jāmaksā vispār un vai tādā gadījumā bērnam būs atsevišķa vieta vai arī viņš jātur klēpī. Jārēķinās, ja abi bērni nav sasnieguši divu gadu vecumu, tad iespējams ceļot, tikai esot abiem vecākiem, vai arī, ja māmiņa ceļo viena, viņai jāiegādājas atsevišķu biļeti vienam no bērniem, lai būtu nodrošināta vēl viena sēdvieta. Lai nebūtu nevajadzīgu problēmu, šādas nianses jānoskaidro, izvēloties ar ko ceļot un noskaidrojot, kādi ir konkrētās pārvadājuma firmas noteikumi.
Tāpat, ja pārvietojas ar savu auto, aktivitātes jāieplāno tā, lai bērni pagūtu izkustēties un tad varētu mierīgi braukt ar auto – atpūšoties vai paguļot, un līdz ar to pārāk nenogurtu no braukšanas, kā arī priecīgi un atpūtušies varētu kāpt nākamajā vietā ārā. Vai arī garākus ceļa gabalus braukt naktīs, kad bērni guļ. Jāpiedomā arī pie tā, lai bērnam būtu iespējams veikt kādu iemīļotu nodarbi ceļojuma laikā – zīmēt, lasīt vai rotaļāties ar kādām iecienītajām mantiņām. Tā arī bērnam paies ātrāk laiks.
Ja ceļojuma laikā ir plānots palikt viesnīcā, vēlams pievērst uzmanību, vai viesnīcā ir child policy jeb bērnu politika, jo tad līdz noteiktam bērna vecumam nebūs jāmaksā, kā arī būs īpaši piedomāts par bērnu atrašanos viesnīcā.
Calis.lv forumā vecāki dalās savā pieredzē par ceļojumiem kopā ar bērniem:
„Turcijā ir daudz labu viesnīcu, kas domāti ģimenes atpūtai. Sākot no 3* - 5*. Viss ir atkarīgs no summas, ko vēlaties iztērēt ceļojumam. Ir kluba tipa viesnīcas - ar lielu teritoriju ar kotedža tipa mājiņām. Ir lielas luxus klases viesnīcas, kurās priekš bērniem arī daudz kas ir izdomāts - akvaparki, rotaļu laukumi un rotaļu istabas, animatoru programmas, speciālās ēdienkartes bērniem utt.”
„No 5* viesnīcām Turcijā varu ieteikt Royal Dragon un Royal Wings - abas viesnīcas ir ideālas atpūtai ar bērniem.”
„Malia Bay Krētā - tur auklīte meitene no Latvijas, ļoti labi bērniem, vismaz manējais pie citām neiet, ja nesaprot ko runā.”
„Es gāju ar ratiem līdz lidmašīnai un tur arī nodevu. Īpaši neiesaiņoju, tik kulbiņai pārliku pāri lietus plēvi. Esmu vairākas reizes ceļojusi ar ratiem un nekad nav tikuši nosmērēti, tik mazliet apdauzīti.”
„Ratus labāk bagāžā nenodot, jo viņi tos burtiski iesviež tur un vēl samet somas pa virsu. Bet pie trapa labāk pašai salocīt, jo viņi jau nezina, kā visus ratus locīt.”
„Ratiņus lidojumā vari ņemt jebkādus (pirmajā lidojumā bija lielie kulbu rati, otrajā mazie lietussarga) līdz iekāpšanai lidmašīnā. To, vai nodosi uzreiz bagāžā vai ņemsi līdz trapam, parasti noskaidro pie čekošanās (manuprāt, ar bērnu tā ir obligāta uz vietas, nevar elektroniski iečekoties). Iekšā lidmašīnā bērniņš jātur rokās. Parasti izsniedz speciālu drošības jostiņu bērnam, kas stiprinās pie pieaugušā drošības jostas. Arī autokrēsliņu nevar ņemt lidmašīnā.”
„Ja lidojiet ar diviem bērniem, tad iespējams, ka jūs katru vecāku izsēdinās ar vienu bērnu. Jo divi bērni vienā trīsrindā sēdēt nedrīkst.”
„Lidmašīnā jāmēģina sēdēt priekšā līdz spārnam. Skaitās, ka tur mazāk šūpo un mazāk ausis krīt ciet. Kāpēc? - nezinu.”
„Mēs divas ģimenes braucām ar pusotrgadīgiem sīcīšiem ar prāmi. Cik mūsu mazule bija omulīga un jautra, pa nakti labi man blakus nogulēja, tik otrai ģimenītei grūti gāja - vakarā it kā jautri pa bērnu laukumiņu iztrakojās, bet visu nakti pamatīgi notrobelēja, bija dikti bail laikam no kajītes. Tā kā tas ir ļoti individuāli.”
„Lietuva un delfinārijs - ļoti laba izvēle pirmajai nopietnajam ekskursijai. Noteikti dienu, divas padzīvojaties arī pa Kuršu kāpu - fantastiski skaista vieta, neskarta daba, gaiss, veloceliņi, jūra, turklāt iespējams noīrēt veļļukus (pat ar visu piekabi, kur sīcim sēdēt) un kārtīgi izbraukāties. Mēs katru vasaru uz 3-4 dienām līdz turienei aizdodamies un vienmēr esam ļoti labi atpūtušies - gan lieli, gan mazi.”
„Aizbrauciet ar prāmi uz Stokholmu. Bērniem līdz 7 gadiem bez biļetes. Biju pagājušajā gadā, šogad kā reiz brauksim uz piecu gadu jubileju.
Lidmašīnās visur biļetes jāpērk arī bērniem, tāpēc izbraukāšos ar prāmi kamēr var. Biju nobijusies kā būs vienai ar tik mazu bērnu - četri gadi, ko viņš tur atcerēsies - bet vēl pēc gada viņam viss spožā atmiņā. Turklāt uz kuģa daudz patīkamāk nekā karsēties pa mašīnu.”
Iveta Rozentāle
Citi noderīgi raksti
Lidošana kopā ar kaķi uz ārzemēm