Atpūta

Uzmanību – ceļo topošā māmiņa!

Sieviete gaidībās mūsdienās vairs nav mājās sēdētāja, kurai liegti visdažādākie dzīves prieki. Atteikšanās no sabiedriskās dzīves vairs nav modē, topošās māmiņas bieži vien vēlas daudz ko paspēt vēl pirms bērna piedzimšanas. Izklaide, darbs, tikšanās, iepirkšanās, kā arī došanās aizraujošā ceļojumā ir mūsdienu sievietes dzīves sastāvdaļa arī tad, ja viņa gaida mazuli.

Pārmaiņas

«Kad biju stāvoklī, reizi pa reizei nācās saskarties ar uzskatu, ka grūtniecība ir kā slimība un sievietes gaidībās no sabiedrības jāizolē. Manuprāt, šis uzskats ir ļoti novecojis, jo grūtnieču dzīvesstils ir krietni mainījies – viņas vairs tik ļoti neatsakās no paradumiem, kādus piekopušas pirms grūtniecības. Savā ziņā tas ir veids, kā vieglāk sadzīvot ar jaunajām pārmaiņām,» stāsta Ilga, piecus gadus vecā Artūra māmiņa, kura, uzzinot par gaidāmo bērniņu, neatlika ceļojumu un grūtniecības piektajā mēnesī lidoja uz Parīzi.

Kā zināms, mazuļa gaidas sievietes dzīvē ievieš lielas pārmaiņas, un, lai ar tām labāk tiktu galā, pilnvērtīga atpūta šajā laika posmā ir ļoti svarīga. Reizēm to vislabāk izdodas īstenot, dodoties ceļojumā.

Iespējams, tieši tādēļ ceļošanas jautājums mūsdienu grūtniecēm ir īpaši aktuāls, jo apstākļiem un prasībām atbilstošs ceļojums ir ne vien lielisks atpūtas veids, bet arī jaunu iespaidu un sevis izzināšanas avots. Tas grūtniecības periodā ir ne mazāk svarīgi. Aktuāls paliek jautājums par to, kas jāievēro ceļojot, lai pēc iespējas mazāk apdraudētu savu un sava bērna veselību.

Vispirms jautā sev un ārstam

Lai arī cik veiksmīgi noritētu grūtniecība, pirms ceļojuma ir nepieciešams ievērot dažus drošības pasākumus.

Foto: istockphoto.com

Katra topošā māmiņa parasti iekšēji jūt, vai viņas ķermenis ir gatavs plānotajam ceļojumam, taču, lai būtu pilnībā pārliecināta, pirms katra ceļojuma vajadzētu konsultēties ar ārstu. Ceļošanai visdrošākais periods ir grūtniecības otrais trimestris. Taču pirms došanās tuvākā vai tālākā ceļojumā topošajai māmiņai noteikti jāpārliecinās, vai plānotajā galamērķī ir pieejama pienācīga medicīniskā aprūpe.

Labāk braukt uz attīstītajām valstīm. Vislielākais risks pastāv, dodoties uz jaunattīstības valstīm, kur medicīnas pakalpojumu kvalitāte un pieejamība ne vienmēr ir pietiekami augstā līmenī. Turklāt šajās valstīs ir arī lielāks dažādu slimību risks (piemēram, malārija, vēdertīfs u. c.), tādēļ parasti, dodoties šādos ceļojumos, ir nepieciešama vakcinācija. Taču grūtniecības periodā vairākums vakcīnu ir liegtas, jo var kaitēt vēl nedzimušā bērna veselībai un pareizai attīstībai. Ir dažas vakcīnas, ko var veikt grūtniecības pirmajā trimestrī, tomēr arī par tām noteikti jākonsultējas ar ārstu. Šo un dažādu citu apsvērumu dēļ grūtniecības laikā nav ieteicams ceļot uz jaunattīstības valstīm. Ceļojumi uz attīstītajām valstīm slēpj sevī daudz mazāku risku. Tomēr arī šādos ceļojumos drošības pasākumi nav lieki. Šie drošības pasākumi var atšķirties atkarībā no izvēlētā ceļošanas veida.

Lidmašīna vai kuģis?

Izvēloties ceļojumu ar lidmašīnu, vispirms jāinteresējas par izvēlētās aviokompānijas ceļošanas noteikumiem grūtniecēm. Vairumam Latvijā pieejamo aviokompāniju līdz 27. grūtniecības nedēļai ceļošanas ierobežojumu nav, savukārt periodā no 28. līdz 35. grūtniecības nedēļai no topošās māmiņas tiek prasīta ārsta izziņa par to, ka viņas veselības stāvoklis ir piemērots ceļošanai. Izziņai jābūt izdotai ne agrāk kā divas nedēļas pirms izlidošanas. Pēc 36. grūtniecības nedēļas lidojumi grūtniecēm netiek piedāvāti. Ja gaidāms vairāk nekā viens mazulis, iespēja lidot topošajai māmiņai ir liegta jau pēc 34. nedēļas.

Ceļojot ar lidmašīnu, nevajadzētu aizmirst arī par tādām, it kā elementārām, darbībām kā pareizu drošības jostas piemērošanu grūtnieces augumam, vietas izvēli netālu no labierīcībām, izvairīšanos no liekas pārvietošanās pa lidmašīnas salonu, kā arī pienācīga ūdens daudzuma uzņemšanu, lai izvairītos no dehidrācijas riska. Jāpiebilst, ka pārsvarā aviokompānijas ir atsaucīgas pret topošajām māmiņām, pievēršot viņām īpašu uzmanību un cenšoties nodrošināt papildu ērtības lidojuma laikā.

Ja brauc kruīzā ar kuģi, ārsta izziņa par topošās māmiņas veselības stāvokli nepieciešama jau pēc 20. grūtniecības nedēļas.

Vislabāk ar apdrošināšanu

Tāpat kā jebkuram ceļotājam, arī ceļojošai grūtniecei vēlama veselības apdrošināšana. Protams, grūtniecības gadījumā tai būs attiecīgi papildu noteikumi. Modernākās apdrošināšanas kompānijas jau tagad piedāvā īpašu ceļojumu apdrošināšanu tieši grūtniecēm – priekšlaicīgu dzemdību gadījumā tiek segti visi izdevumi. Šāda veida apdrošināšana varētu būt laba garantija jebkuras ceļojošās grūtnieces sirdsmieram, jo gadījumos, kad runa ir par gaidāmo bērnu, labāk ir papildu nodrošināties, nekā lieki riskēt.

Viena no retajām kompānijām, kas piedāvā apdrošināšanu sievietēm, kas ceļo grūtniecības laikā, ir «Baltijas Apdrošināšanas Nams». «Baltijas Apdrošināšanas Nama» («BAN») galvenais apsvērums, piedāvājot ceļojumu apdrošināšanas polises topošajām māmiņām, ir nepieļaut klientu diskrimināciju – visi klienti ir vienlīdz svarīgi. Lai iegādātos ceļojumu apdrošināšanu, nav nepieciešamas papildu izziņas vai citas apgrūtinošas formalitātes. Visērtāk to iespējams izdarīt internetā (www.polise.ban.lv) vai kādā no «BAN» Klientu apkalpošanas centriem Rīgā vai ārpus tās.

Polises nopērkamas arī pie apdrošināšanas brokeriem. Internetā iespējams arī noskaidrot, cik maksās apdrošināšanas polise konkrētajam ceļojumam.«Baltijas Apdrošināšanas Nama» ceļojumu apdrošināšanas pamata programma sedz medicīniskos izdevumus, kas radušies pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījuma rezultātā, kā arī repatriācijas jeb mājupceļa izdevumus. Iespējams izvēlēties arī papildu programmas – apdrošināt bagāžu un personiskās mantas, privāto civiltiesisko atbildību, nodrošināties pret ceļojuma pārtraukšanu vai parūpēties par juridisko palīdzību.

Tomēr...

Jāatceras – ja mēs paši sevi nesargāsim, neviens cits to nevarēs izdarīt mūsu vietā. Tādēļ topošajām māmiņām jābūt piesardzīgām gan ēdienu un dzērienu, gan medikamentu un ceļojuma aktivitāšu izvēlē.

Eksperta viedoklis

Izolde Glavāne, «Baltijas Apdrošināšanas Nama» personu apdrošināšanas risku parakstītāja topošajām māmiņām, stāsta: «Dodoties ceļojumā, noteikti jāparūpējas par ceļojuma apdrošināšanu. Izvēloties apdrošinātāju, iesakām pirms tam noskaidrot, vai kompānija apdrošina sievietes gaidībās. Ja jā, tad – līdz kurai grūtniecības nedēļai pakalpojums ir pieejams. Mūsu apdrošināšanas sabiedrībā nav nekādu ierobežojumu, galvenais, lai pati māmiņa jūt, ka var ceļot. Ja mazulis pieteiksies ātrāk, nekā plānots vai radīsies akūtas veselības problēmas, mūsu apdrošināšanas sabiedrība segs ārstniecības izdevumus un apmaksās repatriāciju.»

Citi noderīgi raksti

Diabēts un grūtniecība

Lidošana kopā ar kaķi uz ārzemēm

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas