Atpūta

2011. gadā Sieviešu dienai – 100 gadi!

Katru gadu visā pasaulē atzīmē Sieviešu dienu, kad noris daudz un dažādi pasākumi, turklāt ne tikai 8. martā, bet visa mēneša garumā, lai atzīmētu sieviešu panākumus ekonomiskā, politiskā un sociālajā sfērā.

Foto: istockphoto.com

Īpaši Sieviešu dienai izveidotajā mājas lapā internationalwomensday.com skaidri izlasāms – Sieviešu dienai šogad, 2011. gadā, aprit tieši 100 gadi, tādējādi svinot simto gadadienu sieviešu panākumiem un sasniegumiem! Šai mājas lapai var ne tikai sekot Twitter, bet Sieviešu dienai pat ir savs logo, savukārt pašu mājas lapu apmeklē vairāk nekā 21 000 sieviešu dienā. Interesanti, ka pirmā Sieviešu diena tika atzīmēta un svinēta 19. martā, 1911. gadā. Savukārt 1975. gadā, kad atzīmēja starptautisko Sieviešu gadu, Apvienotās Nācijās sāka atzīmēt Sieviešu dienu 8. martā, vēl pēc pāris gadiem pieņemot lēmumu, ka katra valsts var atzīmēt šo dienu tad, kad tā atbilst tās vēsturiskajām un nacionālajām tradīcijām.

Tādās valstīs kā Krievija, Ķīna, Ukraina, Vjetnama, Bulgārija, Afganistāna, kopumā vairāk nekā 25 valstīs, Sieviešu diena ir valsts noteikta brīvdiena. Kopš 2007. gada arī Latvijā ir pieņemts oficiāli svinēt Sieviešu dienu, tomēr tā nav brīvdiena, lai arī katru gadu par to noris aktīvas diskusijas – vai būtu nepieciešams šo dienu atzīmēt kā brīvdienu, vai tomēr nē.

Ik gadu katra valsts var izvēlēties atbilstošā gada tēmu, kas saistīta ar Sieviešu dienu. Apvienotās Nācijas šogad izvēlējušās šādu tēmu «Vienlīdzīga pieejamība izglītībai, apmācībām, zinātnei un tehnoloģijām: ceļš uz piemērotas kvalitātes nodarbinātību sievietēm». Pagājušā gada tēma bija – «Vienlīdzīgas tiesības, vienlīdzīgas iespējas: attīstība visiem». Savukārt 2009. gada tēma bija – «Sievietes un vīrieši apvienojas, lai pārtrauktu vardarbību pret sievietēm un meitenēm».

Mājaslapā pieejama arī informācija par dažādās pasaules valstīs notiekošajiem pasākumiem saistībā ar 8. martu un ikviens var pievienot arī savējo. Līdz 5. marta pēcpusdienai mājas lapā bija pieteikti 1469 pasākumi no visas pasaules, ko pieteikuši dažādi uzņēmumi, organizācijas, skolas, pašvaldības un individuālas personas. Visvairāk pasākumu pieteikusi Lielbritānija (416 pasākumi) un Kanāda (244 pasākumi). Diemžēl no Latvijas vēl neviens savu pasākumu nebija pieteicis, lai arī mūsu vietējie plašsaziņas līdzekļi informē par dažādiem pasākumiem, jo īpaši koncertiem, kas veltīti sievietēm šajā dienā. Jāatzīst, ka arī mūsu tuvākās kaimiņvalstis – Igaunija un Lietuva to nav izdarījušas. No mums tuvākajiem ir Skandināvijas valstis, Krievija. Tajā pašā laikā ir citas nelielas valstiņas, kas savus pasākumus atzīmējušas arī šajā mājaslapā.

Tā kā Lielbritānija pieteikusi ļoti daudz pasākumus, tad tie arī ir par ļoti dažādām tēmām, piemēram, Anglijas lauku dzīves muzejs rīko izstādi «Zemes dāmas: sieviete un lauksaimniecība Anglijā: 1900-1945», izstādē izstāstot stāstu par to, ka sieviete vienmēr ir darbojusies lauksaimniecībā, bet viņas devums bieži vien vēsturei ticis noklusēts. Savukārt Edinburgas universitātes studentu asociācija piedāvā pavisam cita veida ieskatu sieviešu dzīvē, izrādot arī pie mums Latvijā iestudēto uzvedumu «Vagīnas monologi». 

Kanādā, kas ir otra lielākā valsts pēc pieteikto pasākumu skaita, ļoti atbilstoši 100. gadadienai notiek pasākums – «100 sieviešu likteņi: svētās, dievišķās, sievišķās: pagātne, tagadne un nākotne». Šis ir tikai viens no apjomīgajiem virtuālajā vidē notiekošajiem semināriem, kas ir plaši apmeklēts. Tieši tāpat ikvienam interesentam internetā ir iespēja pievienoties apjomīgam samitam «Vēlēšanās» jeb angliski «W.I.S.H. – Women’s International Summit for Health», kura laikā vadošie eksperti visdažādākajās jomās, tai skaitā veselības, fitnesa, ēšanas, juteklības, attiecību un finanšu, sniedz labāko viņiem pieejamo informāciju par attiecīgo tēmu. Katras desmit dienas uzmanība tiek pievērsta vienai noteiktai tēmai – samits ir sācies jau februārī, bet beigsies 16. aprīlī. 

Savukārt «Rainy River District», rīko interesantu spēli, kas norisinās vietējā laikrakstā – puzles spēle, kurā uzvarētājs iegūst naudas balvu. Spēles pamatā ir jautājumi, uz kuriem puzles veidā iespējams iegūt atbildes. Katru gadu tiek apspēlēts kāds sievietēm svarīgs jautājums, šajā gadā tēma ir izglītība.

Katrā ziņā Sieviešu diena tiek atzīmēta ļoti plaši visā pasaulē, arī šogad. Tai skaitā Londonā notiks iespaidīgs gājiens pāri Londonas Tūkstošgades tiltam, un ienākumi tiks veltīti labdarībai, savukārt Vašingtonā vairāk nekā tūkstoš sieviešu prasa labāku pasauli miljoniem atstumto sieviešu un meiteņu visā pasaulē. Bet galvenā Starptautiskā biznesa sieviešu konference notiks Sidnejā, Austrālijā. Savukārt ASV 28. februārī prezidens Obama pasludināja visu marta mēnesi kā Sieviešu vēstures mēnesi.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Ideāls vīrietis sieviešu skatījumā

Balle padomju stilā

Par svētkiem un atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Svētki