Atpūta

Valentīna dienas kino seanss

Rīt 14. februāris – Svētā Valentīna diena. Šeit apkopotas idejas Valentīna dienas atzīmēšanai, bet tagad par to, kādu filmu divatā vai vienatnē varētu skatīties Valentīna dienas vakarā, jo atbilstošs kino ir viens no spēcīgākajiem romantiskas noskaņas radītājiem. Rakstā izmantotas idejas no interneta un dažādu forumu diskusijām.

Klasiskās filmas par mīlestību

Protams, vispirms nāk prātā klasiskais stāsts par Romeo un Džuljetas mīlestību, tāpēc variet skatīties filmas «Romeo un Džuljeta» moderno versiju (1996) vai senāko (1968), kurā gandrīz pilnībā saglabāti V. Šekspīra teksti.

Foto: istockphoto.com

Holivudas romantiskā drāma «Kasablanka» («Casablanca», 1942) dažādās aptaujās tikusi atzīta gan par visu laiku romantiskāko filmu, gan par labāko mīlas stāstu ASV kino vēsturē. «Vējiem līdzi» («Gone with the Wind», 1939) ir otra pasaules klasikas filma ar līdzīgu vērtējumu. Tikpat klasiska, bet vairāk romantiska komēdija, nevis dramatiska filma par mīlestību ir «Romas brīvdienas» («Roman Holiday», 1953), kas stāsta par princeses un ciniska reportiera mīlestību.

Savukārt filmu «Neaizmirstamais romāns» («An Affair to Remember», 1957) Amerikāņu Kino institūts nodēvējis par vienu no piecām labākajām melodrāmām Holivudas vēsturē. Aktieris Kerijs Grants pēc filmas parādīšanās uz ekrāniem daudzus gadus tika atzīts par visiekārojamāko vīrieti Amerikā.

Vēsturiski – romantiskās filmas par mīlestību

«Doktors Živago»Doctor Zhivago», 1965) vēsta par ārsta dramatisko mīlestību pret divām sievietēm pagājušā gadsimta sākuma Krievijas vēsturisko notikumu fonā. Filmas «No Āfrikas»Out of Africa», 1985), «Angļu pacients»The English Patient», 1996) un «Iemīlējies Šekspīrs»Shakespeare in Love», 1998) arī varētu noderēt Valentīna dienas filmu vakaram.

Citas romantiskas filmas Valentīna dienai

Televīzijas kanāli Valentīna dienā parasti rāda filmu «Titāniks»Titanic», 1997) un «Spoks»Ghost», 1990) vai jaunākas filmas «Valentīna diena»Valentine’s Day», 2010) un «Es ienīstu Valentīna dienu»I Hate Valentine’s Day», 2009).

No padomju laika filmām par mīlestību forumos tika ieteiktas filmas «Mīlestība un baloži» (1984) un «Maskava asarām netic» (1980). Vēl nereti tiek demonstrēta deju filmu klasika un vienlaikus stāsts par mīlestību – filma «Netīrās dejas»Dirty Dancing», 1987). Aktuālas arī filmas «Intuīcija» Serendipity», 2001) un «Miesassargs»The Bodyguard», 1992).

Pasaku filmu cienītāji var noskatīties filmu «Princese līgava»The Princess Bride», 1987). Vienkāršas mīlestības stāstu varat izbaudīt filmā «Saki, ko vien vēlies»Say Anything», 1989), bet atbildi uz jautājumu, vai starp vīrieti un sievieti iespējama draudzība, rodiet filmā «Kad Harijs satika Salliju»When Harry Met Sally», 1989). Filmu «Gaišo atmiņu mūžīgais starojums»Eternal Sunshine of the Spotless Mind», 2004) kāds skatītājs raksturojis tā: «Par to, ka mīlestību no prāta nevar izdzēst nekādas ierīces.»

Starp simts labākajām filmām par mīlestību tika nosauktas tādas kā «Bezmiegs Sietlā»Sleepless in Seattle», 1993), «Mīlas eliksīrs Nr. 9»Love Potion No. 9», 1992), «Tev pienācis pasts»You’ve Got Mail», 1998), «Rudens Ņujorkā»Autumn in New York», 2000), «Jaukā sieviete» Pretty Woman», 1990), «Stāsts par mums»The Story of Us», 1999). Romantikas augstākā pilotāža jeb pasaka lielajām meitenēm ir filma «Māja uz ezera»The Lake House», 2006) un «Laukā no ligzdas»Failure to Launch», 2006).

Der vai neder Valentīna dienai? – tāds ir jautājums

Kādā portālā bija nosauktas vairākas filmas, kuras varētu skatīties Valentīna dienas vakarā. Tomēr daudzi cilvēki bija izbrīnīti par šādu izvēli, sakot, ka filmas ir šedevri, taču nav piemērotas Valentīna dienas vakaram. Tika arī teikts, ka šo dienu visvairāk svin jaunieši, kuriem tādas filmas varētu būt par smagu un nopietnu. Cits piebilst, ka tas ir gaumes jautājums. Tāpēc nosaukšu dažas no pieminētajām filmām, lai katrs vērtē pats – derēs Valentīna dienas vakaram vai nē.

Filma «Debesis pār Berlīni» («Wings Of Desire», 1987) stāsta par eņģeli, kurš iemīlas Zemes sievietē un mīlestības dēļ atsakās no nemirstības un citām privilēģijām. «Edvards Šķērrocis» («Edward Scissorhands», 1990) ir filma par neiespējamu mīlestību starp pārāk atšķirīgiem cilvēkiem.

Vēl minēta P. Almadovara, sieviešu dvēseļu pazinēja, filma «Runā ar viņu» («Hable Con Ella», 2002), A. Hičkoka spiegu trilleris «Uz Ziemeļiem caur Ziemeļrietumiem» («North by Northwest», 1959), D. Linča filma «Mežonīgie sirdīs» («Wild at Heart», 1990). Minēts arī stāsts par trīs traģiskiem mīlas stāstiem, ko apvieno viena liktenīga avārija, «Mīla – kuce» («Amores Perros», 2000). F. Fellīni drāma «Kabīrijas naktis» («Nights of Cabiria», 1957) stāsta par prostitūtu, kura, neskatoties uz savu nodarbošanos, nav zaudējusi cerības atrast īstu mīlestību. Kā Valentīna dienai atbilstoša minēta arī filma «Debesis» («Heaven», 2002).

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Ideāls vīrietis sieviešu skatījumā

Valentīna diena. Ja svinēt, tad – kā?

Par svētkiem un atpūtu varat aprunāties Cāļa forumos

Aktīva atpūta

Svētki