Atpūta

Pašu rokām gatavots

(idejas rotaļlietām no pieejamiem materiāliem skati zemāk)

Tev nesen piedzimis mazulis, rūpju pilna galva, bet, par spīti nogurumam, gribas mazajam piedāvāt visu pasauli?

Mazais katru reizi, kad ejat gar veikalu, dīc pēc jauna auto vai lelles?

Māja pilna ar pussalauztām rotaļlietām, un tu nezini, ko iesākt – mest visu ārā, mēģināt kaut ko līmēt un labot, ļaut mazajam spēlēties ar tādām pašām?

Gribas ko jauku darīt kopā ar mazo, tomēr nespēj iedomāties, ko, no kā, kādā veidā?

Uz visām šīm bēdām atbilde ir viena un vienkārša – palūkojies uz to, kas ir mājās, kā vienkārši uz bagātīgu izejvielu klāstu.

Ar ko mūsdienās bagāts jebkurš nams? Pareizi, ar produktu iepakojumiem. Un tu jau zini, ka tukša pudele vai jogurta glāzīte ir izcilas rotaļlietas, kuras tavs bērns ne tikai prasa, bet arī pavada ar tām daudz laika aizrautīgās pētnieka rotaļās.

Vēl tev ir pogu kastīte, vai ne? Palūkojies, vai tajā nav lielas, košas metāla un plastmasas pogas. Paraugies, vai no vecās un nobružātās somas nevar nogriezt jaukas metāla furnitūras detaļas – riņķus, puslokus, ķēdītes.

Vai tavā rotaslietu lādītē nav bezdarbībā nīkstoši pusdārgakmeņu kuloni, kāda salūzusi rota ar skaistiem piekariņiem, kurai var noņemt asās detaļas?

Un rotaļlietu stūris – apbruņojies ar skrūvgriezi un nazi, noņem visus košos, krāsainos riņķus un lodes no pārlūzušā aktivitātes centra, savāc detaļas no izmētāta konstruktora, Kelloggs Frosties pakās esošos bezmaksas vilciņus ar pazudušiem stienīšiem.

Kas vēl? Paraugies vērīgi – lūk, virtuves dvieļu, tualetes papīra, dzijas uztinamie rullīši, krāsainas līmlentes, pārtikas plastmasas un kartona iepakojumi, resnas veļas auklas atgriezumi, sutažas diegi, rezerves kurpju auklas, vienreizlietojamie trauki, kokteiļu salmiņi, atslēgu riņķīši, tukšas diegu spolītes, satrūkušas krelles... Un virtuvē – pupas, zirņi, rīsi, griķi, prosa – teju viss, kas atrodams skapīšos un atvilktnēs un ātri nebojājas, ir izmantojams!

Šķiet, ka mājās nekā jaunradei piemērota nav? Tad aizej, piemēram, uz veikaliņu „Tiimari”, palūkojies – re, lakotas un nelakotas koka lodītes visdažādākajos izmēros, krāsotas un nekrāsotas koka sirsniņas, puķītes, zvaigznītes, metāla sirsniņas, aplīši, stikla lodītes, dekoratīvi akmentiņi, zvārguļi, pērlītes, grozīgas rotaļlietu actiņas neirstošu audumu gabaliņi košās krāsās, putnu spalvas, mākslīgie ziedi – bagātība!

To visu to var izmantot rotaļlietām! Protams, bērna drošība ir pirmajā vietā, tāpēc

1) neizmanto rotaļlietām smailstūrainus, asus, trauslus, krāsu metošus priekšmetus;

2) pārāk sīkus priekšmetus padari drošus un nenorijamus kādā no vēlāk aprakstītajām metodēm;

3) ja priekšmetam nav liela sentimentāla vērtība, droši to pārbaudi; ja ir – labāk bērnam nedod.

Kā pārbaudīt savāktos materiālus? Pirmkārt, ja tā ir rotaļlietas detaļa, tai būtu jābūt drošai jebkurā gadījumā, atliek vienīgi palūkoties, vai plastmasa nav pārāk trausla, mēģinot priekšmetu saspiest rokās. Ja sāk krakšķēt, bērnam to labāk nedod. Otrkārt – zīdainis savas rotaļlietas bāž mutē, tāpēc droši pamērcē materiālus (pa vienam eksemplāra no katra atrastā klāsta, piemēram) ūdenī. Jau viena nakts parādīs, vai koka lodīte nesāk krāsot pirkstus, vai laka nesāk lobīties nost lielām plēksnēm, vai metāls nesāk rūsēt utt. Paglāstot un paburzot materiālus rokās, jutīsi, vai tiem nav kāda aizdomīga plaisa, asa atskabarga vai deformējums, pamēģinot lauzt dažādu materiālu savienojuma vietas, jutīsi, vai tās vēl aizvien turas kopā labi. Diemžēl šādi nevar izslēgt potenciālās alerģiju iespējas, taču cerēsim, ka tavam mazulim nebūs alerģiska reakcija nedz uz plastmasu, no kuras daļa būs pārtikas iepakojumiem un rotaļlietām paredzētā, ne uz kokam bieži pārklātajām lakām un beicēm. Ja zini, ka kāds materiāls izraisa alerģisku reakciju tev, bērna tēvam vai kādam jūsu radiniekam, drošības labad to izvairies lietot.

Pudele ar pildījumu 

Virtene zīdainim

Krājkasīte  

Grāmatiņa 

Reljefie zīmējumi   

Kontūrzīmējumi 

Konfekšu maisiņš  

Figūras no kartona cilindriem un tukša iepakojuma  

Rūķis  

Lokomotīve  

Koks   

Sēne 

Interesanti 

Jautrās balonu sejiņas  

Grabuļu lācis  

Pētāmais miega spilventiņš

Paštaisītas attīstošās rotaļlietas

Kā krekls parastais par kreklu īpašo kļuva

Origami

Kā izgatavot leļļu māju

Cepures

Pamats šūtam karnevāla tērpam