Atpūta

Patīkami pārsteidzošā Igaunija. Ceļojuma piezīmes – 2. diena

Turpinās mūsu ceļojums pa Igauniju! Piepildītās dienas programmas dēļ ir jūtams neliels sagurums, bet ir interese apmeklēt ikvienu jaunu vietu, lai atkal uzzinātu ko jaunu, kā igauņi tradicionālām lietām spēj rast netradicionālus vai gluži vienkārši mūsdienīgus risinājumus, tādā veidā jo īpaši ieinteresējot bērnus.

Šodien apmeklējām Leļļu muzeju Tartu, šīs pilsētas seno observatoriju, Tallinas Leļļu teātra mūsdienīgo muzeju, kā arī vecpilsētā noskaidrojām vietu, kur izgatavoja pirmo marcipānu, turklāt iespējams tas bija pirmais ne tikai Igaunijā, bet visā pasaulē.

Nakšņojām brīnišķīgā viesnīcā Dorpat Hotel (www.dorpat.ee – mājas lapa pieejama arī latviešu valodā), kur, šķiet, ir padomāts par katru niansi, jo viesnīcā ir viegli orientēties, numuriņā viss ir pa rokai un pareizajā augstumā, un pat gulta un spilvens ir tik ērti, ka miegs ir patiesi spirdzinošs. Jāatzīst, ka laiks mūs lutina, jo, lai arī naktī lija, no rīta ir apmākusies, bet silta diena, lietus uzlīst vien tad, kad pusdienojam, kā arī lielā lietus šalts mūs pavada ceļā uz Tallinu. Toties, kad mums jākāpj ārā, laiks atkal ir mierīgs un piemērots pastaigām. Arī tādām, kas vedina pazaudēt pārējos ceļabiedrus, jo ieraugot vienu burvīgu ainavu, ko vēlējos iemūžināt, mazliet par ilgu uzkavējos un, kad pagriezos apkārt, manu ceļabiedru vairs nebija ne aizmugurē, ne priekšā, ne aiz nākamā krustojuma. Tomēr arī kolēģi ātri atklāja, ka kompānija palikusi mazāka un tā pēc neliela satraukuma un arī uzjautrināšanās veiksmīgi ceļojumu varējām turpināt visi kopā.

Laikmetu pieskāriens lellēm

Kā pirmo otrajā dienā apmeklējam Tartu Leļļu muzeju (www.mm.ee), un lai arī muzejs sākontēji šķiet vienkāršs ar vēsturiskām ekspozīcijām, tas sagādā patīkamus pārsteigumus. Nenoliedzami, skatot lelles un dažādas spēles no gada uz gadu, var redzēt konkrēta laikmeta pieskārienu tām. Tā, piemēram, kara laikā gan lelles, gan spēles tika veidotas galvenokārt no papīra, jo tas bija lētakais izejmateriāls un visvieglāk pieejamais. Arī bārbijas ir atrodamas šajā muzejā, jo, kā gide saka, arī tās reiz būs vēsture. Apbrīnojama ir Lecnhard Lina veidotā leļļu mājiņa, kurā ar skurpulozu precizitāti attainota viņa paša dzīvojamā telpa, ko viņš pēc atmiņas rekonstruēja, kad slēpās no padomju varas un nevarēja atrasties savā dzīvoklī. Savu meitiņu viņš satika, kad viņai bija 10 gadi, bet ar izveidoto mājiņu spēlējās vairākas šīs dzimtas paaudzes.

Plašo ekspozīciju visinteresantāk ir vērot pieaugušajiem, bet, ja bērni nogurst, viņiem ir iespējams rotaļāties īpaši izveidotā spēļu izstabā, kur var dziedāt, spēlēties, mācīties, kā uzvesties pie galda, skatīties teātri, darboties darbnīcās, kurās katru nedēļu ir sava tēma. Arī pieaugušajiem ir izstrādāta sava programma. Tāpat muzejā ir iespējams vērot video, kur var redzēt, kā dažādas rotaļlietas kustas, pagalmā pieejams atbilstošs karuselis un iespējams arī pa televizoru vērot uzvedumus, multfilmas un filmas ar lellēm.

Iespēja atrast savu zvaigzni

Tartu senajā observatorijā (www.ajaloomuuseum.ut.ee/observatory) pārsteidz ar mūsdienīgu risinājumu senajiem astronomijas priekšmetiem, jo katram no tiem blakus ir ekrāns, kurā tie apskatāmi 3D formā un tādējādi tos var apskatīt no visām pusēm, kā arī uzzināt vēl papildus informāciju par tiem, turklāt lielākā daļa informācijas pieejama arī latviešu valodā! Te iespējams uzzināt par daudziem reiz izpētītiem atklājumiem, piemēram, 1816. - 1852. gadā veiktais skrūves ģeodēziskais loka pētījums apliecināja, ka zeme polos ir nevis izstiepta, bet nedaudz iespiesta. Tāpat te var uz ekrāna salikt no puzles gabaliņiem zvaigžņu karti vai lielajā zvaigžņu kartē pie sienas atrast savu zvaigzni, proti, iedegt dažādus zvaigznājus, tai skaitā, protams, Lielos Greizos ratus. Īpašā telpā, kurā no dienas gaismas nonākam nakts melnumā, kurā uz griestiem iedegas zvaignes, planētas un miglāji, uzzinām gan par to, kuras planētas pārvietojas visātrāk, gan kura zvaigzne debesjumā vienmēr atrodas vienā un tajā pašā vietā.

Lēnie igauņi un latvieši ar sešiem kāju pirkstiem

Pusdienojot un pirmo reizi gaidot ilgāk nekā ierasts, kad tiks atnestas pusdienas, jo līdz šim viss noticis ar apbrīnojami aprēķinātu precizitāti, aizrunājamies par jokiem par igauņu lēnumu, kā dēļ latviešiem ir izdevīgi te pavadīt atvaļinājumu un mūsu ekskursijas vadītaja izstāsta, ka tieši tāpat visi igauņi zina, ka latviešiem ir pieci roku pirksti, bet seši kāju pirksti. Lai arī ir veikti pat pētījumi, kas nav atklājuši šo brīnumaino paradību, senču gudrība tiek ņemta vērā arī mūsdienās :) Tāpat nav zināms, kāpēc, bet visi igauņi noteikti zina vienu vārdu latviski un tas ir – saldējums. Kopumā mēs secinām, ka latviešiem un igauņiem ir ļoti maz līdzīgu vārdu, tie varētu būt ap desmit.

Vadītāja izstāsta, ka igauņiem (gluži tāpat kā latviešiem) ļoti iecienīta kļuvusi nūjošana, kā arī arvien populārākas ir dažādas spa procedūras un tā kā Sārema sala ir īpaši uz to orientēta, paši igauņi smejas, ka tur ir vairāk spa nekā iedzīvotaju, tāpēc viņi to jau sāk saukt par SPA salu. Tāpat kā Latvijā, arī Igaunijā var izjust pilsētu atšķirības. Tartu ir krietni nesteidzīgāka par Tallinu, un šeit vērojami ne tikai vairāk studentu, bet arī ģimenes ar bērniem, kas daudz brīvā laika pavada ārā. Mani pārsteidza pilsētā redzētais, kad bērnu laukumā spēlējās bērni, kuriem visiem bija atstarojošas vestes tāpat kā viņus pavadošajiem pieaugušajiem – burvīgas rūpes par bērnu drošību.

Modernais Leļļu teātra muzejs

Var redzēt, ka igauņi ļoti domā par to, kā piesaistīt bērnus, kā ieinteresēt dažādus cilvēkus apmeklēt izglītojošas iestādes. Tā, piemēram, vasarā Leļļu teātra muzejs Tallinā (www.nuku.ee/english/museum-of-puppet-arts/) piedāvāja muzeja apmeklētajiem noskatīties leļļu teātra izrādi par brīvu. Muzejs ir veidots tā, lai katra nākamā vieta pārsteigtu bērnu un viņš dažādos veidos varētu iepazīt to tuvāk, aptaustot rekvizītus, noskaidrojot, cik smagi ir akmeņi vai svaru bumba, aiz stiklotas sienas vērojot, kā top lelles un dekorācijas, ekrānos vērojot gan sevi, gan kustinot blakus esošās lelles, nofotografējot pašam sevi un ievietojot kādas lelles ietvarā, lai pēc tam šo foto varētu turpat nosūtīt sev uz e-pastu, atverot skapīšus, kuros atrodas atbildes uz dažādiem interesantiem jautājumiem, piemēram, - kas atver durvis jebkuram sapnim? Muzejs, lai arī neliels, izvietots vairākos stāvos un pārsteidz ar stikla grīdām, zem kurām arī izvietotas savdabīgas ekspozīcijas, biedējoši iekārtotiem mūra pagrabiem, kur atdusas guļošā skaistule un pat jautri iekārtotām tualetēm.
Staigājot pa Tallinu, uzzinām, ka lai arī tas ir strīdīgs jautājums, tomēr igauņi uzskata, ka marcipāns izgudrots Igaunijā un sākotnēji paredzēts sirdsdarbības uzlabošanai, tāpēc izgatavots aptiekā, kas atrodas un darbojas tajā pašā vietā joprojām.

Vakariņas mums ir ļoti neierastā vietā – Nano mājā (www.nanohouse.ee), tā pārsteidz ar savu iekārtojumu un ēdienkarti, dzīvē izbaudot igauņu interesanto izdomu.

Bet priekšā vēl ceļojuma trešā diena, kurā apmeklēsim Tallinas zooloģisko dārzu, ko pēc mūsu vadītājas teiktā, vadīs vislabākais un zinošākais gids, kāds vien iespējams, brauksim uz Pärnu, kur apmeklēsim Mākslas un Amatniecības centru, kā arī saprotu, ka mūs sagaidīs vēl vairāki pārsteigumi pirms vakarā jau dosimies mājupceļā uz Latviju.

Iveta Rozentāle Igaunijā

Unikālā leļļu mājiņa, ko tās autors iekārtojis pēc atmiņas par sava dzīvokļa iekārtojumu
Karuselis Leļļu muzejā, kas man pirmajā brīdī atgādina vakara multenīti, kas ar dziesmiņu aicināja doties pie miera
Iespēja zvaigžņu kartē atrast savu zvaigzni un to izgaismot, īpaši labi zināmos Lielos Greizos ratus
Atraktīvais gids stāsta par to, ka aiz stiklotās sienas iespējams redzēt, kā top Leļļu teātra lelles un rekvizīti
Izmēģinu, cik tad reāli smags vai varbūt tomēr viegls ir rekvizīts – svarubumba
Ainava, kas piesaistīja manu uzmanību, un, kamēr to fotografēju, paguvu pazaudēt savus ceļabiedrus, lai pēc neliela satraukuma mēs visi veiksmīgi atkal satiktos
Savdabīgi un oriģināli iekārtotā Nano māja, kurā vakariņojām

Citi noderīgi raksti

Patīkami pārsteidzošā Igaunija. Ceļojuma piezīmes - 1. diena

Kas jāņem līdzi uz pikniku

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas