Atpūta

Patīkami pārsteidzošā Igaunija. Ceļojuma piezīmes – 3. diena

Pienākusi trešā un reizē arī pēdējā mūsu ceļojuma diena, kad Tallinā apmeklējam lielisko pilsētas zooloģisko dārzu, kā arī dodamies uz Pärnu jeb Pērnavu, kur apmeklējam nesen izveidoto omulīgi mājīgo kafejnīcu Mahedik, radošo mākslas un amatniecības centru, Strand SPA un konferenču viesnīcu, kur varējām uzspēlēt ne tikai minigolfu, bet arī apskatīties jauno ūdens atpūtas zonu ar baseiniem un dažādām pirtiņām, ko paredzēts atvērt tieši nākamajā dienā. Un mūsu ceļojuma nobeigumā apmeklējām tādu īpaši iekārtotu teritoriju – Romantiline Rannatee, kas ietver 10 pašvaldības, kas atrodas tieši netālu no Latvijas robežas aiz Ainažiem gar Rīgas jūras līci.

Laikapstākļi arī šajā dienā bija apbrīnojami, lai arī bieži vien pastaigās ņēmām līdzi lietussargus, tos nevajadzēja izmantot, jo lietus lija tikai tad, kad bijām iekštelpās. Pat tad, kad no kafejnīcas devāmies uz pārsimts metrus tuvo amatniecības centru, neliels lietus uzlija esot kafejnīcā un kārtīga lietus gāze bija tieši tad, kad radoši izpaudāmies un taisījām paši savas ziepes.

Skarbo ziloņu skarbais liktenis

Tallinas zooloģiskajā dārzā (www.loomaaed.ee), kur šogad piedzīvota sensācija sagaidīts Amūras leoparda mazulis (šie leopardi brīvdabā vairs ir tikai 30 līdz 40, bet visos zoodārzos kopumā ap 250), brīnišķīgs gids Aleksei mūs iepazīstina ar dzīvnieku pasauli, ar tās pārsteidzošajām līdzībām ar cilvēku pasauli un tajā pašā interesantajām atšķirībām. Es pati nemaz līdz šim nezināju, ka pūcēm ausis ir novietotas asimetriski, turklāt pūces ir pilnīgi monogāmas. Tāpat izrādās, ka zooloģiskajā dārzā bija aizliegts spēlēties ar toreiz vēl jauno Persijas leoparda meiteni, tomēr apkopējs bija pārkāpis šo aizliegumu, ģērbies dažādos tērpos un rotaļājies. Tagad rezultāts ir tāds, ka leoparda dāma, kamēr neredz leopardu, bet jūt tā aromātu, vēlas ar to veidot attiecības, bet līdz ko ierauga, tā vēlas to nogalināt, jo tas nav tas bērnības tēls par vīriešu kārtas pārstāvi, kādam tam jābūt – tāds, kā bija apkopējs...

Jau zināms, cik pērtiķi ir cilvēcīgi, bet vērot viņu ģimenes modeli, māmiņas bērna mīļošanu, barveža pilnīgi izteikto vadītāja gaitu, kā arī šimpanžu ieinteresētos skatienus, kad visi iekārtojas tuvāk stiklam, lai redzētu, kas ir atnācis, ir tik savdabīgi. Kā gids pats teica, analizējot šimpanžu līdzību ar cilvēkiem, reizēm paliek neomulīgi, cik līdzīgi mēs esam, un var teikt, ka līdz piecu gadu vecumam šimpanzēm un cilvēkiem attīstība ir identiska. Lielākā atšķirība no cilvēkiem ir tāda, ka dzīvnieki ko jaunu var apgūt tikai līdz pusaudžu vecumam, pēc tam viņi var iegūt pieredzi, bet ne iemācīties ko jaunu.

Divu stundu laikā apskatījām daudz un dažādus dzīvniekus, bet gids mums paskaidroja, ka esam redzējuši tikai kādu desmito daļu no visa šeit esošā. Viņš arī ieteica nākamajā reizē zoo apmeklēt vairāk uz pēcpusdienu, kad liela daļa dzīvnieku kļūst aktīvāki un redzamāki. Kā pēdējos mēs tuvāk apskatījām lielos ziloņus, un Aleksei mums stāstīja, ka ziloņu vidē valda izteikts matriarhāts, tāpēc, kad divas zilonītes vēlas pietuvoties maziem solīšiem pie ziloņpuikas, kurš ir krietni lielāks un smagāks, viņš jau laicīgi bailīgi kāpjas atpakaļ. Gids uzskata, ka ziloņi ir vieni no bīstamākajiem un neparedzamākajiem dzīvniekiem, tāpēc vienmēr no tiem ir jāuzmanās. Interesanti, ka ziloņiem vienmēr ir zobi, jo tie nomainās nevis vertikāli, bet horizonāli, līdz ar to jaunie zobi izaug aiz vecajiem un tad tos izstumj laukā. Tā zilonim zobi dzīves laikā nomainās piecas reizes, bet diemžēl, kad tie nomainās pēdējo reizi un kļūst veci, zilonim arvien grūtāk ir tikt pie pārtikas, tāpēc, lai arī sirds un viss pārējais organisms ir pilnībā kārtībā, zilonis lēnām novārgst un būtībā savu dzīvi beidz badā. Skarbi. Atpakaļejot, mēs noejam arī garām hiēnām, kas, izrādās, cilvēkiem pieķeras vēl vairāk nekā suņi!

Mazliet no Latvijas Igaunijā

Kad Pērnavā apmeklējam pirms gada atvērto mātes un meitas kafejnīcu Mahedik (www.mahedik.ee), rodas tāda patiesi mājīga un pat latviska sajūta. Pārsteidz galda virsma, kam izmantotas galda durvis! Bet patīkamākais ir mājīgā atmosfēra un tik pazīstamie ēdieni – kartupeļu biezputra, kotletes, salātiņi no gurķīšiem un tomātiņiem. Jo šeit uzsvars tiek likts nevis uz ekstravagantumu, bet ēdieniem, kuros ir no Igaunijas bioloģiskajām saimniecībām iegādātie produkti.

Radošas izpausmes visiem vecumiem

Mākslas un Amatniecības centrā Maarja – Magdaleena ģildē (www.maarjamagdaleenagild.ee) ikvienam ir iespēja radoši izpausties. Īpaši vasarā katru nedēļu ir dažādas darba grupas par atbilstošām tēmām, kad var darboties gan ziepju gatavošanā, šūšanā, rotiņu darināšanā, pakaramo gatavošanā un tamlīdzīgās aktivitātēs. Arī mēs tikām pie savu ziepīšu izgatavošanas un visas aizrāvāmies ar šo nodarbi, un nepacietīgi gaidījām gala iznākumu. Ģilde ir patīkami mākslinieciski iekārtota un ikvienam ir iespēja arī vienkārši vērot, kā no māla darina krūzītes vai šuvēja šuj brīnumskaistu kleitu.

Atpūta pie jūras ar ērtībām

Kā punkts uz i mūsu ceļojuma izskaņā ir 10 pašvaldību izveidotais sadarbības projekts Romantiline Rannatee (www.rannatee.ee), kas paredzēts, lai popularizētu brīvdienas pie dabas ģimenēm, ar iespēju izbaudīt vietējos ēdienus un kultūru. Uzsvars tiek likts uz katra piedāvājuma spēcīgo kvalitāti, tāpēc vieta arvien attīstās, tiek piedāvātas dažādas programmas ar izglītojošiem pasākumiem, ārstniecības un relaksējošiem pasākumiem. Tas viss, lai ģimenes atpūstos un pavadītu laiku pie dabas. Pavadot nedēļu šajā vietā var vienkārši atpūsties vai baudīt īpašas tematiskas programmas. Mēs tuvāk iepazinām vienu no daudzajām vietām šajā apkaimē – Tuisuliiva (www.tuisuliiva.ee), kur no koka guļbūves paveras brīnišķīgais skats uz jūru, kas ir turpat pāris soļu attālumā un kur iespējams baudīt atvaļinājumu vai iziet īpašu ārstniecības kursu ārsta uzraudzībā, vai vienkārsi sarīkot ar draugiem ballīti, bet tikpat labi izpētīt dažādās aizraujošās programmas, kas būs interesantas gan pieaugušajiem, gan bērniem. Lai arī ēdināšana ir iekļauta cenā, ir iespēja arī iemācīties cept maizi, kā arī pankūkas pēc krievu – igauņu receptēm. Gide arī mums izstāstīja, ka, lai arī daudz ārzemnieku ir no Somijas, arvien vairāk ir arī no Latvijas un nav nekāds brīnums, jo līdz robežai mūs šķir pārdesmit minūšu brauciens.

Patiešām pārsteidzošā Igaunija

Trīs dienas, kas pavadītas sarunās latviešu, krievu un angļu valodā, kā arī klausoties igauņu valodu, ir paskrējušas būtībā nemanot, programma bija tik piepildīta, ka garlaicīgi nebija nekad, bet reizē arī nebija tā, ka jāskrien no viena punkta uz otru tik ātri, ka neko nebūtu iespējams aptvert. Likās, ka tik daudz kas jau ir zināms par Igauniju, bet šī valsts tiešām prot pārsteigt un piedāvāt arvien ko jaunu, mūsdienīgu, aizraujošu un kas svarīgi – visai ģimenei kopā. Daudz informācijas, turklāt arī latviešu valodā, iespējams iegūt mājas lapā www.visitestonia.com, kurā ir informācija arī par īpašajiem pasākumiem, kas vēl šogad ieplānoti par godu lielajam notikumam, ka Tallina ir šī gada Eiropas kultūras galvaspilsēta.

Vienīgi, ja tiešām to veido kā ģimenes ceļojumu, tad programma gluži tik piepildīta nevar būt, jo bērni no tās pārāk nogurs, viņiem pilnīgi pietiks ar daudziem iespaidiem Zinātnes centrā vienā dienā un jauku atpūtu vakarā, kā arī zooloģiskā dārza apmeklējumu citā dienā, ja vecāki ir zinoši un var izstāstīt visas interesantās nianses par dzīvniekiem. Tā kā visas šī ceļojuma laikā apmeklētās vietas ir ļoti tuvu Latvijas iedzīvotājiem, jo īpaši vidzemniekiem, tad var saorganizēt arī vienas dienas ceļojumus, sagādājot bērniem un sev brīnišķīgu piedzīvojumu, emocijas un paliekošus iespaidus.

Iveta Rozentāle Igaunijā

Tallinas zooloģiskajā dārzā
Simpātiskā nīlzirgu meitenīte
Lauva ar lauveni komunicē un izrādās viens otram katrs no savas telpas
Brīnišķīgi pakaramie, ko amatniecības centrā iespējams gan pašiem izgatavot, gan vienkārši nopirkt
Jūra pāris soļu attālumā no ģimenes atpūtas mājiņas

Citi noderīgi raksti

Patīkami pārsteidzošā Igaunija. Ceļojuma piezīmes - 1. diena

Kas jāņem līdzi uz pikniku

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas