Atpūta

Kas ir Spāru svētki un kā tos svin

Par Spāru svētku izcelšanos precīzas informācijas nav arī pašiem jumiķiem, taču tradīcija joprojām tiek ievērota. Par to stāsta profesionālu jumiķu–namdaru brigādes ar vairāk kā 15 gadu pieredzi jumtu būvniecībā (jumtdari.lv) pārstāvis Gatis Bilerts.

Jumta konstrukcijas pabeigšana – svarīgs brīdis celtniecības procesā

Spāres jumta nesošajā konstrukcijā ir galvenais elements un ar to uzsliešanu ēka iegūst kopskata veidolu, tāpēc šo brīdi parasti atzīmē, svinot Spāru svētkus. Daudzi  domā, ka Spāru svētki ir paredzēti tikai jumiķiem, bet tā nav. Spāru svētki ir visiem, kas pielikuši savu roku ēkas tapšanā, sākot no arhitekta un beidzot ar jumiķi, kuram tad arī ir pienākums uzkārt vainagu. Šajos svētkos saimnieks klāj galdu, saka paldies visiem un cildina celtniekus par labi padarīto darbu, savukārt celtnieki novēl, lai ēka ilgi kalpotu.

Kā tiek svinēti Spāru svētki

Spāru svētkos jumiķi ar vainagu rotā jumta spāres, bet būves īpašnieks klāj svētku galdu. Latvijā ir pieņemts pīt vainagu no ozola lapām, kā izturības un ilgmūžības simbolu.

Foto: jumtdari.lv

Ja vainagu iznāk kārt gadalaikā, kad ozolam nav lapu, tad pieturas pie angļu tradīcijas – vainagu pin no tā koka, no kura veidota jumta konstrukcija – egles vai priedes. Parasti Spāru svētki ir satraucošs brīdis saimniekiem, un bieži vien viņi gaida šo brīdi vairāk nekā celtnieki. Gadās, ka saimnieks nezina, kas īsti viņam jādara, vai viņam tas vainags jāpin un kas īsti svinību galdā jāliek, tad viņš nāk un jautā jau laicīgi celtniekiem, kas un kā.

Celtniekiem vienmēr ir interesanti gaidīt, kāds tad būs galds Spāru svētkos, jo saimnieki ir ļoti dažādi un tāpēc arī galdi mēdz būt gan ar izsmalcinātiem vīniem un ēdieniem, gan vienkārši ar šnabīti un uzkodām. Vispieticīgākais galds bijis, kad likuši vienas kundzītes mājai jumtu un viņa Spāru svētkos atvedusi mazu spainīti ar ķiršiem.

Gata Bilerta jumiķu–namdaru brigādes 15 gadu jumtu likšanas praksē vēl ne reizi nav bijis gadījums, ka saimnieks nebūtu klājis galdu, tāpēc bikses vainaga vietā viņi nekad neesot kāruši (klīst nostāsti par to, ka būvei, kuras saimnieks nav praties un mājienu par galda klāšanu spāru svētkos nav ņēmis vērā, celtnieki vainaga vietā jumta kārts galā mēdz uzkārt vecas bikses).

Idejas Spāru svētku galdam atradīsiet Cāļa Virtuvē, savukārt par mājas celšanu varat palasīt un aprunāties ar citiem forumā Nekustamais īpašums.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Balle padomju stilā

Galda spēles

Par svētkiem un atpūtu Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Svētki