Bērni

Mazulis bibliotēkā – pie Vinnija Pūka un Bizbizmārītes

Jau vairākus gadus Latvijas bibliotēkas pievērš uzmanību jaunu bērnu piesaistei, sākot jau no bērna dzīves pirmajiem gadiem. Arī šobrīd vairākās bibliotēkās regulāri pieejamas īpašas nodarbības pašiem mazākajiem – pirmsskolas vecuma bērniem, it īpaši tiem, kuri vēl neapmeklē bērnudārzu.

Foto: istockphoto.com

Joprojām darbojas īpaša Bērnu žūrija, kas piesaista arvien vairāk bērnu. Pirms pāris gadiem bibliotēkās tika realizēts projekts «Pirmā tikšanās ar bibliotēku», kura laikā bibliotekāri uzrunāja mazuļu vecākus un aicināja bērnus iepazīties ar bibliotēku. Šim projektam Māra Cielēna un Irēna Lūse speciāli radīja grāmatiņu «Burtumāja». Projekta laikā tika piesaistīti tūkstošiem jauno lasītāju.

Pateicoties šim projektam, bibliotēkās radušās arī dažādas nodarbības, kas tiek veidotas un piemērotas pirmsskolas vecuma bērniem. Vairākās no Latvijas bibliotēkām šādas nodarbības notiek regulāri katru nedēļu, un uz nodarbību var doties gan ar bērnu kopā, gan nodarbībā ļaut bērnam darboties pašam, vecākiem šo laiku pavadot pēc saviem ieskatiem. Arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā notiek šādas nodarbības, kā arī ir pieejama informācija par nodarbībām dažādās Latvijas bibliotēkās. Par tām arī var interesēties, zvanot uz vietējo bibliotēku.

Nodarbības Vidzemē un ciemošanās pie Vinnija Pūka

Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu nodaļā katru trešdienu notiek «Vinnija Pūka radošā darbnīca», ko apmeklē bērni, kas vēl neiet bērnudārzā. Tā kā nesen Vinnijam Pūkam bija nozīmīga jubileja, arī bērni piedalījās īpašās Vinnija Pūka dzimšanas dienas svinībās. Bērni darbojas ar lielu aizrautību un bieži vien pēc nodarbības beigām nevēlas doties prom un grib turpināt darboties.

Valmieras Centrālajā bibliotēkā izveidota īpaša Bērnu istaba. Tā ir rotaļu istaba, kurā bērni var uzkavēties, kamēr mammas vai tēti meklē sev nepieciešamo literatūru. Indra: «Valmierā ir atsevišķa telpa mazajiem. Tur pieejamas attīstošās grāmatas un rotaļlietas, bet nekādas nodarbības nenotiek. Vecāki uz turieni var aiziet un kopā ar bērnu darboties radošā vidē. Kad skolai ko vajadzēja, tad mazo atstāju, lai spēlējas, un pati devos uz otro stāvu meklēt vajadzīgo informāciju. Mazā kā traka uz grāmatām, veikalos pirmais gājiens ir pie grāmatām, tikai pēc tam končas vai rotaļlietas. Pārsvarā jau esmu izstaigājusi veikalu, kad mazā vēl sēž pie grāmatām.»

Limbažu Bērnu bibliotēkā ir Mazā burtiņa skola – nodarbības pirmsskolas vecuma bērniem «Koko un Riko piedzīvojumi». Viena no cāļotājām ar mazo bija devusies uz Muzeju nakts pasākumu par Pepiju Garzeķi, kur bija iespējams aktīvi līdzdarboties, un tas bērniem ļoti patika.

Indra stāsta, ka īpaša ir Gulbenes bibliotēka. «Gulbenes bibliotēka ir liela, plaša un moderna trīsstāvu ēka. Atvērta un pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un māmiņām ar bērnu ratiņiem. Pirmajā stāvā ir bērnu bibliotēka, tur iekārtota vieta ar mīkstajām mantām, puzlēm, rotaļlietām. Krāsaini galdiņi un krēsliņi, sienas zīmējumi. Var spēlēties turpat uz mīkstā paklāja, var skatīties vai iznomāt multfilmas un filmas. Ir arī bērnu grāmatas un dziesmas audio formātā. Manuprāt, svarīgi, ka ir jaukas bibliotekāres. Ik pa laikam otrajā stāvā notiek tikšanās ar rakstniekiem – gan bērniem, gan arī pieaugušajiem.»

Ogres Centrālās bibliotēkas Bērnu nodaļā notiek dažādas nodarbības bērniem, un galvenā bibliotekāre Aija Živlinska norāda, ka mazajiem ļoti patīk. «Bieži vien ir tā, ka visas nodarbībai ieplānotās aktivitātes ir jau īstenotas, bet mazie nemaz nevēlas doties projām. Gluži pretēji, paņem grāmatiņas, ierāpjas bibliotekārei klēpī un lūdz, lai lasa priekšā.» Nodarbības notiek katra mēneša pēdējā piektdienā, un tās var apmeklēt mazuļi, kuri neapmeklē bērnudārzu. Nodarbības laikā tiek kopīgi apskatītas grāmatas, ko piedāvā bibliotēka, tiek iepazīta pasaule, kādu to redz rakstnieki, mākslinieki un animāciju meistari. Bērniem ir iespēja zīmēt un krāsot pasaku varoņus. Ar grāmatu palīdzību mazuļiem ļauts ielūkoties dzīvnieku, putnu un augu valstībā.

2011. gadā jau otro gadu pēc kārtas tika organizēts nodarbību cikls pašiem mazākajiem «Izzini pasauli!», kura laikā bērni gatavoja lasīto grāmatu varoņu tēlus, iepazinās ar dažādām latviešu paražām un rotaļām. Māmiņdienai veltītajā nodarbībā lasīja par dažādu dzīvnieku mammām, un bērni gatavoja apsveikumus savām māmiņām, iepazina Latvijas dabu – puķes un kokus. Tika lasītas dažādas grāmatas un iepazīti pārsteigumi, kas tajās atrodami, bagātinot bērnības pasauli.

Nodarbības Kurzemē un Bizbizmārītes apciemojums

Kuldīgā ir īpašs Bērnu literatūras centrs, kurā bibliotēkas bizbizmārīte mazos ķiparus iepazīstina ar bibliotēku. Bizbizmārīte ļoti priecājas, ja bērni izveidojuši savas bizbizmārītes vai iemācījušies atbilstošus dzejolīšus. Bibliotēkā ir īpaša Slepenā istaba, kas piesaista pašus mazākos – kopā tiek gan lasīts, gan krāsots, gan iespējams arī citādāk radoši izpausties.

Ventspils Bērnu bibliotēkā ir Pasaku istaba, kas izveidota pirmsskolas un sākumskolas bērniem un kurā pieejamas bilžu grāmatas un radošas nodarbības. Andra stāsta: «Katru otrdienas rītu pavisam maziņiem un pēcpusdienās mazliet lielākiem ir Pasaku darbnīcas, notiek dažādi pasākumi un radošās darbnīcas. Pasākumi bērniem tiešām ir ļoti daudz un visās bibliotēkās.

Mēs dažreiz apmeklējam Pasaku darbnīcu, vēl var iet un skatīties multfilmas. Vienā nodarbībā bērns iemācījās no košļājamām gumijām pūst burbuļus, nodarbības beigās tika pie saldumiem. Nodarbībās lasa, zīmē, līmē. Manam bērnam ļoti patīk bibliotēka, ejam gandrīz katru nedēļu no trīs gadu vecuma.»

Par nodarbībām citās bibliotēkās var interesēties vietējā bibliotēkā vai Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Pasakas – cilvēka dvēseles valoda

Iemācīt bērnam kārtot mantas

Par literatūru un lasīšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Sirdij un dvēselei

Mazulis