Atpūta

Braucam uz Stokholmu

Stokholma - tas ir tik tuvu! Cālis.lv apmeklētāji diezgan bieži mēdz apmeklēt šo skaisto Skandināvijas pilsētu, kas uzbūvēta uz 15 salām. Un līdz ar to diezgan bieži forumos atkārtojas apmēram līdzīgi jautājumi par Zviedrijas galvaspilsētu. Tad nu īss apkopojums ieteikumiem no apmeklētāju personīgās pieredzes.

Kā nokļūt līdz Stokholmai

Visātrāk to, protams,  izdarīt ar lidmašīnu. Stokholmas tuvumā ir trīs lidostas - Arlanda, Skavsta un Bromma. Bet no Latvijas varam aizlidot tikai uz pirmajām divām.

ARLANDA  ir viena no lielākajām starptautiskajām lidostām Eiropā un atrodas uz ziemeļiem no Stokholmas, apmēram pusceļā līdz Upsalai. Uz Arlandu lido AirBaltic.  Biļešu cenas mēdz būt dārgākas nekā Ryanair, bet šad tad var uztrāpīt arī atlaidēm, kad cenu starpība nav tik liela.
No Arlandas uz centru var nokļūt 20 minūtēs ar ātrvilcienu Arlanda Expres. Cena pieaugušam 200 SEK, bērni līdz 17 gadiem kopā ar pieaugušo brauc par velti. Biļete turp un atpakaļ (der mēnesi) - 380 SEK. 
Lētāk un mazliet ilgāk (40 min) būs braukšana ar autobusu Flygbussarna  - 95 SEK vienā virzienā, 175 SEK abos. Bērniem līdz 17 gadiem par velti.

SKAVSTA atrodas uz dienvidiem no Stokholmas, netālu no Nyköping. Uz Skavstu lido Ryanair.  
No Skavstas uz centru ar autobusu jābrauc 80 minūtes. Cenas ar Flygbussarna  attiecīgi 130 vienā virzienā un 199 SEK abos. Bērniem par velti līdz 12 gadu vecumam.

No foruma pameklētāju pieredzes: "Braucienam ar Ryanair nebija ne vainas, turklāt mums nebija nododamās bagāžas, tāpēc tikām pirmie lidmašīnā (viņiem darbojas tāda Priority boarding sistēma, ja nav nododamas bagāžas);  lidosta, kurā nosēžas "lētās" lidmašīnas, gan ir patālu no pilsētas - aptuveni kā Valmiera no Rīgas, tāpēc ceļš no lidostas uz Stokholmu autobusā aizņem par ~20 min. vairāk laika nekā lidojums no Rīgas uz to lidostu..."

Vēl varam aizbraukt ar kuģi

Visērtāk to veikt no Rīgas pasažieru ostas ar Tallink kompāniju.  Kuģi viņiem ir divi - "Silja Festival" un "Romantika" - grūti pateikt, vai kāds no tiem būtu labāks nekā otrs. Romantika ir jaunāka, Festivālam varbūt mazliet labāks bērnu rotaļlaukums. Ja grib braukt ar jaunāku un smalkāku kuģi, tad jābrauc no Tallinas. 

No ostas uz centru var nokļūt ar maršruta autobusu. Lūk, ko Cāļa forumā iesaka mūsu Cālenes :

"Izkāpsiet no prāmja, iekāpsiet 1. autobusā un brauksiet līdz centram. Centrā nopirksiet karti un staigāsiet."

"Autobusa pieturā bija automāts, kurā varēja iegādāties autobusa biļetes, norēķināties varēja vai nu ar zviedru monētām (t.i. - papīra naudu tur nav kur ielikt) vai ar karti (debetkarte gan nederēs). Atpakaļceļam autobusa biļetes pirkām Seven-eleven veikaliņos (kaut kas līdzīgs mūsu Narvesenam)."

Ko apskatīt

Diezgan pārskatāma informācija saprotamā valodā iegūstama Stokholmas mājaslapā. Tur atradīsim gan ievērojamākās vietas, gan viesnīcas, gan bērniem interesantas vietas, gan praktisku informāciju.

Вaži padomi no foruma Aktīvā atpūta:

"Visādu informāciju meklēju Stokholmas tūrisma mājaslapā."

"No muzejiem bija dievīgs Lindgrēnes muzejs, bet, protams, vislabāk uz turieni doties kopā ar bērniem. Tā kā mums tādu vēl nav, tad atcerējāmies paši savu bērnību un mīļākās grāmatas no tiem laikiem.
Vāsas kuģa muzejs arī visnotaļ interesants, turklāt tur pieejamas info lapiņas pat latviešu (!!!) valodā. Arī Skansen brīvdabas muzejs bija super. Man personīgi bija škrobe, ka turpat blakus esošais Tivoli parks Gröna Lund vēl nebija atklājis sezonu.
Zināmā mērā negatīvās lietas:

  • pat izteikti tūristiem domātās vietās (nu kaut vai Lindgrēnes muzejā un ostmalā ekskursiju kuģīšu piestātnē) praktiski visa info ir TIKAI zviedru valodā, kas mani patiesi nošokēja un izjauca mūsu plānus pavizināties ar kuģīti, jo tā arī nesapratām, no kurienes un pēc kāda principa šis atiet;
  • Stokholma izskatījās tāda diezgan pelēka un arī daļēji netīra pilsēta, ja salīdzinājām ar pērnā gada Kopenhāgenas braucienu."

"Noteikti jāaizbrauc uz Djurgardenas salu - tur ir visinteresantākie muzeji, viss ir ļoti kompakti viens blakus otram, dažādām gaumēm un pa vienu dienu var paspēt visu apskatīt.
Par iepirkšanos varu ieteikt Outletu un IKEA apmeklējumu, bet tam jāatvēl visa diena, jo tas atrodas ārpus pilsētas."

Transports pilsētā un ārpus tās

Stokholma ir liela pilsēta un, tāpat kā Rīgā, tur diezgan bieži ir sastrēgumi. Ar savu auto sastrēgumstundās pārvietoties nav gluži tā jaukākā izprieca. Sabiedriskais transports ir gluži OK - metro, piepilsētas vilcieni un autobusi. Informācija iegūstama Stokholmas transporta mājaslapā.  SL braukšanas kartes der visam SL transportam - metro, pilsētas autobusam, roslagsbanan, pendeltåg, tvärbanan... Bērniem zem 7 gadiem braukšana ir par velti kopā ar pieaugušo.

Ārpus pilsētas visātrākais transporta veids ir vilciens, saraksts un cenas tālsatiksmes vilcienu mājaslapā  Biļetes iesakāms pasūtīt iepriekš (lētākā kategorija ir Just Nu 2. klase) - cenas var atšķirties pat 2x kā pērkot izbraukšanas dienā. Pasūtīt var pa internetu un izņemt automātā jebkurā dzelzceļa stacijā. Tikai pārlieku paļauties uz vilcienu precizitāti nevar - diezgan bieži tie mēdz kavēties, sevišķi ziemā. Tomēr tā nav tikai pasažieru personīgā problēma - ja ir tālāk jābrauc vēl ar kādu vilcienu vai autobusu, tad konduktors palīdzēs saskaņot tālākos transportus.

Dzīvošana

Ja neesam noskaņoti izmantot Stokholmas Kartes piedāvājumu no augstākminētā saita, tad lūk, cāļtautas ieteikumi:

"Zviedrijā diezgan labas ir Scandic viesnīcu tīkls - cenas ir paceļamas un pašas viesnīcas mēdz būt ļoti OK."

"Nakšņosim īrētā dzīvoklī 15-20 min. gājiena attālumā no Junibacken. Tas mums paredzēts kā galvenā atrakcija. Dzīvokli īrēsim caur Stockholmguesthouse,  dzīvoklis CE3 uz 3 dienām. Mums būs papildus gulta priekš 3-gadīgās meitas un bēbīšu gulta priekš 1-gadīgā puika. Tas 1100 SEK par nakti. Mums viņš rakstīja tā - ja atsevišķā gultā, tad 150 sek, ja kopā ar vecākiem - 75 SEK par nakti. Depozītu maksāju caur savu internetbanku (hanzanet) un tur bija tāda iespēja, kā Eiropas Savienības reglamentētais maksājums. Ja maksājums tiek veikts eiro, tad no hansabankas komisija bija tikai 5 ls.  Bet vēl arī labi dzīvokļi un jauka sarakste izveidojās ar Stockholmuptown - tur, man šķiet, bija draudzīgākas cenas bērniem."

"Dzīvošanu rezervējām Helen's Bed & Breakfast, Östrandsvägen, tel +46 73 632 3074 e-pasts worldwindow(at)telia.com Rezervējām caur hostelworld.com, tāpēc nezinu, vai cena ir tā pati, kas rezervējot pa tiešo."

"Mājvietu sameklējām caur Stockholm Guest House servisu - māja CV6 bija baigi laba - divistabu dzīvoklis faktiski pilsētas centrā. Maksāja SEK 1700 par divām naktīm (mazliet zem 130 Ls)"

Informāciju apkopoja zince


Norādītās cenas bija spēkā 2009.gada vasarā

Citi interesanti raksti

Ceļojumi pavasarī

Karalienes mātes kronis

Par aktīvo atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Valstis, pilsētas, vietas