Atpūta

Plankings jeb būt par dēli

Plankings (aptuvenā tulkojumā – ‘būt par dēli’) ir fotografēšanās visdažādākajās vietās, guļot ar seju uz leju, gar sāniem izstieptām rokām un kopā saliktām kājām.

Tiek uzskatīts, ka plankinga pirmie popularizētāji ir angļi. Piecpadsmitgadīgie Garijs Klarksons un Kristians Langdons 1997. gadā sāka eksperimentēt ar fotografēšanos uz horizontālām virsmām, saucot to par «Lying Down Game». 2009. gadā plankings palēnām bija izplatījies visā Lielbritānijas teritorijā.

Tomēr komiķis Toms Grīns uzskata, ka plankinga aizsācējs ir viņš jau 1994. gadā. To apliecina internetā atrodamais ieraksts, kurā redzams, kā Grīns sarīko plankošanas flešmobu (flash mob – ‘acumirklīgais pūlis’).

Plankings izplatījās arī citur pasaulē. Dienvidkorejā 2003. gadā spēli sauca «Izlikties mirušam», Francijā nosaukums bija «Uz vēdera». 2008. gadā Austrālijā lietoja terminu «Extreme Lying Down». Amerikā un Kanādā plankingu dēvē par facedown (‘ar seju uz leju’). Termins «planking» ienācis no Austrālijas un Jaunzēlandes pavisam nesen, un šajās valstīs plankings esot ļoti populārs.

Plankinga jēga un attīstība

Fakts, ka ar plankingu nodarbojas masveidā un bildes vai video uzreiz izplatāmi internetā un aplūkojami lielam skaitam cilvēku, piešķir plankingam jēgu – nedaudz muļķīgs laika pavadīšanas veids, prikols un mākslas performance. Masu informācijas līdzekļi pastiprinātu uzmanību plankingam pievērsa 2011. gada maijā, kad ekstremālā plankinga mēģinājums beidzās letāli – kāds jaunietis no Brisbenas nokrita no septītā stāva balkona margām un nositās.

Izplatībai sociālajos tīklos savā ziņā ir negatīva ietekme – parādās sacensību gars. Fotografēties plankinga pozā uz soliņa vai trepēm vairs nav interesanti, tagad galvenais ir gūt ievērību, nofotografējoties kādā neparastā, citu plankotāju vēl neapgūtā vietā vai situācijā. Tāda pārdrošība var būt bīstama veselībai vai pat dzīvībai, kā arī var izpelnīties policijas ievērību.

Plankotāju pieredzes stāsti

Iespējams, tik tiešām nav interesanti skatīties neskaitāmas fotogrāfijas ar noplankotām atkritumu tvertnēm un gājēju pārejām. Arta Rumbinika plankošanas bildi pamanīju, jo tajā redzama neparasta situācija – izskatās, ka plankotāja dēļ mašīna iestūrējusi grāvī.

Foto: Artis Rumbiniks

Artis stāsta, ka ar plankošanu nodarbojas salīdzinoši nesen – kopš portālā www.tvnet.lv izlasījis rakstu par plankingu. Sākumā tas licies ļoti muļķīgi, bet tad kādā ballītē Artis izdomāja tā nofotografēties, un tā tas sācies. «Vērtēju pozitīvi – vismaz kaut kas interesantāks. Galvenais ir oriģināla, interesanta ideja vai situācija. Nevajag riskēt, bildējoties uz balkona malas, var arī drošākā vietā. Ekstrēmākā plankošanas vieta ir bijusi uz vilciena lokomotīves. Bet bija tumšs, bilde tā arī nesanāca. Vēl jau neapnīk, bildējamies arī kā pūces un bez galvām, kad uznāk jautrs noskaņojums,» plankošanas pieredzē dalās Artis.

Arī Sandis Sidorovs ar plankingu sācis nodarboties nesen un teic, ka īpaši ar to neaizraujas – noķer kādu kadru, kad rodas interesanta situācija.

Trakākā bilde tapusi Tukumā uz Gaisa tilta augstākā punkta šaurākās malas. «Uzņēmu bildi, kad viens bija atlūzis pie mājas sliekšņa, tur arī blakus noplankoju. Bet, kur pagadās, nekrītu un neplankoju! Ar plankingu nodarbojos nevis atkarības dēļ, bet gan vairāk prikolam. Un es neeju katrā stūrī plankot, bet gan izvēlos īstos brīžus,» tā stāsta Sandis.

Foto: Sandis Sidorovs

Grupas «PeR» mūziķis Ralfs Eilands ar plankingu nodarbojas trīs mēnešus. «Ar to sāku aizrauties, kad tviterī ievēroju vairākas ārzemju mākslinieku – plankotāju bildes. Es to vērtēju kā jautru padarīšanu, kas palīdz nosist laiku vai vienkārši pasmieties labā kompānijā. Plankingā svarīgākais ir bildes oriģinalitāte, lai tā izceltos un citiem liktos interesanta. Apkārtējiem par plankingu ir dažādas domas. Ir cilvēki, kuriem tas liekas uzjautrinoši, bet ir arī tādi, kuriem tas šķiet muļķīgi. Un tas ir diezgan loģiski, ka katrai nodarbei ir gan piekritēji, gan tie, kuri neiesaistās vai to uzskata par lieku. Izcila fiziskā sagatavotība nav vajadzīga, tieši tāpēc plankot var jebkurš. Esmu izmēģinājis arī citus populāros fotografēšanās veidus, piemēram, to pašu bildēšanos bez galvas, bet plankings man tīk visvairāk,» pieredzē dalās mākslinieks.

Interesantas ir bildes, kurās redzama cilvēku reakcija uz notiekošo vai apkārtnes iespaids. Tādas sociālajā portālā ievietojis Edgars Nails.

Foto: Edgars Nails

Pirmā un... pēdējā plankošanas reize

Uģis Polis izveidojis interesantu mājas lapu – www.pirmareize.lv. Portālā viņš publicē savas pārdomas un izjūtas, kaut ko izmēģinot pirmo reizi. Var lasīt, gribētos teikt, aizraujošus ierakstus par pirmo reizi, kad izmēģināta katapulta, apmeklēts «Multikino» vai astoņas stundas pavadītas vannā. Lasāmas arī pārdomas par pirmo plankinga reizi. Pašlaik var balsot par nākošo pirmo reizi: solārija apmeklējums, varžu kājiņu ēšana, braukšana ar ūdens motociklu vai kas cits.

Par plankošanu Uģis saka tā: «Plankings ir kaut kas patiesi, patiesi muļķīgs! Pat ne tā, ka nedaudz, bet pamatīgi. Diemžēl vai par laimi, dzīvojam pasaulē, kurā cilvēki pavelkas uz tik dumjām lietām. Plankinga vēsturē redzams, ka tas piedzīvojis dažādus uzplaiksnījumus dažādās pasaules malās un pilnīgi dažādās kultūrās. Tad jau tai visā kaut kas ir. Latvijā? Man šķiet, ka tā ir tikai tāda jēla pakaļskriešana. Tieši šī uzskata dēļ nolēmu izveidot plankinga video, nevis uzņemt bildes, kas pasaulē jau labu laiku izgājušas no aprites. Pamēģināt to visu var, tik tā, ķeksīša pēc, bet aizrauties ar ko tādu, manuprāt, ir muļķīgi.»

Notiks pirmais masu plankinga pasākums Latvijā

Septembra vidū Rīgā notiks pirmais masu plankinga pasākums «White Planking», ko organizē labdarības fonds «AllFriends» sadarbībā ar Olimpisko Skonto halli. Pieteikties dalībai var līdz piektdienai, 9. septembrim, nosūtot savu pieteikumu uz e-pastu info(at)allfriends.lv. Vienīgais priekšnosacījums, lai piedalītos, ir pilnīgi balts apģērbs – bikses un krekls.

Raksta tapšanā izmantota informācija no portāliem www.plankings.lv, www.nesidinameste.com un www.lenta.ru.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Foto no fotogrāfu redzes leņķa

Mājas video savam priekam

Jums ir hobijs? Padalieties interesēs ar citiem portāla apmeklētājiem Cāļa forumos

Pļāpiņa

Sirdij un dvēselei

Aktīva atpūta