Paštaisītas attīstošās rotaļlietas
No vienkāršākajām lietām var pagatavot bērnu attīstībai noderīgas rotaļlietas.
Grabuļi
Bērna pirmā rotaļlieta parasti ir grabulītis. Ar tā palīdzību bērns mācās pārvaldīt savas rociņas un kājiņas un atšķirt krāsas. Attālinot un tuvinot rotaļlietu, tiek trenēta acu muskulatūra.
Kad bērns ir sasniedzis viena mēneša vecumu, varat pagatavot grabulīti no īsas plastmasas trubiņas – flomāstera korpusa, pipetes futlārīša u. tml. Piepildiet to ar rīsiem, iešujiet kokvilnas audumā, un pirmais grabulis ir gatavs.
Auduma klucīši un maisiņi
No dažādu faktūru audumiem izgriež sešus kvadrātiņus, piepilda ar sinteponu vai citu materiālu un aizšuj.
Uzšuj maisiņu un piepilda to ar makaroniem, kafijas pupiņām, pogām, bumbiņām, maziem akmentiņiem utt. Var izveidot divus vienādas krāsas maisiņus un katru pāri piepildīt ar viena veida pildījumu – bērns varēs mācīties gan krāsas, gan pēc taustes atrast vienāda satura maisiņus.
Rotaļu grāmatas
Grāmatu plauktos var izvēlēties dažādas krāsainas grāmatas bērniem. Vai vajadzētu tērēt laiku un spēkus, tās izgatavojot pašiem? Droši vien, ka jā, jo tāda grāmata, ko māmiņa gatavojusi tieši savam mazulim, ņemot vērā viņa intereses un vēlmes, būs unikāla.
- Grāmata no fotoalbuma. Ieteicamais vecums – no sešiem mēnešiem. No balta papīra izgriež 10*15 cm lielas kartiņas, uz katras uzlīmē fotogrāfiju vai kādu attēlu un ievieto fotoalbumā.
- Grāmata – mape ar kabatiņām. Ieteicamais vecums – no sešiem mēnešiem. Uz A4 formāta lapas uzlīmē noteiktas tēmas attēlus un ievieto mapē.
- Kartona grāmata. Ieteicamais vecums – no sešiem mēnešiem. No kartona izgriež taisnstūrus (apmēram 15*20 cm) un no abām pusēm aplīmē ar izvēlētajiem attēliem. Uz pirmās lapas uzlīmē mazuļa fotogrāfiju un uzraksta grāmatas nosaukumu. Ja ir vēlēšanās, lapas var ielaminēt ar platu līmlenti vai caurspīdīgu, pašlīmējošu lenti. Ar caurumotāju izveidojiet caurumus, lai grāmatu sastiprinātu. Sastiprināšanai var izmantot lentas, aizkaru riņķus vai citus piemērotus materiālus.
- Izvēršamā grāmata. Ieteicamais vecums – no sešiem mēnešiem. No kartona izgriež kvadrātus (apmēram 10*10 cm) un no abām pusēm aplīmē ar izvēlētajiem attēliem. No balta papīra izgriež sloksnītes (3*10 cm) un ar tām savieno divus kartona kvadrātus – izveidojas zigzagveida grāmatiņa. To var ielaminēt tāpat kā iepriekš minēto grāmatiņu. Ja bērns ir vecāks par diviem gadiem, zem attēliem ar lieliem, drukātiem burtiem var uzrakstīt skaidrojumu par redzamo.
- Foto: vbv.lv
- Grāmata ar lodziņiem. Ieteicamais vecums – no viena gada. Vienas grāmatas lapas pagatavošanai vajadzēs divas kartona lapas (15*20 cm). Uz vienas lapas izgriež atveramus lodziņus, uz otras lapas uzlīmē attēlus tā, lai tie sakristu ar lodziņu vietām. Pēc tam abas lapas salīmē kopā. Uz lodziņa var būt uzzīmēts burts, bet iekšpusē – vārds, kas sākas ar šo burtu; vai, piemēram, uz lodziņa ir ēdiens, bet iekšpusē – dzīvnieks, kurš to ēd u. tml.
- Grāmata – vēdeklis. Ieteicamais vecums – no viena gada. No kartona izgriež 7*15 cm lielus taisnstūrus, uzlīmē attēlus un ielaminē. Taisnstūrus izvieto vēdeklī un sastiprina. Var izmantot attēlus, kas rāda kādas parādības attīstību, secību (gadalaiki, dienas režīms, kāpura pārvēršanās par taureni utt.).
- Ripojošā grāmata. Ieteicamais vecums – no sešiem mēnešiem. Tukšu bundžu aplīmē ar papīru, tad uzlīmē attēlus un ielaminē. Bundžā var ievietot sīkus priekšmetus, lai tā grabētu.
- Auduma grāmatas. Mīkstās grāmatiņas ir vieglas un drošas, parasti bērniem tās ļoti patīk. Pagatavošanai vajadzēs audumu grāmatas lapām, sinteponu pildījumam un atlasa lentu grāmatas lapu savienošanai. Grāmatiņu var sašūt gan zigzaga, gan klasiskās grāmatas formātā.
Attīstošs paklājiņš
Attīstošie paklājiņi ir ideāls līdzeklis bērna pirkstu motorikas attīstībai un materiālu atpazīšanai pēc taustes. Ja paklājiņš paredzēts gada vecumu vēl nesasniegušam bērnam, tam jābūt ar faktūru – ar daudzveidīgiem piešūtiem elementiem. Izvēlieties mīkstus materiālus košās krāsās. Apakšējai daļai jāizvēlas neslidens audums.
Uz paklājiņa var uzšūt bērnu interesējošus un viņam pazīstamus zīmējumus. Paklāju var izveidot noteiktā formā, piemēram, kā māju, tauriņu, mākoni, ābolu, koku, gliemezi, mārīti, mašīnu, dārzu utt. Bērniem patiks piešūtas kabatiņas, rāvējslēdzēji un lielas pogas.
Rotaļas ar knaģiem un korķīšiem
Krāsainos plastmasas veļas knaģus lieliski var izmantot rotaļām. Ieteicamais vecums – no diviem gadiem. Vispirms iemāciet bērnam knaģus piespraust pie auklas. Tad piedāvājiet izvēlēties un piespraust tikai vienas krāsas knaģus, pēc tam – izvēlēties divas krāsas un spraust pamīšus. Sarīkojiet sacensības – kurš īsākā laikā piespraudīs visus knaģus pie kādas sagataves (kartona apļa, kvadrāta u. tml.).
Rotaļājoties ar dažādu iepakojumu vāciņiem, bērni mācās pazīt priekšmetu krāsu, formu un izmēru. Parādiet bērnam korķīti un palūdziet istabā sameklēt citus priekšmetus tādā krāsā. Ierosiniet bērnam izveidot celiņu no vienāda augstuma vai vienādas krāsas korķīšiem vai vāciņiem, ar laiku noteiktā secībā mainot krāsu.
Pirkstiņlelles
Mazas lellītes, ko uzvilkt pirkstiem un izmantot pasaku ilustrēšanai, var uztamborēt vai izgriezt no auduma un sašūt kopā.
Rakstā izmantotas idejas no Irinas Voskresenskas grāmatas «Attīstošās rotaļlietas – savām rokām».
Iveta Odiņa