Atpūta

Karalienes mātes kronis

Lielbritānijas karaļnama dārglietu muzeja slavenākais eksponāts ir nenovērtējami dārgais kronis, kuru rotā slavenais un daudzu kārotais Koh-i-Noor (Gaismas kalns) dimants.

Šis 105 karātu ovālais dimants ir iestrādāts dārgakmeņiem rotātā Maltas krusta centrā uz 2001. gadā mūžībā aizgājušās Karalienes Mātes kroņa. Karalisko kroni Karalienei Mātei izgatavoja pirms viņas vīra karaļa Džordža VI kronēšanas 1937. gadā. Pats kronis bija jauns, taču vērtīgo dimantu izņēma no bijušās karalienes Marijas galvas rotas.

Jāteic, ka dārgakmenim, kura nosaukums tulkojumā nozīmē Gaismas Kalns, ir gara un arī barga vēsture. Leģenda vēsta, ka ikviens, kurš to nēsā būs neiedomājami varens. Savukārt vīrieši, kam tas piederēs būšot lemti nāvei. Pirmās vēstures piezīmes par šo dimantu atrodamas jau 1304. gadā. Un līdz šīm dienām vairākas valstis - gan Pakistāna, gan Indija, gan Irāna pastāvējušas uz šī brīnuma īpašumtiesībām. Interesanti, ka pirms diviem gadiem britu karaļnamam prasību atdot dimantu izvirzīja toreiz Afganistānā valdošais Taleban režīms. Patiešām, šim nenovērtējamajam dārgakmenim ir saistība ar reģionu, kur atrodas visas pieminētās zemes. Savulaik dimants piederēja afgāņu karaļiem. Taču viņi to zaudēja, kad dārgakmens nonāca sikhu valsts valdnieka Randžita Singha rokās. Savukārt, Singhu 1849. gadā no troņa gāza briti, pievienojot sikhu valsts teritoriju savas impērijas īpašumiem. Tad arī sikhu valsts galva tika izsūtīts uz Lielbritāniju, kur viņš arī kļuva par Karalienes Viktorijas draugu. Šīs draudzīgās attiecības apliecina ne tikai fakts, ka britu troņa valdniece kļuva par krustmāti vairākiem viņa bērniem, bet arī tas, ka Randžits Singhs Lielbritānijas karalienei uzdāvināja vērtīgo dimantu. Kopš tā laika šis dārgakmens ir karaliskā kroņa centrālā rota.

Atgriežoties mūsdienās, jāpaskaidro, ka parasti ar dimantu vārdā Gaismas kalns rotātais kronis glabājas Lielbritānijas karaļnama dārglietu muzejā. Taču 2001. gadā tas pāris dienas sargāja savas saimnieces Karalienes Mātes mieru parlamenta Vestminsteres zālē, kur pēc aiziešanas mūžībā, no viņas atvadījās tūkstošiem cilvēku. Pēc tam karaļnama dārgums, atkal tika nogādāts savā parastajā atrašanās vietā muzejā, kur to ikdienas apbrīno simtiem apmeklētāju. Muzejā filmēt un fotografēt ir stingri aizliegts, bet suvenīru veikalos iespējams iegādāties kroņa un slavenā dimanta fotogrāfijas, kā arī aprakstus.

Suņuks

Citi interesanti raksti

Ceļojumi pavasarī

Publiskās vietas, kur īslaicīgi pieskata bērnus

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas