Bērni

Latvijā ražotas prāta un asprātības spēles bērniem

Izrādās, ka visas rotaļlietas tomēr neražo Ķīnā. Arī pie mums tās ražo, turklāt no dabīgiem materiāliem. Aplūkosim spēles, kas paredzētas bērna prāta un izziņas procesu attīstībai.

Loģikas un citas spēles dažāda vecuma bērniem

Radošās grupas «Domiņa» direktors Modris Dzerkalis informēja, ka radošā grupa jau sešpadsmit gadus nodarbojas ar mācību metodisko līdzekļu, koka rotaļlietu un attīstības spēļu izgatavošanu. Šajā laika periodā radītas vairāk nekā piecsimt spēļu.

Salons atrodas Rīgā, Maiznīcas ielā 3. Ir arī mājaslapa (www.kokaspeles.lv), kur var iepazīties ar piedāvājumu un cenām.

Spēles, veidojot radošo procesu, veicina bērna attīstību. Spēles sevī ietver dažādās formās dotus uzdevumus, kas bērnam jārisina, izmantojot kubus, ķieģelīšus, kvadrātus utt. Spēļu uzdevumi sakārtoti augošā sarežģītības secībā – sākot no 2–3 gadus vecam bērnam saprotamām līdz pat pieaugušajiem paredzētām spēlēm.

Latvijā ražotās rotaļlietas no dabīga koka

Uzņēmums «Eco Toys Latvia» jau septiņus gadus ražo kvalitatīvas koka rotaļlietas, tai skaitā attīstības un prāta spēles. Ražošanai tiek izmantoti vietējie kokmateriāli – bērzs, ozols, osis un kļava – un tie tiek krāsoti ar sertificētām, bērnu rotaļlietām paredzētām krāsām. Jaunākā rotaļlietu izstrādājumu sērija ir krāsota ar dabīgām krāsvielām.

Uzņēmēja Pārsla Indāre stāsta, ka rotaļlietas var iegādāties interneta mājaslapā (www.woodentoys.lv), birojā (Mārupe, Plieņciema iela 31) vai zvanot pa tālruni un vienojoties par iegādes un piegādes veidu.

Skolēni izveidojuši un pārdod atmiņas spēli

Madonas ģimnāzijas Skolēnu mācību uzņēmuma (SMU) SIA «KidCash» pārstāve Zane Vasiļjeva pastāstīja, ka uzņēmums ražo atmiņas spēli ar attēlotu Latvijas nacionālo valūtu. Tapšanas stadijā ir Eiropas Savienības valūtu spēle.

SMU savu produkciju piedāvā Junior Achievement-Latvia (JAL) organizētajos tirdziņos. Papildu realizācijas iespējas ir jāmeklē pašiem, piemēram, jāiet uz bērnudārziem, skolām un bibliotēkām, jāstāsta un jārāda. Ar tirgošanu veicas ļoti labi, jo SMU aktīvi piedalās JAL rīkotajos tirdziņos un martā ieguvis iespēju doties uz Bratislavu, Slovākiju, kur norisināsies starptautiskais SMU festivāls.

Spēles mērķis ir atrast pēc iespējas vairāk vienādu kartiņu pārus, lai uzvarētu. Spēle sastāv no 60 kartiņām, uz kurām ir attēlota Latvijas nacionālā valūta no viena santīma līdz piecsimt latiem. Pievienota arī informācija par to, kas attēlots uz aversa un reversa. Kartiņas ir jāizklāj ar spēles logo uz augšu, un vienā gājienā jāver vaļā divas kartiņas. Ja tās ir vienādas, spēlētājam ir viens punkts un papildu gājiens, ja tās nav vienādas, kartiņas ir jāaizver un gājiens ir nākošajam spēlētājam. Uzvar tas, kurš visvairāk ir atradis vienādos pārus.

Spēli var pasūtīt, rakstot uz e-pastu: kidcash@inbox.lv. Informācija internetā: http://kidcash.tumblr.com/

Izglītojoši konstruktori

Firmas darbiniece Liene Beriņa atklāja, ka SIA «VARIS Toys» jau desmit gadus ražo un eksportē koka rotaļlietas. Lielākie eksporta tirgi ir Slovēnija, Itālija, Japāna, Vācija, Norvēģija un citu ārvalstu tirgi.

Foto: no «VARIS Toys» arhīva

«VARIS Toys» ražotne būvēta vietā, kur agrāk atradās izgāztuve. Lai sakoptu teritoriju un padarītu to tīkamu, tika ieguldīts apjomīgs darbs. «VARIS Toys» rotaļlietu ražošanā liela nozīme ir cilvēku roku darbam. «VARIS Toys» sadarbojas ar Rūjas pansionātu, dodams darbu vairākiem tās aprūpē esošiem iemītniekiem.

«VARIS Toys» piedāvā izglītojošos konstruktorus bērniem vecumā no trīs gadiem. Ir četru veidu spēles: konstruktori, cietoksnis, arhitekti un labirinti.

Spēlējoties ar «VARIS Konstruktoru», tiek pozitīvi ietekmēta bērna iztēle, uzlabojot roku un acu koordināciju. Spēlējoties kopā ar bērnu, tiek paātrināta arī viņa intelektuālā attīstība, jo tiek stimulēta gan atmiņa, gan kinētiskā un vizuālā uztvere.

Koka rotaļlieta «VARIS Labirints» ir konstrukciju spēle, kas māca un palīdz bērniem iztēloties un veidot tādas būvju konstrukcijas, lai komplektā esošā bumbiņa vienmēr sasniegtu zemi. Koka detaļas veidotas tā, lai komplektā esošās bumbiņas varētu pārvietoties gan pa detaļu virsmu, gan to iekšpusi. Ar iestrādātajiem caurumiem un renītēm var tikt saliktas neskaitāmas kombinācijas, lai trīs bumbiņām ļautu vienlaicīgi traukties lejup.

Foto: no «VARIS Toys» arhīva

Koka rotaļlieta «VARIS Cietoksnis» ir konstrukcijas spēle mazajiem pilsētu plānotājiem. Rotaļlieta palīdz attīstīt izdomu – strukturālo un telpisko precizitāti. Komplektā esošie 107 nelielie dažāda lieluma koka klucīši ļauj mazajiem arhitektiem ar savām rociņām veidot iedomātas būves un pilsētas. Rotaļlietas dažādās detaļas – klucīši, dažāda lieluma jumtiņi – ļauj bērnam izveidot gan senlaiku cietoksni, gan modernu debesskrāpju pilsētu. «VARIS Cietoksnis» galvenā ideja ir radošā veidā veicināt bērna izpratni par telpas veidošanu un tās aizpildīšanu, attīstot racionālās domāšanas pamatus.

Koka rotaļlieta «VARIS Arhitekts» ir bērza koka konstruktors, kas attīsta un stimulē bērna telpisko, strukturālo domāšanu. Rotaļlietā esošās dažāda lieluma detaļas veicina bērna vizuālo un kinētisko uztveri. Rotaļlietas sastāvā esošie koka klucīši ļauj bērnam iejusties maza arhitekta lomā, konstruējot gan vienkāršu baznīcu, gan pili ar torņiem. «Arhitekts» ir unikāls ar tā dizaina askētisko risinājumu, tajā pašā laikā funkcionējot kā attīstību veicinoša rotaļlieta. Īpaša uzmanība tiek pievērsta bērna intelektuālās domāšanas attīstībai – fantāzijai, salīdzināšanai, matemātiskajai domāšanai.

Šobrīd «VARIS Toys» rotaļlietas Latvijā var iegādāties vairākos veikalos. Rīgā – veikalos «Lāčuks», «Bembijs», «Palma», «Koka varde» un «Divdaba». Jelgavā – veikalā «Kongo».

Informācija internetā: www.varis.lv, www.dabasdobe.lv.

Vēl viens uzņēmums, kas ražo attīstošās rotaļlietas no tīra Latvijas koka, ir SIA «Lotes Toys». Sīkāku informāciju var iegūt mājaslapā www.lotestoys.com.

Latvijā ražoto spēļu apskatu sagatavoja Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Kā izgatavot leļļu māju

Origami

Par bērnu spēlēm un rotaļām varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Mazulis