Atpūta

Neaizmirstamie dārza svētki

Viena no lietām, ko mūsu klimata zonā varam izbaudīt tikai dažus gada mēnešus, ir dārza svētki. Ja māja vai vasarnīca ar dārzu pieder mums pašiem, varam kaut vai katru dienu priecāties, kā garšo svaigā gaisā baudīta kafija, pusdienas vai vakariņas. Ielūkosimies padomos, kā sarīkot neaizmirstamus dārza svētkus draugiem vai citiem ģimenes locekļiem, kuriem pašiem dārza nav.

Sagatavošanās svētkiem

Lai svētki izdotos, jāveic visdažādākie priekšdarbi, atkarībā no svinību vietas un svētku scenārija:

Sakopiet svinību vietu, lai viesi, ja vēlēsies, varētu basām kājām staigāt pa mauriņu, priecāties par tīri izravētiem dārza celiņiem un pašu dārzu. Ja dārza saimniekiem pašiem negribas pūlēties, sarīkojiet vasaras sezonas uzsākšanas talku un vispirms visi kopā sakopiet dārzu, bet pēc tam – nosviniet to.

Variet izsūtīt vasarīgi noformētus svētku ielūgumus, kuri noteikti būtu vajadzīgi, ja dārza svētki būs tematiski, ar mājas uzdevumiem viesiem un tad, ja cienasts svētkiem tiks sarūpēts kolektīvi «groziņu» veidā.

Parūpējieties, lai uz vietas būtu nepieciešamie trauki un galda piederumi, insektu atbaidīšanas līdzekļi, krēsli ar atzveltni vecāka gadagājuma viesiem vai tiem, kuri netaisās iesaistīties nekādās aktivitātēs, tikai sēdēt un izbaudīt svētku noskaņu dārzā.

Foto: design-remont.info

Sekojiet laika ziņām un, ja prognozes ir «aizdomīgas», parūpējieties par iespēju paslēpties no lietus nojumē, teltī vai sliktākajā gadījumā – mājā vai vasarnīcā. Vēsam vakaram sagatavojiet pledus vai siltus lakatus, ko izsniegt viesiem vai dodiet norādījumus paņemt līdzi arī kādu siltāka apģērba gabalu.

Idejas dārza svētku noformēšanai un svinēšanai

Kā zināms, svaigā gaisā garšo viss, tāpēc pasniedzamie ēdieni diez vai varēs noderēt par veidu, kā padarīt svētkus neaizmirstamus, protams, ja vien netiek pasniegts kāds līdz šim nebaudīts vai eksotisks ēdiens. Tāpēc par ēdienkarti un receptēm nerakstīsim, bet par ko citu, ar ko dārza svētki varētu iespiesties atmiņā.

Vispirms jau dārza svētki varētu izdoties īpaši interesanti, ja tie būtu tematiski, atbilstošos tērpos un aksesuāros, piemēram, balle Havaju vai padomju stilā, hipiju balle, kolhoza zaļumballe, cepuru balle, balle kovboju vai jūrnieku stilā utt. Tas nekas, ja vairums viesu sen jau ir precējušies. Ierosiniet saģērbties tā, kā viņi tērptos uz vecmeitu/vecpuišu ballīti vai uz pirmo romantisko randiņu.

Var gadīties, ka viesiem ir dažādas gaumes attiecībā uz to, kādai mūzikai būtu jāskan svinību fonā. Izeja – uz improvizētas skatuves atļaut viesiem uzstāties karaoke ar saviem priekšnesumiem. Vēl varianti – sarīkot izsoli, kurus mūzikas stilus atskaņot kādā noteiktā laika vienībā; sagatavot mūzikas stilu lapiņas izlozei vai iepriekš tās paslēpt dārzā dažādās vietās un, kurš pirmais atrod šādu lapiņu, tādu dziesmu klausās, pēc tam meklēšana turpinās. Jācer gan, ka citas viesu aktivitātes vai sarunas būs tik interesantas, ka fona mūzikai nebūs izšķiroša nozīme.

Atrakcijas un spēles, ar ko aizraut viesus, varētu būt gan galda vai viesību spēles, gan šautriņu mešana, gan badmintons, lēkāšana pa batutu un citas aktīvās izklaides iespējas.

Galda un svētku vietas noformējumam var izmantot vienreiz lietojamos galda piederumus, jo tas ietaupīs saimnieces laiku svētku vietas sakopšanā. Tiesa, svētki labāk iegultu atmiņā, ja tiktu lietoti svinīgi galda piederumi un noformējums, taču nebūs liela nelaime, ja iztiks bez tiem. Daudz labāk svētkus neaizmirstamus var padarīt sīkas detaļas un tikai šai saimniecei raksturīgi dārza svētku noformējuma akcenti.

Foto: design-remont.info

Viens no šiem akcentiem varētu būt svētku vietas dekoratīvais apgaismojums, izmantojot uz kokiem vai būvēm piekarinātas elektriskās lampiņas. Laternas, lukturīšus un sveces var izvietot uz svētku galda, uz dārza mēbelēm, dārza celiņiem, puķu dobēs vai jebkur citur, kur tās var stabili novietot un tas neapdraud ugunsdrošību.

Foto: design-remont.info

Eiropas stila dārza laternas sveču ievietošanai ir ar metāla rāmi, bet sāni tām izveidoti no bieza stikla. Austrumu versijas dārza laterna sastāv no metāla režģa ar kaltām «mežģīnēm», rotāta ar kupolu un bez stikla. Pirmā stila laternas ir stabilākas un nepagāzīsies no negaidītām vēja pūsmām. Dārza laternas ar svecēm novieto uz zemes, uz terases grīdas vai pakarina virs galda vai pie mājas sienas. Dārza laternas var izdekorēt ar ziediem un dabas materiāliem, pārliecinoties, ka liesma tos neskars.

Foto: design-remont.info
Foto: design-remont.info
Foto: design-remont.info

Rakstā izmantota informācija un fotoattēli no portāla design-remont.info.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Balle padomju stilā

Galda spēles

Par svētkiem un atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Svētki