Atpūta

Patīkami pārsteidzošā Igaunija. Ceļojuma piezīmes – 1. diena

Cāļa žurnāliste Iveta no trešdienas līdz piektdienai ir devusies Igaunijas Tūrisma padomes organizētajā trīs dienu braucienā uz Igauniju, lai iepazītu saistošas vietas tieši ģimenēm ar bērniem.

Pirmajā dienā apmeklējām Satiksmes pilsētiņu, Raganu valstību, Pokumaa, kā arī Ahhaa Zinātnes centru, kas atrodas Tartu. Zemāk apskatiet arī bildes!

Mānīgi liegais turpceļš

Lai arī sola lietu, rīts mani modina cerīgi, ar austošu saules gaismu. No Cēsīm uz Rīgu maršruts ir tik ierasts, ka, šķiet, šādi varētu iesākties visparastākā darba diena. Bet nokļūstot līdz viesnīcai Radisson SAS Latvija un dzirdot nemitīgo tūristu čalošanu pat salīdzinoši agrajā rīta stundā, pakāpeniski rodas īpašā ceļojuma noskaņa. Man pašai brīnišķīgs pārsteigums ir Rīgā dzīvojošās māsas ierašanās pie viesnīcas, lai pavadītu mani ceļā. Līdz ar to ir vismaz viena pazīstama seja starp pagaidām citām vēl svešām, lai arī smaidīgām un draudzīgām. Drīz vien ar sevi iepazīstina mūsu ceļojuma vadītāja Elein un ceļojums var sākties. Viņas pasniegtajā dāvaniņā par Igauniju atrodama arī grāmatiņa ar mūsu Lotes no Izgudrotāju ciema ceļojumu uz šo valsti ar bērniem saistošiem stāstiem, kā arī, lasot oficiālo informāciju, atceros, ka Igaunijas nacionālais putns ir bezdelīga, bet nacionālā puķe – rudzupuķe. Pamazām mēģinu atcerēties pirmās nepieciešamības vārdus igauniski: paldies – aitäh (kas latviski izklausās diezgan komiski – aita, bet ar uzsvaru uz pirmo zilbi), labdien – tere.

Un tad jau mēs nelielā busiņā dodamies ceļā. Latvijas uzartie lauki un zem rasas smaguma nolīkušie krūmi, kā arī dzeltenās krāsas iezīmēšanās zaļajā pārpilnībā apliecina – Latvijas rudens savus pirmos soļus šogad jau ir spēris mūsu zemē. Tagad pilnīgi iederētos iekosties vienā sulīgi gatavā un sārtā rudens ābolā!

Igaunija – tik līdzīga un tomēr citāda

Pēc stundas mēs jau esam Valkā un mierīgi nokļūstam arī Valgā. It kā te šķietami viss ir tāpat un tomēr nemanāmi citādi – mazliet citāds dizains ceļa zīmēm, protams, arī ceļi jūtami citādāki, jo, rakstot ar roku, varu mierīgi uz lapas pierakstīt savu domu un burti nelēkā no lejas uz augšu. Un šķiet, ka pat dabā, lai arī netverami, bet ir kas citāds. Kā gan šīs egles zina, ka aug nevis Latvijā, bet Igaunijā, un tapēc ir tomēr atšķirīgas no mūsējām?

Mazliet Amerikas Igaunijā

Pēc burvīgas maltītes ieturēšanas Rye Restaurant Rukki Maja (www.rukkimaja.ee), mūsu pirmā apskates vieta ir aizraujošā Satiksmes pilsētiņa (www.liikluslinn.ee), kurā uzņēmīgais cilvēks vārdā Aivars, domājot par to, ko interesantu un saistošu izveidot savam nu jau astoņgadīgajam dēlēnam, nonāca pie domas par šādu Satiksmes pilsētiņu, kur šobrīd ir reālas ielas, luksofori un gājēju pārejas, sava diskotēku vieta, iecienītais cietums un arī kino. Te bērni un pieaugušie brauc ar mašīnām un uzzina daudz jauna vai atsvaidzina savas zināšanas par satiksmes drošību; bērni mācās, kā mašīnā var ieliet benzīnu, pa kuru pusi braukt, pie kādas gaismas jāapstājas un jāpalaiž gājēji. Ja ir luksofors, bērni pacietīgi pie sarkanā gaida, bet ja ir vienkārši gājēju pāreja, pārliecinājāmies, ka mazajiem autovadītājiem gājēji kļuvuši neredzami un ielas jāšķērso ātri. Arī pieaugušie varēja piepildīt savu mazo sapnīti un izbraukāties ar mašīnītēm. Lai arī man pašai ir tiesības, mazajā pilsētiņā pareizi uzgāzēt un noturēties savā joslā sākumā nemaz nebija tik viegli :) Idejas autori teic, ka Satiksmes pilsētiņā Igaunijā ir mazliet no Amerikas, jo uz sienām ir dažādi attēli no Ņujorkas. Lai pilsētiņa būtu tāda, kāda tā ir šobrīd, idejas autors veltījis piecus gadus, bet tas vēl nav viss, pilsētiņa turpina attīstīties. Tāpēc ir prieks, ka tā atrodas tikai 190 km no Rīgas.

Avenes Raganu valstībā

Turpat netālu no Satiksmes pilsētiņas atrodas arī Raganu valstība, kur daudz feinu koka mājiņu un tieši tagad, septembrī, nogatavojas vēlās avenes, ar ko laipni ļauj pacienāties turpat no krūma. Bet drosmīgākie var tikt pie slotas mešanas un tālākie slotas aizmetēji tiek pie atbilstoši raganiskas balvas. Īpaši interesanta šī vieta ir ziemā, jo ir izveidota burvīga slēpošanas trase, kā arī iespēja slidot.

Tālāk jau mūsu ceļš ved uz Pokumaa, kur apmeklējam Poku zemi (www.pokumaa.ee). Poku ir ļoti interesants dabas veidojums, no kura slavenais igauņu rakstnieks Edgars Valters izveidojis pasaku tēlus, zīmējis, darinājis tos, aprakstījis. Tagadējais šīs vietas saimnieks pat izskatā ir gana līdzīgs slavenajam rakstniekam un vēlas, lai šeit bērni iepazītu dabu, dzīvniekus, ejot kopā mežā, iepazīstot dzīvo dabu un, līdzīgi kā rakstnieks, mācot saskatīt, ka akmens ir ne tikai akmens, bet var kļūt par jebkādu tēlu, ko mēs iedomājamies. Rakstnieks uzskatīja, ka ir ļoti svarīgi ar dabas palīdzību raisīt bērnu fantāziju, mācīt viņus saredzēt vairāk nekā tikai acīmredzamo. Tomēr staigājot pa Igaunijas mežiem jārēķinās, ka kādu reizi var sanākt sastapties ar brūno ķepaini lāci, jo, atšķirībā no mūsu zemē mītošajiem 15 lāčiem, šai pusē tie ir gandrīz tūkstotis! Vēl Poku zemē ir pieejama arī radošā darbnīca, kur bērni no dabas materiāliem var pagavot brīnišķīgas lietiņas, piemēram, Ziemassvētku brīvdienās no koka izgatavot dažādas rotaļlietas. Lai arī vismaz šobrīd nav pieejams gids, kas runātu latviski, ir iespēja izvēlēties audio gidu, pašiem apstaigājot šo vietu un ēku un iegūstot interesantu informāciju.

Cirka māksliniece uz riteņa

Tālāk jau braucam uz studentu pilsētu Tartu, kur šodien apmeklējam Ahhaa Zinātnes centru (www.ahhaa.ee). Te mūs sagaida daudz brīnišķīgu pārsteigumu. Centrs izvietots trīs stāvos, bet ceturtajā vēl ir planetārijs. Te var dzīvoties stundām ilgi, turklāt jo īpaši vasarā ir iespējams pieteikties pie gidiem, kas runā latviski. Šoreiz mēs tiekam pie burvīga gida Artjoma, kurš spēj aizraut pat to, kurš zinātnē nav īpaši ieinteresēts. Vēl viena brīnišķīga lieta šajā centrā: daudzi apraksti ar skaidrojumiem ir pieejami arī latviski, un tie palīdz būtiski izprast ekspozīcijas jēgu un dabiski izprast fizikas likumus, kas ieinteresē pārbaudīt daudz ko pašam uz savas ādas. Man ekstrēmākais bija brauciens ar velosipēdu 10 metru augstumā! Lai arī skaidrs, ka par drošību te visi ir parūpējušies, adrenalīna devu dabūju pietiekami lielu un, kā rakstošās kolēģes, kas noskatījās uz to no lejas, izteicās – cirka māksliniece uz riteņa!

Par šo centru noteikti taps arī atsevišķs raksts, jo ir vērts iedziļināties, ko šeit var ieraudzīt un ko izmēģināt – te ir sava ūdens valstība un arī robotikas zoo, kur redzama sarežģītā vārdā dēvētā biomehānika, bet būtībā dzīvnieku uzbūve, te redzams, kādas mušai ir acis un kāpēc tā redz 360 grādu leņķī, kā izskatās sienāzis, žirafe vai hameleons. Un, jā, ir arī īpaša laboratorija, kur iespējams padziļināti apgūt acs uzbūvi, gan to praktiski izpētīt, tāpat ir iespējams pašiem izgatavot šokolādi, turklāt kakao uz šejieni piegādā mūsu saldumu ražotājs Laima. Un vēl tieši mūsu lasītājiem iepriecinoša varētu būt Cāļumāja, kur redzams, kā cālis attīstās 21 dienas laikā olā un reāli arī var redzēt, kāds izskatās tikko izšķīlies cālītis, jo tieši mūsu apmeklējuma dienā pirms divām stundām no olas tāds bija izšķīlies. Apsveicami un tomēr reizē pārsteidzoši, ka tieši latviešu grupām, kurās ir vairāk nekā 13 cilvēku un kas iepriekš piesaka savu apmeklējumu šajā centrā, ir īpaša atlaide, jo izrādās latvieši šo vietu ir ļoti iecienījuši.

Kā brīnišķīgs nobeigums šai dienai bija pusdienas jeb būtībā vakariņas, jo tās bija jau astoņos vakarā restorānā Moka (www.moka.ee). Vieta, kas ārēji nepiesaista sevišķi uzmanību, bet pasniegtie ēdieni ir gan īpaši servēti, gan ļauj izbaudīt nepārspējamu garšas buķeti.

Beidzot, kad pusnaktij jau pāri, laiks doties pie miera, lai jaunajā dienā apmeklētu Leļļu muzeju, Tartu observatoriju, kā arī pēcpusdienā jau dotos uz Tallinu.

Iveta Rozentāle no Igaunijas

Poku zemes suvenīri
Mušas uzbūve Zinātnes centra Robotikas zoo
Cāļu mājas iemītnieki Zinātnes centrā
Ūdens daudzveidība Ahhaa Zinātnes centrā

Citi noderīgi raksti

Plankings jeb būt par dēli

Kas jāņem līdzi uz pikniku

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas