Labas uzvedības likumi vecākiem ar bērniem lidmašīnā
Pareizas uzvedības etiķete lidmašīnā nosaka, ka, rūpējoties par sava mazuļa labsajūtu, ne mirkli nedrīkst aizmist arī par apkārtējo cilvēku ērtību. Daudzi pasažieri lidojumus izmanto miegam un atpūtai, tādēļ pirms lidojuma ir nepieciešams kārtīgi sagatavoties, lai bērna uzvedība apkārtējiem netraucētu.
Ko drīkst un pat vajag darīt, lidojot ar mazuli
Rezervējiet rīta vai dienas lidojumu!
Parasti bērni ir mierīgāki un sadarboties spējīgāki tieši dienas pirmajā pusē. Un ne tikai bērni, bet arī pieaugušie! Izvēloties rīta lidojumu, pastāv lielāka iespēja, ka lidojums paies mierīgā gaisotnē bez kašķēšanās ar bērnu un citiem iztraucētiem pasažieriem. Lai gan sākumā varētu šķist, ka labāks ir nakts lidojuma variants, jo tā laikā jūsu bērns varētu gulēt ciešā miegā, tomēr pieredze rāda, ka lidostas atmosfēra – jaunas gaismas, skaņas un iespaidi – izjauc bērnu ierasto režīmu, un lidojuma laikā nekāda gulēšana nesanāk.
- Foto: istockphoto.com
Kāpiet lidmašīnā pašā pēdējā iespējamā brīdī!
Ideālā variantā jūsu pavadonim vajadzētu ieņemt sēdvietas lidmašīnā jau agrāk, un novietotu jūsu rokas bagāžu tā, lai lidojuma laikā bērnam nepieciešamās lietas būtu ērti paņemt. Bet mammai ar bērnu lidmašīnā jāsēžas pašā pēdējā brīdī, lai maksimāli izmantotu laiku, kad mazulis var brīvi staigāt un skraidīt.
Nodrošiniet bērnam ērtu sēdvietu!
Pasaules pieredze liecina, ka daudzas māmiņas izvēlas bērnam rezervēt atsevišķu sēdvietu un lidmašīnā ņemt līdzi automašīnas bērnu sēdeklīti. Bērns ir pieradis tajā sēdēt ilgākus pārbraucienus, tādēļ jutīsies komfortablāk nekā klēpī vai lidmašīnas sēdvietā. Diemžēl bērnu un zīdaiņu auto sēdeklīši netiek akceptēti AirBaltic lidmašīnu salonos, arī dažas ārzemju aviokompānijas neļauj ņemt savus sēdeklīšus, bet piedāvā speciālus sēdekļu paaugstinājumus maziem bērniem. Lai izvairītos no pārpratumiem un labi izplānotu savu lidojumu, pirms biļešu pasūtīšanas sazinieties ar aviokompāniju un noskaidrojiet visas detaļas, kas saistās ar bērna ērtību lidojuma laikā.
Esiet draudzīgi pret blakussēdētājiem!
Kad iekāpjat lidmašīnā, sasveicinieties ar cilvēkiem, kas sēž tuvumā un iepazīstiniet ar sevi un mazuli. Lielākai daļai cilvēku patīk bērni, pat ja viņi to neapjauš. Gadījumā, ja mazulis sāks raudāt vai niķoties, pasažieri būs iepazinuši jūs kā jauku un patīkamu cilvēku un neizjutīs tik lielu aizkaitinājumu.
Paņemiet līdz daudz nelielu rotaļlietu!
Kad dodaties lidojumā, paņemiet līdzi daudz vairāk mantiņu un spēļu, nekā šķiet, ka būs vajadzīgs. Atcerieties – ir nepieciešamas daudz un JAUNAS rotaļlietas. Nekas nav nogurdinošāks kā garlaicīgs ilgu stundu pārbrauciens un bērniem patīk jaunas lietas! Iegādājies dažādas nelielas, lētas rotaļlietas un grāmatiņas, kas uzturēs bērna uzmanību visu lidojuma laiku. Tikai neatklāj bērnam visus pārsteigumus uzreiz – katru no jaunajām rotaļlietām dod pa vienai – tikai tad, kad tas nepieciešams, kad bērnam jau pilnīgi zudusi interese par iepriekšējo. Katru no nelielajām mantiņām var iesaiņot kā dāvanu – tādā veidā jūs iegūsiet vēl vairāk laika, kurā jūsu bērns būs ieinteresēts un nodarbināts.
Bērna mantiņas ieslēdziet «klusuma» režīmā!
Visas elektroniskās spēles ieslēdziet «klusuma» režīmā vai izņemiet baterijas. Lidmašīnas sēdvietas ir ļoti tuvu viena otrai, un pat pati klusākā spēles skaņa, pie kuras paši esat pieraduši, būs ārkārtīgi kaitinoša citiem lidmašīnas pasažieriem.
Paņemiet līdzi daudz dažādu našķu!
Našķi un uzkodas ir labs veids, kā nodarbināt un nomierināt bērnu, bet tas ir arī viens no veiksmīgākajiem veidiem, kā novērst diskomfortu lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā. Spiediena maiņa lidojuma laikā nereti izraisa ausu «aizkrišanu», un bērnam tas var būt biedējoši vai sāpīgi – skaidrs, ka abos variantos tas izraisīs niķošanos un raudāšanu. Rīšanas reflekss palīdz atbrīvoties no «aizkritušām ausīm», tādēļ pacelšanās un nolaišanās brīžos bērnam jādod padzerties vai sūkāt «Chupa–chups». Kādu brīdi pirms nolaišanās ieteicams bērnam iedot kādu sausu, sāļu un sātīgu uzkodu, kas izraisa slāpes, lai nolaišanās laikā, viņš gribētu padzerties, un tādā veidā izvairītos no spiediena ausīs.
Sagatavojieties ausu aizkrišanai!
Ausu aizkrišanai palīdz jau iepriekš minētā metode ar sūkājamām konfektēm un padzeršanos, bet papildus varat izmantot arī speciālus bērnu izmēra ausu izbāžņus.
Respektējiet blakussēdētāju telpu!
Ja esat nolēmuši mazuli turēt sev klēpī, tad esiet ļoti uzmanīgi, lai netraucētu citiem pasažieriem. Piemēram, laba doma ir lidojumā ņemt līdzi mazuļa mīļāko sedziņu, bet uzmanieties, lai tā nesāk aizņemt pārāk daudz vietas un netraucē citiem.
Barojiet savu bērnu tieši lidojuma laikā!
Ja vien iespējams, nedaudz novilciniet pēdējo mazuļa barošanas reizi, lai daļu no lidojuma laika varētu pavadīt pusdienojot. Tikai neturiet bērnu badā pārāk ilgi, jo izsalkuma dēļ viņš paliks niķīgs un kašķīgs vēl pirms iekāpšanas lidmašīnā.
Ko nedrīkst darīt, lidojot ar mazuli
Neierobežojiet priekšā sēdošā pasažiera tiesības!
Nelūdziet priekšā sēdošajam pasažierim bērna dēļ turēt krēsla atzveltni vertikālā stāvoklī. Nolaist krēsla atzveltni ir katra lidmašīnas pasažiera pamattiesības, ikviens var darīt ar savu krēslu, ko vēlas. Ja mazulim vajag vairāk vietas, var nolaist zemāk viņa krēslu.
Nepārvērtiet lidmašīnu par skraidīšanas, vingrošanas vai lēkāšanas vietu!
Pat pašiem enerģiskākajiem mazuļiem būtu jāmāk pāris stundas nosēdēt mierīgi. Lai tas izdotos, pirms lidojuma nesēdiet garlaicībā, bet gan līdz pēdējiem spēkiem izskraidieties ar bērnu, lai viņš iztērētu visu enerģiju, un lidojuma laikā varētu atpūsties. Vēl viens ieteikums – izvēloties lidojuma laiku, skatieties, lai tas sakrīt ar jūsu mazuļa «miega» laiku.
Nelasiet bērnam grāmatu skaļā balsī un nedziediet!
Ja vien jūs patiešām mākat to darīt ļoti maigi un klusi...
Neignorējiet smaku!
Šim noteikumam nevajadzētu liekus atgādinājumus, tomēr daži vecāki mēdz ignorēt autiņbiksīšu nomaiņas regularitāti, līdz brīdim, kad bērns pats sāk par to sūdzēties. Nekad neļaujiet kādam citam lidmašīnas pasažierim saost «pilnu pamperu» pirms jums.
Neļaujiet bērniem spārdīt priekšā sēdošā pasažiera krēslu!
Lai cik garlaicīgi nebūtu mazulim, dažām uzvedības izpausmēm nav attaisnojumu. Noteikums – nespārdīt, negrūstīt, neraustīt priekšējā pasažiera krēslu vai blakus sēdošos pasažierus!
Nelietojiet nomierinošus līdzekļus vai zāles, kas padara bērnus miegainākus!
Nomierinoši medikamenti var šķist laba ideja, lai mierīgi pārdzīvotu lidojumu, tomēr – esiet uzmanīgi! Dažiem bērniem lidojuma laikā tie var izraisīt elpošanas grūtības.
Elīna Dumpe
Citi noderīgi raksti
Lidošana kopā ar kaķi uz ārzemēm