Bērni

Bērns uz skrituļslidām

Viena no fiziskajām aktivitātēm, ar ko var aizrauties bērni, ir skrituļslidošana. Par to, ko vecākiem vajadzētu ņemt vērā, piedāvājot bērniem šo nodarbi, mūs konsultē Oskars Pundurs, Taktika.lv skrituļslidu veikala vadītājs un aktīvs skrituļslidotājs.

No cik gadiem bērni varētu sākt nodarboties ar skrituļslidošanu?

Vecuma ierobežojuma, lai sāktu nodarboties ar skrituļslidošanu, nav, to var sākt gan ļoti mazi bērni, gan vecāka gada gājuma cilvēki. Mazākie bērni, kuriem iegādājas skrituļslidas, nav sasnieguši pat divu gadu vecumu, tātad skrituļot var sākt jau neilgi pēc tam, kad bērns ir iemācījies staigāt.

Protams, bērns šādā vecumā izvēli neizdara pats, tāpēc vecākiem ir jāizvērtē bērna spējas sākt nodarboties ar šo sportisko aktivitāti. Tie mazuļi, kam līdzsvara izjūta un muskulīši ir spēcīgāki, jau pāris stundu laikā iemācās nostāvēt un kustēties, dažiem tas prasa pāris dienas. Mācīšanās sākumā liela nozīme būs vecākiem, kuriem bērns būs jātur, jāuzmundrina un jāpalīdz mācīties. Jāpiebilst, ka skrituļslidošana lieliski attīsta līdzsvara izjūtu, kas ir svarīga bērna attīstībai.

Vai bērns var arī viens pats iemācīties skrituļot vai labāk to darīt pie kāda trenera? Kur piedāvā tādu apmācību?

Ja vecāki paši ir skrituļotāji vai brauc ar ledus slidām, tad priekšstats kā mācīt bērnu viņiem būs un visticamāk izdosies iemācīt arī mazo. Protams, nav izslēgta iespēja trenera lomu uzņemties neskrituļotājam, bet šajā gadījumā ir jāuzmanās, lai nesamācītu muļķības. Treneris noteikti šo uzdevumu paveiks ātrāk un profesionālāk. Ja jāmin kāds piemērs, tad noteikti ieteiktu griezties pie Laura Bitenieka, kas ir viens no labākajiem treneriem Latvijā ar lielu pieredzi bērnu apmācīšanā un atbilstošu izglītību. Sīkāku informāciju var atrast freeskate.lv mājas lapā.

Gribu vērst vecāku uzmanību uz to, ka nevajadzētu aizmirst par pilnu aizsargekipējumu uzreiz apmācību sākumā! Tas ļaus izvairīties no nobrāzumiem un sasitumiem un mācīšanās progress būs krietni vien ātrāks, jo jūtoties droši varēs koncentrēties uz kustībām, kas jāapgūst.

Kādas ir piemērotas vietas skrituļošanai Rīgā (parki, kas vēl?) un citur (gluds asfalts, stadioni vai kā citādi jāizvēlas vieta?)?

Patīkamākā skrituļslidošana būs pa gludu asfaltu. Drošākās mācīšanās vietas būs parki vai citas vietas, kur ir ierobežots auto transports. Sākot skrituļošanas apgūšanu, būtu vēlams izvēlēties tādas vietas, kur nav daudz gājēju, velobraucēju, lai viens otram netraucētu. Populārākās vietas Rīgā ir Mežaparks, Uzvaras parks un dažādi veloceliņi, bet skrituļošanai derēs jebkura vieta, kur ir asfalts.

Jāatceras, ka mācīšanās jāsāk ar bremzēšanas apgūšanu, lai nerastos pārsteigumi uzņemot lielāku ātrumu. Pirmajām skrituļslidošanas nodarbībām jāizvēlas līdzens segums, lai kāds kalniņš neveicinātu nekontrolētu ātruma uzņemšanu.

Kā un kur izvēlēties skrituļslidas? Ar ko atšķiras bērniem paredzētās slidas?

Vislabāk skrituļslidas iegādāties specializētā veikalā, jo tur pārdevēji spēs vislabāk ieteikt piemērotāko un atbilstošāko inventāru, kā arī sniegts profesionālu konsultāciju. Parasti bērnu skrituļslidas ir ar regulējamu izmēru: paaugoties bērna kājai ir iespēja palielināt izmēru skrituļslidām.

Skrituļslidām ir dažāda uzbūve (platākas, šaurākas), kā rezultātā vislabāk skrituļslidas pirms iegādes ir uzmērīt, lai gan nav izslēgta iespēja iegādāties īstās pirms tam nemērot. Protams, vispatīkamākā un komfortablākā braukšana būs ar mīkstiem poliuretāna ritentiņiem (sarunvalodā tos parasti dēvē par kaučuku).

Kādi aizsarglīdzekļi jālieto skrituļojot un kādas ir īpatnības to izvēlē tieši bērniem?

Mācoties viennozīmīgi jālieto pilns aizsargekipējums: ķivere, plaukstu, ceļu un elkoņu aizsargi. Nepieciešamības gadījumā var lietot arī pēcpuses sargus, ko var pavilkt zem biksēm un tos neviens nemanīs. Aizsargiem jāizvēlas atbilstošs izmērs un tiem ir jābūt stingri nostiprinātiem. Nav jēgas no ķiveres, kura nepareiza izmēra dēļ ir nošļukusi uz pakauša, vai arī ceļu sargiem, kuri nemaz neatrodas uz ceļiem.

Kā jākopj skrituļslidas? Kas tām mēdz visbiežāk sabojāties un vai to var izlabot? Vai var braukāt arī lietus laikā?

Protams, jāseko līdzi arī skrituļslidu tehniskajam stāvoklim un nepieciešamības gadījumā tās jāsaved kārtībā. Jāmaina bremze, kad tā ir nodilusi, jāseko līdzi ritentiņu un gultņu tehniskajam stāvoklim un jāveic to apkope (ritentiņi nepieciešamības gadījumā jāmaina vietām, lai iegūtu vienmērīgāku nodilumu).

Skrituļslidu gultņiem ļoti nepatiks mitrums, tāpēc lietus (arī vienkārši mitrs asfalts) laikā braukt ar skrituļslidām nav ieteicams, lai tie nesāktu rūsēt, lēnāk ripot, neveidotos izdilums vai tie nenoķīlētos. Nepieciešamības gadījumā gultņus pēc lietus var iztīrīt un ieeļļot vai nomainīt pret jauniem.

Bez visa iepriekš minētā, mitrs vai lietains laiks ir ne tikai nelabvēlīgs inventāram, bet arī bīstams pašiem skrituļslidotājiem, jo šādā laikā būtiski izslīd skrituļslidu ritentiņi kā rezultātā pārvietošanās ar skrituļslidām ir stipri apgrūtināta.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Kā izgatavot leļļu māju

Origami

Par savu mazuļu aktivitātēm varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Skolēni

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem