Atpūta

Rotaļu sedziņa mazulim

Maziem bērniem (orientējoši vecumā no sešiem līdz desmit mēnešiem) ļoti patīk taustīt un knibināt pogas, izprovēt rāvējslēdzējus, dažādus materiālus un lentītes, jo viņu pasaules uztvere šajā laikā notiek ar visu maņu palīdzību. Tāpēc radās doma uzmeistarot rotaļu sedziņu, kurā ir visi šie elementi, lai bērns var priecīgi darboties, spēlēties un reizē attīstīties.


Darbam nepieciešams:

audums, kas būs atbilstošs sedziņai,

dažāda izmēra un faktūras pogas,

atbilstoši diegi,

rāvējslēdzējs,

lentītes,

šķēres.

Šis un pārējie foto: Iveta Rozentāle

Izmantot var gan dažādas pogas, atgriezumus un materiālus, kas ir mājās, vai iepirkt pēc savas gaumes un patikas. Es izvēlējos košas krāsas, pogas, kas atšķiras pēc lieluma, izskata un ir atšķirīgas taustot, piedomāju, lai ir sarkanā krāsa, kas maziem bērniem ļoti patīk. Sedziņai izmantoju flīsa audumu, kas ir ļoti mīksts un bērnam patīkams. Šajā gadījuma tas ir balts, bet praktisku apsvērumu dēļ var būt arī citā krāsā vai rakstains.

Lai būtu interesantāk, materiālus šuvu tā, lai no tiem kopā veidotos bērna vārdiņš, padarot to personisku un mīļu. Viss izskats veidots kopā tā, lai ne tik daudz krāsa ar krāsu un materiāls ar materiālu saskanētu, bet gan, lai bērnam būtu pēc iespējas interesantāk, tāpēc ir savienots kopā tas, kas citkārt liktos cits citam traucējošs, piemēram, rāvējslēdzējs un atlasa lentīte, tāpat arī krāsu bagātība. Burti nav precīzi vienādi – kāds ir lielāks, kāds mazāks, kāds slīpāks – kādam var nepatikt, kādam var likties rotaļīgi, to katram ir iespējams variēt pēc patikas. Audumam atstāta dabiskā mala, kas citkārt būtu nogriezta, bet bērnam tieši ir interesanti, ka sedziņai ir dažādas struktūras malas. Tāpat arī rāvējslēdzējam speciāli maliņas ir atstātas nepiešūtas un lentītes atstātas garākas, lai bērnam ir interese pataustīt, paņemt pirkstiņos, parotaļāties. Tāpat noteikti var uz šādas sedziņas piešūt kādu čaukstošu materiālu, kādu materiālu, kurā var spoguļoties vai kurā ir iestrādāts pīkstulis. Tas viss bērnam šķitīs ļoti aizraujošs un veicinās viņa attīstību.

Kas noteikti jāņem vērā – diegiem ir jābūt ļoti izturīgiem, jo jārēķinās, ka bērns pogas gribēs paraustīt, mēģinās iebāzt mutē un izturīgi diegi ļauj ievērot drošību, kas nepieciešama, ņemot vērā, ka ir arī maza izmēra pogas. Japiedomā arī pie tā, kā darbs izskatās kreisajā pusē, jo skaidrs, ka bērns to neskatīsies tikai no vienas puses, viņu interesēs arī diedziņi, kas ir otrā pusē, lai gan ne tik daudz kā pārējie materiāli.

Jau tad, kad sedziņu veidoju, bērniņš par to izrādīja lielu interesi, vēlējās aptaustīt, paraustīt, pie iespējas iebāzt mutē. Man bija pārsteigums, ka ar sedziņas mīksto daļu mazulīte mēdza sev vilkt pāri deguntiņam līdzīgi kā dara ar savām sedziņām, kad vēlas iemigt. Lai gan kā gulētiešanas sedziņa šī nav tā piemērotākā, bērns jau pats izdomā, ko vislabāk ar to darīt.

Šāda sedziņa var būt noderīga ne tikai mājās, bet arī, ja nepieciešams braukt autobusā vai kur citur, kur bērnam nav iespēju daudz izkustēties, bet ir nepieciešams viņu ieinteresēt un nodarbināt. Turklāt dažādu materiālu taustīšana ietekmē bērna garīgo un fizisko pašsajūtu, jo līdz ar tausti sajūtas izplatās pa visu mazuļa organismu. Savukārt pirkstiņu sīkās kustības ietekmē bērna domāšanas un runas attīstību, pirkstiņi netieši trenējas arī rakstīšanai. Rotaļīgi bērnam var parādīt, kāds ir viņa vārdiņš, vilkt pirkstus pāri burtiņiem, paskaidrot krāsas, skaitīt. Tas viss notiek rotaļas veidā, bet palīdz bērnam arī bagātīgi attīstīties atbilstoši savam vecumam.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Iepakojumu otrā dzīve

Bērnu gatavots fotorāmis

Jums ir hobijs? Padalieties interesēs ar citiem portāla apmeklētājiem Cāļa forumos

Pļāpiņa

Sirdij un dvēselei