Iepakojumu otrā dzīve
Radoši darbojoties var ne vien radīt prieku sev, bet arī dot otru dzīvi lietām, kas citādāk visticamāk vienkārši tiktu izmestas. Tā šajā reizē no putuplasta trauciņa, kurā bija iesaiņoti cepumi, tapa fotorāmis, bet no 0,33 l plastmasas pudeles – feina vāzīte.
Fotorāmis no putuplasta trauciņa
Bērniem ļoti patīk griezt, līmēt, kā arī darboties ar krāsainu papīru, tāpēc fotorāmja veidošana, kurā šīs visas darbības iespējams realizēt, sniedz daudz prieka un arī praktiskas darbošanās, kas tik noderīga ir tieši pirmsskolas vecumā. Bērni trenē gan spēju griezt, gan attīsta savu krāsu izjūtu, pēc savas izpratnes izkārtojot krāsainos papīra gabaliņus. Nenoliedzami tas arī trenē pacietību, jo vajadzīgs gana ilgs laiks, lai visu trauciņu aplīmētu ar nelielajiem papīra gabaliņiem.
Lai izveidotu fotorāmi no putuplasta trauciņa, vajadzīgs pats trauciņš, krāsains papīrs, šķēres, līme, bildīte/fotogrāfija, kā arī, atkarībā no tā, ar ko aizmugurē bilde tiks nostiprināta, var noderēt arī līmlente. Košākam efektam nobeigumā noder arī matu laka.

Sākumā atbilstoši bildes izmēram un centrālajam objektam izveido ornamentu putuplasta trauciņa centrā. Šajā gadījumā tā bija sirsniņa, bet tikpat labi var būt saules, zivs attēls vai jebkurš cits vienkārši izgriežams ornaments (var veidot arī vairākus mazākus lodziņus un tādējādi uzmeistarot dažādu bildīšu kolāžu). Mazākiem bērniem būs gūtāk to izdarīt, bet lielāki var gan ornamentu uzzīmēt, gan to izgriezt – vai nu ar šķērēm vai nazīti.


Kad ornaments ir izgriezts, sagriež strēmelēs un pēc tam mazākos gabaliņos dažādas krāsas lapas. Pēc tam ar līmi apsmērē tās trauciņa daļas, kur papīra lapiņas līmēs, lai veidotos skaists un košs fotorāmis. Var izmantot arī izgriezto ornamentu kā atbalstošo rāmīša kājiņu. Tad arī to pārklāj ar līmi, lai varētu smuki izgreznot.

Tad nāk ietilpīgākais darbos – mazos, krāsainos gabaliņus rūpīgi un reizē radoši salīmēt, lai veidotos košs fotorāmis. Kad tas ir pabeigts un nožuvis, košākam efektam to vēl var pārklāt ar matu laku. Tad no aizmugures ar līmi vai līmlenti nostiprina bildīti un kājiņu un fotorāmis gatavs!

Dažādu krāsainu papīru vietā var, piemēram, izmantot tikai divas krāsas vai arī baltu un melnu, vai tikpat labi sagriezt avīzi un no tās veidot pamatu, kā arī var izmantot reklāmas bukletus, kas tik bieži iekrīt pastkastītē, un veidot interesantus rāmjus no to izgriezumiem.
Ideja fotorāmim ņemta no solidwastedistrict.com.
Feina vāzīte no plastmasas pudeles
Lielāki bērni vai paši vecāki no dzēriena pudeles var uzmeistarot feinu vāzīti, lai vasaras ziedu smaržas ienāk arī telpās.
Šajā uzdevumā svarīga precizitāte, tāpēc uzdevums jāveic gana uzmanīgi. Soli pa solim ar visām bildēm šis darba process parādīts šeit.
Pirmajā reizē var nesanākt tik precīzi, kā ir attēlots, tomēr ar praktizēšanos arī vāzītes sanāk arvien precīzākas un līdz ar to elegantākas.
Sākumā pudelei jānogriež augšējā daļa. Tad vienādās daļās, strēmelītēs jāiegriež pudeles taisnā daļa. Lai sariņi būtu pēc iespējas vienādāki, iegriež pa maziem laukumiem, ko sagriež vēl uz pusēm un tad vēlreiz. Izveidojušies stariņi jānoliec uz leju, lai izveidotos tādi kā saules stariņi. Tad seko rūpīgais matemātiskais uzdevums – katru stariņu noliec – pirmo stariņu noliec virs nākamā un zem diviem tālākajiem, otru stariņu noliec virs diviem nākamajiem un zem viena tālākā un tā secīgi atkārto līdz paliek pēdējie trīs, kurus katru vēl noloka zem nākamā līdz interesantais aplis ir izveidojies un feinā vāzīte gatava!

Ja ir vēlēšanās, var ļauties fantāzijai un izveidoto vāzīti izdekorēt, lai ir vēl interesantāk. Vienīgais mīnuss, pati par sevi izgatavotā vāzīte ir viegla un neturēs lielākus ziedus, tomēr skaistiem, nelieliem pušķīšiem būs tieši laikā.
Iveta Rozentāle