Bērni

Ausu caurduršana bērniem - par un pret

Forumā radās diskusija par to, vai bērniem ir labi durt ausīs caurumus un kad to labāk darīt. Tāpēc apkopojām gan māmiņu, gan speciālistu viedokli.

Ausu caurduršana zināma jau gadu tūkstošus. Ar to pazīstami bija jau faraoni Senajā Ēģiptē. Sākotnēji ausis caurdūra maģisku iemeslu dēļ, lai ar metāla palīdzību aizsargātos no dažādiem dēmoniem. Savukārt Borneo bērniem ausīs lika auskarus, lai parādītu viņu pakļautību vecākiem. Protams, katrai kultūrai ir savas ausu caurduršanas un auskaru nēsāšanas tradīcijas, bieži vien tas saistīts ar reliģiju vai sociālo stāvokli.

Foto: istockphoto.com

Medicīniski par ausu caurduršanu sāka interesēties Hipokrāts. Viņš noskaidroja, ka Senajā Ēģiptē cilvēki caurdur ausis, jo tas var nodrošināt orgānu labāku darbību, mazināt sāpes un pat ārstēt neauglību. Vēlākie pētījumi nonāca līdz auss akupunktūrai, kas apstiprināja kuģotāju uzskatu – ausu caurduršana var uzlabot redzi tālumā.

Akupunktūras speciālisti izpētījuši, ka mūsu ķermenī ir neskaitāmi akupunktūras kanāli – līnijas un punkti. Ja šos kanālus apstrādā ar noteiktu metālu, var uzlabot veselību. Būtiskākais ir precīzi noteikt punkta atrašanās vietu, turklāt pēc efekta sasniegšanas metāls būtu jāņem ārā, tāpēc ir svarīgi konsultēties ar akupunktūras speciālistu. Pat, ja auskarus ir vēlme likt dekoratīvu iemeslu dēļ, ir svarīgi, lai caurums netiek izveidots vietā, kas ietekmē noteiktu orgānu darbību, un tādējādi neizjauc organisma dabisko līdzsvaru, kas vieglākā gadījumā var, piemēram, paaugstināt asinsspiedienu, bet smagākā gadījumā izraisīt asinsizplūdumu un citas vainas. Ja caurums tiek durts neprasmīgi, var veidoties rētaudi, kas punktu var nepārtraukti kairināt, un turpmāk to vairs nevarēs izmantot ārstnieciskos nolūkos.

Auss gliemežnīcas ārējā malā esošie punkti ir cieši saistīti ar plecu, elkoņu un plaukstu locītavām, arī ar rokām. Auss ļipiņā atrodas punkti, kas ietekmē maņu orgānus un muti. Punkts, kas ir atbildīgs par redzi, atrodas auss ļipiņas vidējā trešdaļā. Tuvredzības ārstēšanai iesaka nēsāt sudrabu, tālredzības – zeltu.

Mūsdienās ausis un citas ķermeņa daļas visbiežāk caurdur, jo tas ir stilīgi un tādā veidā var izpaust savu individualitāti.

Bērnu ārste Solvita Buša-Krampe uzskata, ka ausu caurduršanu labāk veikt speciāli aprīkotā kabinetā: «Neesmu kategoriski pret ausu caurduršanu, ja to veic zinošs speciālists, t. i., adatu speciālists, kurš zina, kurā punktā durt. Auss ļipiņā ir ļoti daudz punktu, kas saistīti ar visu orgānu darbību, un, izdurot nepareizā vietā, var rasties kāda orgāna darbības traucējumi vai saslimšana. Esmu pret daudzu caurumu izduršanu, kur pagadās, tai skaitā pret pīrsingu nabā (arī tur ir daudz svarīgu punktu) un mēlē. Labāk, protams, ja bērns pats var izvēlēties – darīt vai nē.»

Par ausu caurduršanu

Zīdainim

Māmiņas forumā izvērtējušas, ka zīdainim daudz ātrāk sadzīst rētas, turklāt viņš vēl netiek klāt savām austiņām, tāpēc nevar traumēt jaunos caurumus un tikt klāt auskariem. Turklāt bērniņš vēl neveļas, tāpēc nevar noliekt austiņas tā, ka tās lieki tiktu traumētas. Savukārt ārsti, lai arī atzīst, ka mazs bērniņš sāpes jūt mazāk, līdz gada vecumam neiesaka durt caurumus ausīs. Vislabāk to darīt vismaz pēc trīs gadu vecuma, turklāt konsultējoties ar LOR speciālistu par bērniņa iespējamo reakciju un ausu stāvokli.

Trīsgadīgiem

  • «Man liekas, ka seši mēneši ir vecums, kad ir riskanti durt ausīs caurumus, jo bērniņš auskaru knibinās un raustīs. Viņam nevar paskaidrot, kāpēc sāp un kāpēc nedrīkst aiztikt. Domāju, ja dur, tad aptuveni mēnesi vecam. Vēl labāk – sasniedzot vismaz pāris gadu vecumu, kad bērns pats var izvēlēties. Turklāt jādur, kad ir silts, lai nav jāvelk cepure, kas lieki var traumēt austiņas.»
  • «Manai meitai tagad ir auskari. Prasīja jau no diviem gadiem, bet gatavoju ilgi, brīdināju, ka sāpēs, bet viņa tik un tā ļoti gribēja. Trīs gados izdūrām, sīcīte pat neiepīkstējās. Viss ātri sadzija, nekādu problēmu. Ir pavisam mazi auskariņi, bērnudārzā nav nekādu problēmu.»

Ārsti, protams, atgādina, ka nekādā gadījumā bērnu nevajadzētu vest pret viņa gribu, jo tas neiepriecinās nevienu.

Lielākiem bērniem

  • «Man ir divas meitas. Vienai astoņi gadi, otrai septiņi mēneši. Pacietīgi gaidu, kad pašas prasīs, tad dosimies «dāmu lietās», kopīgi izvēlēsimies auskarus, kopīgi dosimies izdurt un kopīgi nosvinēsim. Tas būs tāds meiteņu pasākums.»
  • «Meita sāka prasīt piecu gadu vecumā. Tad vēl vairākus mēnešus par to runājām, skaidroju procesu, teicu, ka sāpēs, rādīju filmiņas, kur bērniem caurdur ausis. Viņa zināja, ka to vēlas, un duršanas laikā bija smaids uz lūpām.»
  • «Domāju, ka vislabāk ir durt ap 12 gadiem, lai tajā spurainajā vecumā vismaz ir, ko atļaut.»

Kam jāpievērš uzmanība

Jāpievērš uzmanība auskaru materiāla izvēlei – ne visiem der medicīniskais materiāls. Vismazāk problēmu sagādā augstākās proves zelts, bet jārēķinās arī ar to, ka bērniņš to var nepanest. Citiem der sudrabs, bet daudziem mēdz būt alerģiska reakcija. Ārsts var noteikt, ar kuru metālu ir labākā saderība.

 

  • «Es meitai liku auskarus no medicīniskā metāla, uz vietas varēja izvēlēties. Pagaidām viņa tos arī nēsā, jo nekur Latvijā nevaru atrast auskariņus ar speciālu aizmuguri bērniem, lai neduras tas garais gals, pirkšu E-bay
  • «Ir viens «bet». Manam bērnam tie medicīniskie auskari nederēja. Labi, ka mājās bija augstākās proves zelta auskariņi (mazas bumbiņas), pārlikām tos. Tāpēc vispirms būtu jāsāk ar ļoti labu, zīdainim piemērotu augstākās proves zelta auskariņu iegādi. Pārējais vecāku ziņā – ļaut bērnam pašam pieņemt lēmumu, kad paaugas, vai nē.»
Foto: istockphoto.com

Vecāki uzskata, ka caurdurt austiņas var tad, kad bērns ir pavisam mazs, jo tad labāk sadzīst, turklāt bērniņš tik viegli netiek ausīm klāt. Ap sešu mēnešu vecumu esot neatbilstošākais vecums, jo tad bērniņš ar rokām var daudz ko izdarīt, bet nesaprot, ka nedrīkst aiztikt, ja sāp vai ir kņudoša sajūta.

 

Labāk durt ap trīs gadu vecumu, kad meitenīte pati izlemj – grib vai negrib, saprot, ka var sāpēt un ka ausis kādu laiku nedrīkstēs aiztikt. Tomēr arī trīs gadu vecumā jāizvērtē, kāds ir bērns. Ja liels aktīvists, kurš visur lien un nedomā par sekām, tad auskari nederēs, jo bērns tos viegli var aizķert, un tad problēmu būs vairāk nekā prieka.

 

Apzinīgākā vecumā ir jau skaidrs, kāds ir bērns, un arī bērns saprot, ko nozīmē auskari.

 

 

  • «Man ir divas meitas. Vienai ir deviņi mēneši, otrai – četri gadi un deviņi mēneši. Vecākā ļoti grib, bet, tā kā man ir bērnības trauma (Klasē aptuveni 12–14 gadu vecumā vienai klasesbiedrenei kāds nejauši aizķēra auskaru un izrāva, pārplēšot ļipiņu, kas pēc tam vairs smuki nesadzija.), tad diezgan droši varu teikt, ka līdz kādai 4.–6. klasei manām meitām auskaru nebūs. Ja vēlāk gribēs – lūdzu. Pati sev izdūru ap 16 gadiem un nejūtos neko zaudējusi tādēļ, ka agrāk nebija. Vecākā meita, starp citu, mājās pucējas ar klipšiem, kas saglabājušies no manas bērnības.»

Arī citas mammas atklājušas, ka laba alternatīva ir klipši vai dekoratīvie auskariņi – uzlīmes. Tādu variantu meitenes labprāt izmanto, lai nebūtu jāpiedzīvo caurduršanas sāpes. Tad katru rītu var izdomāt, kādus auskarus likt, un smuki izrotāties.

Pret

Katram ir brīva izvēle, kā izskatīties un kā rotāties. Izdurot zīdainim ausīs caurumus, viņam šī izvēle tiek atņemta. Ja bērns vēlāk caurumus negribēs, var gadīties, ka tie neaizaugs, un bērns būs nelaimīgs. Ir arī cilvēki, kuri neiesaka ausis caurdurt pavasarī, kad tecina sulas, jo tad brūces var vairāk sulot.

  • «Zīdainim nedūru, jo nepatīk mazuļi bez matiem un ar karekļiem ausīs (manām nebija biezu cirtu piedzimstot). Auskari un zīdainis nesader.»
  • «Mazs bērniņš sevi var savainot, pastāv alerģijas un iekaisuma risks. Un, ja izaugs skarbā lēdija, dusmosies uz mammu, ka nevajadzīgā vietā ir izdurts caurums.»

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Alergēni bērnu kosmētikā

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Par savu mazuļu veselību un skaistumu varat aprunāties Cāļa forumos

Bērnu veselība

Mazulis