Atpūta

Lidmašīnā ar mazu bērnu

Pastāv dažādi viedokļi - ir vai nav jāņem mazs bērns līdzi tālā ceļojumā ar lidmašīnu. Katrs bērns ir savādāks - ja vienam lidošana nesagādā absolūti nekādas grūtības, tad citam tas var būt nepatīkams piedzīvojums. Te daži noderīgi padomi, lai lidojums būtu pēc iespējas patīkamāks gan bērnam, gan vecākiem un arī pārējiem pasažieriem.

Pirms ceļojuma

Lai bērnam ceļošana saistītos ar pozitīvām emocijām, ieteicams jau laiciņu iepriekš pastāstīt par gaidāmo braucienu, par vietām, kuras tiks apmeklētas, paredzamajām izklaidēm un/vai cilvēkiem, kurus satiksiet. Ļoti labi ir parādīt attēlus vai fotogrāfijas, lai bērnam rastos priekšstats par gaidāmo pasākumu. 

Biļešu pasūtīšana un check-in

Daļa aviokompāniju bērniem, jaunākiem par 2 gadiem, piedāvā aviobiļetes bez maksas. Bet līdz ar to viņiem nav arī atsevišķas sēdvietas. Ja lidojums garš un ekonomiskie apstākļi nav spiedīgi, ērtāk tomēr ir maksāt par bērnu biļeti, lai mazulim būtu atsevišķa sēdvieta. Savukārt citās kompānijās biļetes cena var būt 10% no pieaugušo cenas vai pat vēl vairāk. 

Lielās lidmašīnās ērtākas ir tās sēdvietas, kas atrodas tieši aiz vidussienas (bulk row) – tur ir vairāk vietas kājām. Šīm vietām var pasūtīt arī ”basinett” – pie sienas piestiprināmu zīdaiņa gultiņu. Ja ceļojums garš, bet paši negribat apkrauties ar segām, tad vairākām aviokompānijām ir iespēja pasūtīt bērnu gultiņā ieliekamu guļammaisu mazulim. 

 Ja gultiņu nevar dabūt vai arī skaidri zinat, ka bērniņš tur gulēt negribēs, tad ērtāk māmiņai ir sēdēt pie loga. Tad var ar plecu atspiesties pret sienu, kad barojat bērnu, vai arī sīcītis ir iemidzis jums klēpī. 

Ja lidmašīnā barosiet bērnu ar krūti un gribas nošķirtību – paņemiet līdzi plānu sedziņu vai palielāku autiņu un pāris drošības adatas. Ja sēžat pie loga, tad piespraudiet sedziņas vienu stūri pie priekšāesošā sēdekļa atzveltnes un otru pie sava sēdekļa atzveltnes – tā jums izveidosies aizkars un pašiem sava mini istabiņa. 

Ja iespējams, lidojiet ar vakara reisu – visticamāk bērns būs noguris pēc dienas aktivitātēm un gulēs.  

Savukārt, ja lidojums paredzēts agri no rīta (tipiski čarterreisiem), mēģiniet uzturēt bērnu nomodā līdz izlidošanai – ļaujiet kārtīgi izskrieties pa lidostu, lai lidmašīnā viņš būtu piekusis un lēns.

  Atcerieties, ka visi pasākumi aizņem vairāk laika, kad esat kopā ar bērnu. Ierodieties lidostā laicīgi; praktiski ir īsi pirms iekāpšanas lidmašīnā nomainīt mazulim autiņbiksītes vai aiziet ar lielāku bērnu uz tualeti. 

 Ja lidojat uz siltajām zemēm, virsdrēbes nav jēgas stiept līdzi lidmašīnā – pirms iečekošanās ielieciet tās bagāžā nododamajās somās. 

Par bagāžu

Bagāžā, kuru paredzēts iečekot, nedaliet somas ”pa tēmām” vai ”pa personām”. Diemžēl, joprojām gadās tā, ka kāda soma pazūd. Tāpēc vislabāk ir, ja visās somās ir pa drusciņai no visa un jums nav pēkšņi jāattopas situācijā, kad pazudusi soma ar VISĀM bērna lietām (vai arī jūsējām). 

Ceļojot ar mazu bērnu, rokas bagāžu ērti ir ielikt kādā vieglā mugursomā – tā jums būs brīvas rokas.

 Lietas, kuras jums un bērnam noderēs lidmašīnā:

  • Maiņas apģērbs gan mammai (vismaz kāds T-krekls), gan bērnam. Jo ir gandrīz neizbēgami, ka vismaz viens no jums nosmērēsies, ja lidmašīnā paredzēts ēst. Neaizmirstiet arī maisiņu, kur ielikt nosmērētās drēbes. Ērti ir bērna drēbītes salikt caurspīdīgos maisiņos – tā ir vieglāk atrast tieši to apģērba gabalu, ko meklējat. Kaut jūs varbūt cerat, ka ar vienu maiņas apģērba kārtu pietiks – drošības labad paņemiet vēl vienu. Tas pats attiecas arī uz autiņbiksītēm. 
  • Siltas zeķītes, lai bērnam nav jāsēž ar kurpītēm kājās. Ar plānām zeķītēm vai basām kājām savukārt var būt vēsi. 
  • Ja bērnam ir tendence uz sliktu dūšu, paņemiet vairākus palielus ”glābējmaisiņus”. Kad uznāk pēkšņa vajadzība, ir diezgan grūti precīzi ietrāpīt tai mazajā maisiņā, kas atrodas lidmašīnā. 
  • Autiņbiksītes un mitrās salvetes.  Ērti ir jau laicīgi sagatavot "autiņu maināmos komplektus" -  atsevišķos maisiņos pa vienai sapakot autiņbikses kopā ar pāris mitrajām salvetēm - tad nebūs jārakājas somā pa vairākiem maisiņiem, lasot kopā vajadzīgās lietas. Savukārt maisiņu varat pēc tam izmantot kaa atkritumu maisu izlietotajām autiņbiksītēm. 
  • Kaut kas ēdams gadījumam, ja sanāk ilgi gaidīt uz lidmašīnas ēdienu vai arī tas neiet pie dūšas. Dzēriens,kas bērnam garšo. Un arī “laika kavējamais ēdiens” – cepumi, rozīnes, čipsi, pārslas. Tos ērti sabērt mazos vienreizlietojamos trauciņos, kurus pēc tam var izmest. 
  • Ja jums ir ”pudeļbērniņš” – mājās ieberiet piena pulveri pudelītē un paņemiet līdzi termosu ar siltu ūdeni. Sakarā ar jaunajiem šķidruma pārvadāšanas noteikumiem šķidrumu caur drošības kontroli nedrīkst iznest - varat kontroli iziet ar tukšu termosu un karsto ūdeni palūgt kādā kafejnīcā izlidošanas zālē. Vai arī vienkārši lidmašīnā karsto ūdeni būs jāpalūdz stjuartēm. 
  • Pirmsskolas vecuma bērniem parastās glāzes vietā dzērienu ērti ir ieliet līdzpaņemtās Makdonalda tipa glāzītēs ar vāciņu un salmiņu – mazāka iespēja pēkšņiem plūdiem. Un ērtāk nekā snīpjkrūzīte, jo lidojuma beigās glāzīti vienkārši izmetam un nav jāvāc netīrā krūze. 
  • Rotaļlietas, kas jūsu bērnam vislabāk patīk. Uzlīmes un uzlīmju albums mēdz būt diezgan noderīgi. Kad garlaicība ņem virsroku un sākas niķi, noderēs dažādi pārsteigumi, piemēram, pavisam jaunas rotaļlietas (tās var būt kādi pavisam lēti nieciņi, kurus nav žēl, ja tie gadījumā pazūd). 
  • Bērna spilventiņš – tam ir mājas smarža, kas bērniņam palīdzēs nomierināties un iemigt. Tas var noderēt arī lidostā, ja lidmašīna kavējas. 
  • Ja pārlidojums ir garš, notiek naktī un jūsu bērniņš ir jutīgs pret gaismu, pie griestiem esošā lasāmgaisma var būt par spilgtu. Ir nopērkamas pie grāmatas piestiprināmas minilampiņas uz baterijām – to gaisma nav tik traucējoša.   

Bērna ratiņi.

Ja jums ir mazi, saliekami lietussarga tipa ratiņi, tādus var ņemt līdzi lidmašīnā kā carry-on bagāžu. 

Savukārt lielākus ratus var atdot pie izejas uz lidmašīnu (gate) un turpat arī saņemt, kad atlidojat galapunktā. Taču ne visām aviosabiedrībām ir šāds serviss – noskaidrojiet to pie biļešu pasūtīšanas vai vismaz, kad iečekojaties izlidošanai.  

Lidmašīnā

Lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, kabīnē mainās gaisa spiediens, kas rada ausu aizkrišanu. Viena daļa bērnu to pat nesajūt, bet citiem tas var būt nepatīkami. Šai gadījumā palīdz rīšanas kustības - zīdainīti var barot ar krūti vai pudelīti, bet lielākiem bērniem iedot košļeni vai sūkājamās konfektes. 

Ja bērnam (vai pašam) ir iesnas vai aizlikts deguns citu iemeslu dēļ, var sākt stipri sāpēt ausis. Tālab profilaktiski pirms pacelšanās vai nolaišanās vēlams iepūst degunā kādu asinsvadus sašaurinošu līdzekli (piemēram, Nafazolin vai Olynth) - lai būtu viegli elpot caur degunu. Arī ar visiem šiem piesardzības pasākumiem dažreiz nepietiek un ausis sāp briesmīgi. Tad var izlīdzēties šādi - palūgt stjuartei divas plastmasas glāzītes, kurās iebāž krietni siltā ūdenī saslapinātas salvetes un tad šīs glāzītes turēt pie ausīm (ar vaļējo galu pret ausi), lai siltums mazinātu sāpes. 

Nekautrējieties lūgt palīdzību stjuartēm, piemēram, lai uzsildītu ūdeni pudelītei vai, gadījumā ja bērns guļ, lai atnes mazuļa ēdienu vēlāk. Tāpat var palūgt pieskatīt bērnu, kamēr mamma aiziet uz tualeti. Ja lidmašīnā ir vēsi, varat dabūt segu. Garākos pārlidojumos mēdz būt pieejami arī spilveni.

Zince

Citi noderīgi raksti

Ceļojuma un mājas aptieciņas

Lidošana kopā ar kaķi uz ārzemēm

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas