Bērni

Bērna pirmās slēpošanas iemaņas – pareizi un droši

Bērnu ziemas aktivitātēm nav jāaprobežojas tikai ar ragaviņu nobraucieniem, arī slēpošana ir bērniem tīkama un veselīga nodarbe. Pretēji dažādiem aizspriedumainiem uzskatiem slēpot var mācīt jau no mazotnes, tā ir lieliska kombinācija – fiziskā aktivitāte un uzturēšanās svaigā gaisā. Turklāt, kā atzīst „AXA bērnu slēpošanas skoliņas” instruktors Agnis Vītols, slēpošanas prieku bērns var sākt apgūt jau no aptuveni trīs gadu vecuma, taču pie slēpēm rotaļu veidā var sākt radināt arī vēl mazākus bērnus.

Kā sagatavot mazo slēpotāju un galvenais – nenobiedēt

Ja bērnam jau pirmajā reizē vecāki sasaitēs slēpju zābakus, pieliks slēpes un liks kalna galā, mazais visticamāk būs pārbijies. Pareizākais ceļš ir pakāpeniska pieradināšana pie slēpēm ar rotaļu palīdzību. Vecākiem bērns jāiepazīstina un pakāpeniski jāpieradina pie slēpēm. No sākuma var uzvilkt slēpju zābakus, ļaut bērnam pastaigāt pierast, var kopīgi paskraidīt, padauzīties ar mazo. Arī uzvelkot slēpes tām jābūt vairāk rotaļām nekā nopietnai instruktāžai. Vecāki mazo var lēnām paslidināt uz priekšu un atpakaļ, lai bērns sajūt slīdēšanu. Rūpīgi jāvēro bērna sajūtas – vai viņam patīk, vai viņš jūtas droši.

Tad, kad bērns stāvot uz slēpēm jūtas komfortabli, var domāt par nopietnāku slēpošanas apmācību. Noteikti jāņem vēra, ka, vecākiem, kuri nekad paši nav slēpojuši vai arī to dara ļoti reti, nevajadzētu pašiem uzņemties mācīšanu. Ja kāds no vecākiem ir pieredzējis slēpotājs un slēpošanas tehnikas principi ir labi pazīstami, tad, protams, vecāks var būt arī skolotājs. Ja tomēr, nē, tad vecākiem derētu padomāt par bērna apmācības nodošanu instruktoru rokās vai grupu nodarbību apmeklēšanu. Bieži arī gadās, ka bērns vecāku īsti neklausa, bet pret slēpošanas instruktoru bērnam ir pietāte, jo viņš ir skolotājs. Piemēram, „Reiņa trasē” Siguldā „AXA bērnu slēpošanas skoliņā” katru nedēļas nogali notiek nodarbības un tās aizrautīgi apmeklē vidēji 35 bērni līdz septiņu gadu vecumam. Grupiņās parasti mācās no trīs līdz pieciem mazajiem slēpotājiem un ir speciāla iesācēju grupiņa, kurā skolojas bērni bez slēpošanas priekšzināšanām.

Pirmo apgūst bremzēšanu

Ieraugot kalnu bērns var nobīties, tāpat arī sākotnēji var bīties no pacēlāja. Tādēļ instruktori sāk darboties ar bērnu pamazām. Svarīgi, lai bērns jau iepriekš ir pieradināts pie slēpēm. Ja bērns ir apradis ar slēpēm un jūtas droši, tad var spert pirmos soļus uz kalna. Pirmais, ko parasti māca slēpošanas skolās, ir pareiza stāja un bremzēšanas tehnika jeb „arkliņš” vai „trijstūrītis”. Ja bērniņš zinās, kā nobremzēt un apstāties, viņš jutīsies daudz pārliecinātāks un drošāks, apgūstot pārējās iemaņas, jo zinās – ja nu kas, es varu apstāties. Bērnam māca ietupties, turot kājas plati, likt rokas uz ceļiem, lai svars izvietotos pareizi. Instruktors brauc pa priekšu, stāvot atmuguriski un turot bērna slēpes tā, lai tās nesakrustotos. Kad bērns ir iemācījies bremzēt un jūtas drošs, var pāriet pie nākamā posma – mācīties pagriezienus.

Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki?

Ļoti bieži redzam, ka vecāki uz kalna mazo rūpīgi iestutē starp kājām un tad, turot, brauc lejā no kalna. Tas ne tikai nepalīdz bērnam apgūt slēpošanas iemaņas, bet var būt arī bīstami, jo kritiena gadījumā vecāks uzkritīs virsū bērnam un turpinās šļūkt lejā. Arī turot bērnu pie rokas un skrienot blakus, kamēr mazais censonis brauc no kalna nav pareizā izvēle. Bērnam ir jāļauj patstāvīgi stāvēt uz kājām, lai iemācītos noturēt līdzsvaru un ieņemt pareizu un drošu slēpošanas stāju. Tāpat nevajadzētu arī salīdzināt bērnu ar citiem mazajiem vai lielajiem slēpotājiem. Vārdi „redzi kā viņš slēpo, kāpēc tu tā nevari” noteikti bērnam nevairos slēpošanas prieku.

Jāpadomā arī par pareizu inventāra izvēli un lietošanu. Zābaciņu jāsasien ir pietiekami stingri, lai kāja būtu stabila. Ļoti bieži vecāki baidoties sasiet pārāk cieši, to izdara pārāk vaļīgi un bērns krītot var gūt traumas. Lai mazajam baudot slēpošanas priekus būtu komfortabli un silti, der padomāt par speciāliem cimdiem, jo parastie vilnas dūrainīši, bērnam bieži krītot, ātri samirkst un var sākt salt rokas. 

Konsultēja „AXA bērnu slēpošanas skoliņas” instruktors Agnis Vītols

Citi noderīgi raksti

Bērns un velosipēds

Gleznojumi uz sienām

Par savu mazuļu aktivitātēm varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Skolēni

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Aktīva atpūta