Bērni

Mazs bērns koncertā – traucē vai paplašina redzesloku?

Aizvadītajā, 2011. gada vasarā masu medijos izskanēja diskusija par to, vai mazus bērnus vajadzētu ņemt līdzi uz akadēmiskās mūzikas koncertiem un citiem pamatā pieaugušo auditorijai paredzētiem pasākumiem. Viedokļi bija radikāli pretēji, sākot ar uzskatu, ka «šajā pasaulē ir jārada apstākļi, kuros sieviete ar savu bērnu it visur ir vēlama», līdz pat viedoklim, ka «stulbeņi, kas paši neapjēdz, ir jāmāca izraidot. Ir pretīgi redzēt, kā koncerta atmosfēru simtiem cilvēku un desmitiem mūziķu sabojā daunis, kas atnācis ar savu mazuli». To, kā ir patiesībā, kā vajadzētu būt un par ko padomāt, pētīsim rakstā.

Argumenti par un pret mazo apmeklētāju klātbūtni

Zināmu kompromisu piedāvā tā viedokļa paudēji, kas uzskata, ka vecāki var ņemt līdzi mazus bērnus, taču viņiem jābūt gataviem pamest pasākumu, tiklīdz bērna uzvedība citiem kļuvusi traucējoša. Ar sliktu uzvedību bērns signalizē, ka pasākums viņu neinteresē un ir pat nogurdinājis. Ja vecāki tomēr ļoti grib klausīties koncertu, bērna uzmanību var mēģināt novērst ar kādu rotaļlietu, kas nerada troksni. Tomēr parasti tam ir īslaicīgs efekts, un vecākiem vajadzētu atstāt pasākumu, lai nemocītu savu bērnu, citus klausītājus un arī māksliniekus, kuri uzstājas.

Foto: istockphoto.com

Pirms došanās uz pasākumu vecākiem, kuri savu bērnu pazīst vislabāk, vajadzētu izvērtēt, vai bērns savā vecumā un ar savu temperamentu ir spējīgs mierīgi nosēdēt, teiksim, akadēmiskās mūzikas koncertā. Ja ir šaubas, mājās uzlieciet spēlēt kādu nopietnās mūzikas skaņdarbu kaut pusstundu un pavērojiet, vai bērns spēj mierīgi nosēdēt. Sakiet, ka tā ir spēle «Apmeklējam koncertu», un pavērojiet.

Tiesa, daļēja taisnība ir arī tiem, kuri saka – kur gan citur, ja ne pasākumā, bērns var iemācīties pareizu uzvedību? Taču diez vai labu uzvedību vajadzētu mācīt uz citu apmeklētāju rēķina. Cilvēki ir samaksājuši par biļeti, bet par to, ka viņi piedalīsies bērna audzināšanā un pacietīs viņa niķošanos, viņiem neviens netaisās piemaksāt. Pretarguments: bērniem domātajos pasākumos bērnam var rasties maldīgs priekšstats, ka kultūras pasākumos trokšņot ir normāli. Piemēram, bērnu teātra izrādēs paši aktieri bieži vien bērnus aicina skaļi paust emocijas.

Vēl kāds svarīgs jautājums – kāpēc vecāki bērnu ņem līdzi uz kultūras un izklaides pasākumiem? Vai tāpēc, ka domā – ģimenei kopīgi jābauda dažāda veida veida atpūta? Vai tāpēc, ka ļoti grib redzēt koncertu, bet bērnu nav kur atstāt? Vai tāpēc, ka ļoti gribas izkustēties no mājām? Ja galvenais ir koncerta baudīšana, diez vai, ņemot līdzi bērnu, šo mērķi pilnībā varēs īstenot – bērns jebkurā gadījumā prasīs uzmanību, un koncertu vai izrādi nevarēs izbaudīt pilnībā. Piemēram, pat ļoti klusam un rāmam bērnam var savajadzēties uz tualeti, un mammas dalība notiekošajā tiks iztraucēta.

Ir idejas situācijas uzlabošanai. Var noteikt, ka arī maziem bērniem jāpērk biļete, iespējams, tad vecāki padomās, vai labāk nav noalgot aukli, nevis nopirkt biļeti un pasākumu atstāt drīz vien pēc tā sākšanās. Labs risinājums būtu ierīkot bērnu istabu, kurā uz pasākuma laiku bērnus var uzticēt auklītēm. Par šādu iespēju parūpējies Jaunais Rīgas teātris, kur izrādes laikā mazuļus pieskata un izklaidē profesionālas audzinātājas no bērnudārza BeBe.

Daži pat saka, ka arī pieaugušie neprot uzvesties. Piemēram, izvelk šokolādi un sāk šņakstināt; ir pārāk sasmaržojušies vai smird pēc alkohola u. tml. Šādos gadījumos var runāt par ētikas normu, rakstītu vai nerakstītu uzvedības noteikumu pārkāpumiem. Atšķirībā no pieaugušajiem, bērniem šādas normas vēl nav izstrādājušās. Iespējams, pasākuma rīkotājiem uz afišām vai biļetēm būtu jānorāda, ka ieeja maziem bērniem nav vēlama, vai jābūt brīdinājumam par iespējamu izraidīšanu, ja bērns sāk traucēt.

Noderīgs ir jau dzirdētais teiciens – tava brīvība beidzas tur, kur sākas manējā. Vecākiem, protams, ir tiesības ņemt līdzi savu bērnu, taču tikmēr, kamēr tas nesaduras ar citu tiesībām netraucēti izbaudīt koncertu.

Patērētāju tiesību aizsardzība koncertos

Medijos šajā vasarā izskanēja ziņa, ka Cēsu mākslas festivāla apmeklētāji esot sūdzējušies par patērētāju tiesību aizsardzības pārkāpumiem festivāla laikā. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) viedoklis, kā to pauda PTAC Komunikāciju un patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Gertmane, ir šāds: «Jāatzīst, ka mēs neesam saņēmuši sūdzības par Cēsu mākslas festivālu, ne arī par citiem koncertiem saistībā ar to, ka to baudīšanu traucējusi mazu bērnu uzvedība. Domājams, ka festivāla organizatori ir saņēmuši iesniegumus, kuros, iespējams, ir minēts, ka neapmierinātie koncerta apmeklētāji pie mums grasās griezties, vai tamlīdzīgi.

Foto: istockphoto.com

No patērētāja tiesību viedokļa nevar viennozīmīgi vērtēt, ka koncerts, kurā bērni it kā trokšņo un traucē, varētu būt līguma noteikumiem neatbilstošs pakalpojums, par kuru varētu prasīt atpakaļ samaksāto naudu. Katrā ziņā PTAC šādu strīdu neizšķirtu. Tas ir absolūti relatīvi un subjektīvi, jo vienam cilvēkam var traucēt, ka bērns trokšņo, citam netraucēt, vienam var traucēt, ka blakussēdētājs ieklepojas, citam tas var šķist tikai cilvēcīgi. Ja bērni uzvedas neadekvāti un traucē citiem skatītājiem/klausītājiem, šis jautājums jārisina uz vietas.

Lai izvairītos no šādām situācijām, koncertu organizatoriem vajadzētu norādīt vecumu, no kura drīkst apmeklēt koncertu. Tomēr tas arī nevar novest galējībā, ka bērni nevar apmeklēt nevienu koncertu.

Visvairāk par šo jautājumu ir jādomā vecākiem, pirms iegādāties biļetes uz pasākumu. Jāatbild uz jautājumu – vai mans bērns būs pietiekami pacietīgs, klausoties vai skatoties koncertu vai izrādi, un vai viņš netraucēs citiem skatītājiem?»

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Latvijā ražotas prāta un atjautības spēles bērniem

Filmu Top 5

Par savu mazuļu aktivitātēm varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Skolēni

Aktīva atpūta