Atpūta

Somijas ziemeļi, Rovaniemi, Santa Parks

Rovaniemi un Santa parks

Santa Parks ir laikam Ziemsvētku vecīša pasaulē pazīstamākā mītnesvieta. Līdz ar to arī tur daudz apmeklētāju no visām pasaules malām un līdz ar to tas ir arī tipisks tūristu komplekss ar no tā izrietošajiem plusiem un mīnusiem.

Uz Rovaniemi un Santaparku var aizbraukt gan ar lidmašīnu caur Helsinkiem, gan vilcienu, gan, protams, savu auto. Katram transporta veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, tomēr, neraugoties uz garo pārbraucienu, auto laikam būs izdevīgāks. Ziemas sezonā izbraucienu var, piemēram, apvienot ar slēpošanu. Savukārt vasarā pa ceļam uz Rovaniemi ir ļoti daudz interesantu vietu, ko apmeklēt.

* Mēs bijām Rovaniemi tieši uz Ziemassvētkiem pirms vairākiem gadiem. Patika. Protams, pieaugušie saprata, ka ZS vecītim palīgi pačukst, ar kādiem Nr. autobusi piebraukuši, lai ZS vecītis mazajam, knapi angliski zinošajam ķiparam varētu pajautāt: "kā Latvijā klājas".

Dažus gadus vēlāk es tur biju darba komandējuma ietvaros augustā. Un "pasūtīju" vēstules bērniem. Kaut lielākie, tās ZS saņemot, saprata, ka droši vien mamma pasūtīja, tomēr priecīgi bija visi. Vajag būt pašiem būt gataviem brīnumam, tad būs Ok. Un atrakciju parks zem jumta tur ir jauks.

* Es biju pirms kādiem 6 gadiem tieši uz Jauno gadu. Nu man jau patika. Vienīgi, ka lielas cilvēku masas.

 * Bijām Rovaniemi pie Salaveča, bet mums tur nepatika. Tās tikai tādas pamatīgas tūristu lamatas - viena komercija, un Salavecis tāds galīgi neasprātīgs. Varbūt tur ir interesanti Ziemassvētkos, bet citā laikā tur nav, ko darīt. Ja nu vienīgi uz apjomīgu suvenīru veikalu kompleksu paskatīties.

* Rovaniemi paši esam bijuši 2x - aprīļa sākumā un jūlijā, bet draugi bija decembrī.

Secinājumi:

Decembrī ļoti daudz cilvēku, viesnīcas dārgākas. Lai pa lauku patusētu un kaut ko no apkārtnes redzētu – tumšs, jo polārā nakts. Var būt arī auksti. Pozitīvi - Ziemsvētku sajūta, kā arī visas atrakcijas darbojas. Var paveikties ar ziemeļblāzmu ieraudzīšanu, bet draugiem nepaveicās.

Pavasarī - ļoti forši! Jo pie mums jau sniegs nokusis, bet tur vēl visīstākā ziema un viss iet vaļā pēc ziemas programmas - gan visas atrakcijas atvērtas, gan visi suņu un briežu pajūgi un citas āra izpriecas darbojas. Pa dienu ir gaišs, tā kā var arī dabasskatus baudīt. Ziemsvētku sajūta saglabāta.

Vasarā - atrakcijas stipri reducētas, nav vērts to gabalu braukt un to naudu maksāt. Izpaliek arī Ziemsvētku sajūta un visādi ziemas prieki. Toties var izbaudīt polāro dienu.

* Nakšņot noteikti ir lētāk nevis pašā Rovaniemi kempingā/viesnīcā, bet kādus 10 km ārpus - tur ir daudz kempingu, atliek tik izvēlēties. Mēs apmetāmies Saarituvat kempingā Tur ir arī slēpošanas trases.

* Braucu gadiem uz turieni ap Jaungadu un ne reizi nav gadījies lielais aukstums - tikai viens izņēmums - pēkšņi no rīta mīnus 30! Klimats tur ļoti mainīgs. Parasti bijis ap 0 - 10 grādu! Kaut gan aukstumu tur nesajūt kā šeit, jo klimats sauss un pie tam jo aukstāks, jo saulaināks un skaistāks. Salaveča rezidence ļoti komercializēta - bez paša veča tikai vieni vienīgi suvenīru veikali.

* Ir arī Zviedrijā kaut kas līdzīgs Rovaniemi komerctusiņam - Tomteland jeb Santaworld

* Braucot ar auto, ja ilgumilga auto stūrēšana nav jūsu kaislība, var izmantot nakts vilcienu no Helsinkiem uz Rovaniemi, uz kura liek auto un paši guļ kupejā. Info Somijas dzelzceļa mājaslapā

 

 

KEMI

 

Pa ceļam uz Rovaniemi ir pilsēta Kemi - ziemas sezonā tur ir apskatāms burvīgākais sniega cietoksnis! - mājaslapas augšā stūrīti var izvēlēties angļu val. Ja grib, var par lielu naudu pārnakšņot sniega viesnīcā. Darbojas, protams, tikai sniegam un ledum labvēlīgos laika apstākļos.

* Ņemiet vērā, ka Kemi Ledus pils ar viesnīcu sāk darboties tik aptuveni no februāra - uz Jaungadu vēl nav uzbūvēta! 

 

Vēl ļoti interesants pasākums šķiet izbrauciens ar ledlauzi Sampo.

 

Savukārt tiem, kam patīk smalkas lietas, interesanta būs Dārgakmeņu muzeja apskate.

OULU

 

Oulu ir sestā lielākā Somijas pilsēta ar 130000 iedzīvotājiem. Nu protams, ka par bērniem arī šai pilsētā ir padomāts.

 

Zinātnes centrs (interaktīvs muzejs) Tietomaa ir ļoti interesanta vieta, kur bērni (un arī pieaugušie) var praktiskā un aizraujošā veidā izpētīt pasauli. Ideja ir līdzīga kā Helsinkos esošajam zinātnes centram Heureka.

 

Rotaļu parks Vauhtipuisto ir vairāk piemērots mazākiem bērniem, tā līdz kādu 10 gadu vecumam.

 

Sight/seeing izbrauciens ar vilcieniņu Potnapekka patiks gan lieliem, gan maziem.

 

Oulu ir arī vairāki "parastie" rotaļu parki. Lielākais no tiem ir Ainola Park  Hupisaaret. Turpat arī kafejnīca, kur vecākiem atvilkt elpu.

 

Ūdensparks un SPA hotelis Holiday Club aktīvai atpūtai - ideāli!

 

Neslikta apmešanās vieta ir arī Nallikari kempings.

 

 

LAPZEME, DABA...

 

* Lapzeme superīga zeme, tā iepatikās, ka esmu braucis jau vairākus gadus. Principā lēti un ļoti jauki - daba mežonīga, zeme nav pārcivilizēta kā, teiksim, vidus un R-Eiropas valstis. Ziemeļbrieži, fantastiskas upes, zelta skalošana ....

Vienīgi ieteiktu braukt vasarā nevis ziemā - tad tur viss ir daudz lētāks. Un labāk nebraukt uz Rovaniemi un uz tā saucamo Salaveča mājvietu - tur viss briesmīgi komercializēts un priekš tūristiem radīts - īsto Lapzemi tur nesajust.

Labāk pastaigāt pa plato starp Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas robežām vai pavizināties pa kādu upīti!

Sīcim gan jau jāspēj līdzi turēt - ar pārāk maziņu būs grūti!

 

* Inari Somijā - muzejs tur mums patika. Man ļoti patika brauciens ar mašīnu vēl tālāk uz ziemeļiem. Kaut kas tāds īpatnēji fascinējošs ir tajā skarbajā dabā. Un brūklenes tur ir vienkārši dievīgas.

 

 

Apkopoja zince

 

 

Citi interesanti raksti

Braucam uz Stokholmu

Karalienes mātes kronis

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas