Bērni

Bērns un kosmētika

Mazuļu vecākus gaida ne tikai pirmais vārds un pirmā reize, kad lolojums prasījies uz podiņa, bet arī pirmā reize, kad mazā princese vai nu nāk pretī ar krāsotām lūpām un mammas kosmētikas somiņa ir izrevidēta, vai arī kautrīgi pavaicā, vai drīkst uzkrāsoties. Protams, par citas kosmētikas, piemēram, šampūna, lietošanu māmiņa jau ir izlēmusi krietni agrāk.

Lai, tēlaini izsakoties, visu kosmētiku saliktu pa zemākiem (bērniem atļautā un pat vajadzīgā) un augstākiem (nevajadzīgā un kaitīgā) plauktiem, padomu vaicājām dermatoloģei Olgai Muraško (profesora Jāņa Ķīša privātprakse) un skaistumkopšanas speciālistei Inesei Vagarei (studijavelvet.lv).

Kā atšķiras bērnu un pieaugušo āda

Olga: «Viena no svarīgākajām ādas funkcijām ir aizsargfunkcija. Runājot par mazuļu ādu, jāsaka, ka anatomisku īpatnību dēļ tā ir mazāk pasargāta no ārējās vides iedarbības, tā ir jutīgāka un uzņēmīgāka pret apkārtējo. Tā satur ļoti daudz ūdens (80–90 % jaundzimušajiem, 65–67 % pieaugušajiem) un ļoti ātri izžūst, jo ir plāna. Ādas infekcijas mazuļiem izplatās daudz ātrāk nekā pieaugušajiem. Tā satur ļoti plašu kapilāru – sīku asinsvadu – tīklojumu, kas nodrošina aktīvu ādas elpošanas funkciju. Galvenais nosacījums bērnu ādas kopšanā ir ļaut tai veikt aizsargfunkciju un netraucēt elpot. Pareizi kopjot ādu, mēs paaugstinām tās spējas pretoties apkārtējās vides ietekmei.»

Inese: «Bērna āda, salīdzinot ar pieaugušo, ir daudz jutīgāka, tāpēc pat nelielas izmaiņas ādas kopšanā vai ēšanas režīmā var veicināt ādas bojājumu rašanos. Lai mazuļu āda nekļūtu pārāk sausa, ir svarīgi sekot gaisa temperatūrai un mitrumam telpās, bet laukā āda jāsargā no vēja. Biežāk sausa āda rodas ziemā, kad apkure gaisu telpās padara ļoti sausu, tāpēc būtu svarīgi pastiprināti mitrināt gaisu.»

Kā cilvēki agrāk iztika bez tik plaša kosmētikas līdzekļu klāsta

Olga: «Agrākos laikos apkārtējā vidē nebija tik daudz alergēnu, gaiss un ūdens bija daudz tīrāks. Arī cilvēku imunitāte bija citādāka. Šobrīd pārliekas mazgāšanās un regulāras pieaugušo saskarsmes ar alergēniem dēļ cilvēki kļūst jutīgāki, un arī viņu bērniem iedzimst šī problēma. Par to liecina atopijas (sausa āda, alerģija, alerģiskas iesnas un astma) aktualitāte vairākās paaudzēs pēdējās desmitgadēs. Tāpēc ir ļoti svarīgi pareizi kopt mazuļu ādu, lai tā būtu pasargāta un spējīga pretoties apkārtējās vides ietekmei.»

Kosmētika pašiem mazākajiem bērniem

Olga: «Pavisam maziem bērniem noteikti jāizvēlas pēc iespējas vienkāršāka kopjošā kosmētika. Jo mazāk smaržvielu, konservantu un krāsvielu tā satur, jo labāk. Nevajadzētu izmantot pieaugušiem domātos līdzekļus, jo mazuļu āda ir ļoti jutīga un uzņēmīga. Labāk izvēlēties speciālu kosmētiku, kas ir nopērkama aptiekās vai specializētos veikalos. Piemēram, pūderis absorbē lieko mitrumu, bet bērnu mitrās salvetes parasti satur dezinficējošas vielas, tāpēc abi produkti varētu būt noderīgi bērna autiņu zonas kopšanai.»

Foto: istockphoto.com

Inese: «Bērnu ādas kopšanā jāievēro piesardzība. Ziepes sausina zīdaiņu maigo ādu. Visatbilstošākās ir bērnu ziepes, jo tām ir vismazāk piedevu. Vannas putas un šampūnu nav vēlams lietot pārāk bieži pat tad, ja tie ir paredzēti zīdaiņiem un maziem bērniem, jo katra mazuļa āda reaģē atšķirīgi. Svarīgi izvēlēties pēc iespējas mazāk aromatizētus līdzekļus gan bērna, gan māmiņas ādas kopšanai – zīdainis jūtas drošāk, ja sajūt sev pierasto mātes smaržu. Vannojot var izmantot dažādu tēju novārījumus (kumelīšu, sunīšu u. c.).

Pēc vannas vesela zīdaiņa āda nav jāieziež ar krēmu vai ziedi. Sausas ādas gadījumā noteikti nevajadzētu lietot ziepes, bērnu vajag vannot retāk un pēc mazgāšanās āda jāieziež ar mitrinošu krēmu vai ziedi («Essex», «Weleda»).

Pirmajos mēnešos ādas krociņu kopšanai ikdienā var izmantot aptiekā nopērkamu olīveļļu, vasarā – kumelīšu novārījumu.

Parasti zīdaiņiem nav daudz matu, tādēļ tos atsevišķi mazgāt nevajag. Pietiek tos izmazgāt ar ūdeni vannošanas laikā. Vēlāk, kad matu ir vairāk, tos reizi nedēļā ir ieteicams mazgāt ar šampūnu, kas paredzēts zīdaiņiem, jo tam ir saudzīgāks sastāvs, kas tik ļoti nesausina ādu un matus. Šampūnu nepieciešams lietot nedaudz, atšķaidot pusi uz pusi ar ūdeni. Izvēloties šampūnu, jāpievērš uzmanība, lai tam būtu pēc iespējas mazāk pievienotu smaržvielu, bioloģiski aktīvu vielu un krāsvielu.

Ziemā, dodoties ārā, būtu vēlams lietot ādas aizsargkrēmu, ko uzklāj uz sejas vismaz 20 minūtes pirms pastaigas. Vasarā savukārt nepieciešams saules aizsargkrēms, jo, uzturoties pat tikai ēnā, bērna jutīgā āda var apdegt.

Mitrās salvetes jālieto tikai gadījumā, ja nav pieejams ūdens, jo to attīrošais sastāvs ir tik spēcīgs, ka tiek izjaukta ādas mikroflora. Pūderi, cinka krēmu, likopodiju lieto tikai iekaisušas ādas kopšanai, konsultējoties ar ārstu.»

Pirmsskolas vecuma bērns un kosmētika

Olga: «Jābūt uzmanīgiem ar lielveikalos pieejamā kosmētikas komplekta (tajā parasti ir ķemmīte, spogulis un lūpukrāsa) lietošanu pavisam maziem bērniem. Ja bērns ir lielāks un nav alerģisks, tad var mēģināt. Ja bērns ir alerģisks, labāk ir izvairīties.»

Foto: istockphoto.com

Inese: «Dekoratīvo kosmētiku vēlams sākt lietot pēc iespējas vēlāk, taču ieteikums nogaidīt parasti nelīdz. Mūsu bērni mācās no tā, ko viņi redz, nevis, ko viņiem stāstām. Tas attiecas arī uz dekoratīvās kosmētikas lietošanu. Ja mazas meitenes māmiņa lieto kosmētiku, arī mazā dāma vēlēsies to izmēģināt. Labāk, lai viņa to pamēģina kopā ar mammu, nevis viena, jo izpratne par to, kur, kā un ko krāsot, parasti krietni atšķiras no pieaugušā pieredzes.

Meitai var iegādāties atsevišķu kosmētikas komplektu, lai viņa varētu uzkrāsot lelles un šad tad arī sevi, atceroties, ka kosmētika pēc tam jānomazgā un jālieto mitrinošs krēms, jo dekoratīvā kosmētika sausina ādu. Bērnam arī vajadzētu pastāstīt, ka kosmētika tiek lietota, lai izceltu sejas vaibstus, kas bērnībā un jaunībā ir pietiekami izteiksmīgi.

Šobrīd arī ir aktuāli pašgatavoti lūpu balzāmi un citi kosmētikas izstrādājumi. Kāpēc gan neiesaistīt bērnu gatavošanas procesā? Rezultātā iegūsiet dabisku produktu ar sev zināmām sastāvdaļām, kuru droši varēs izmēģināt arī bērns. Visbiežāk, normas robežās ļaujot izmēģināt krāsošanās burvību pirmsskolas vecumā, izteikta interese par to mazinās.»

Pusaudži un kosmētika

Olga: «Izvēloties tonālo krēmu skolniecēm, obligāti jāpievērš uzmanība, lai uz iepakojuma būtu rakstīts „non-comedogenic” jeb ‘nekomedogēns’ – tāds, kas neaiztaisa ciet poras. Pretējā gadījumā tonālais krēms var veicināt piņņu attīstību. Protams, vienmēr paliek spēkā nosacījums par pēc iespējas mazāku konservantu, krāsvielu un smaržvielu klātbūtni. Ja bērns ir alerģisks, kosmētika jāizvēlas ļoti piesardzīgi. Cena ir svarīgs rādītājs – jo lētāks krēms, jo lētākas ir tā izejvielas (parasti satur naftas pārstrādes produktus). Tas pats attiecas arī uz tušu un krēmiem.»

Inese: «Ja bērna āda ir vesela, papildu kopšana tai ir nepieciešama, tuvojoties pusaudžu vecumam. Laikā, kad bērns pamazām pārvēršas par pieaugušu cilvēku, organisms cenšas atrast hormonālo līdzsvaru, un tas ietekmē ādas izskatu.

Foto: istockphoto.com

Ādas attīrīšanu veic vienu līdz divas reizes dienā. Attīrošo līdzekli (pieniņš, toniks, putas) svarīgi izvēlēties atbilstoši sejas ādas tipam. Kad seja notīrīta, tai nepieciešama mitrināšana. Līdz 20 gadu vecumam vislabākais ir mīksts un maigs mitrinošs krēms. Ja āda ir bojāta (pūtītes, pinnes u. c.), tad ir nepieciešams doties uz konsultāciju pie speciālista – kosmetologa vai dermatologa, kurš ieteiks individuālu kopšanas plānu un produktus.

Pusaudžu vecumā dekoratīvā kosmētika kļūst aktuāla, lietošanas uzsākšanu parasti veicina vēlme ātrāk pieaugt. Jaunas meitenes dekoratīvajai kosmētikai jābūt neuzkrītošai, pēc iespējas dabiskākai. Svarīgi atcerēties, ka dekoratīvo kosmētiku liek tikai uz tīras ādas un vakarā tā ir rūpīgi jānotīra. Ja ir vēlme veidot uzacu formu, pirmajā reizē to labāk uzticēt speciālistam.

Šajā vecumā vajadzētu izvairīties no pūdera un tonālā krēma lietošanas. Tie nosprosto poras un var veicināt ādas problēmas. Ja nepieciešams, var lietot korektoru vai maskējošo zīmuli, kam ir antibakteriāla iedarbība – tie ne tikai apslēpj pūtīti, bet arī ārstē ādu. Liela nozīme šajā jautājumā ir mātes un meitas attiecībām. Ideāli, ja var dalīties pieredzē un sniegt ieteikumus par kosmētikas lietošanu vai arī doties uz grima konsultāciju pie vizāžista, kurš pastāstīs gan par toņiem, kas piestāv, gan, kā pareizi un atbilstoši vecumam lietot dekoratīvo kosmētiku.»

Ieteikumi vecākiem bērnu kosmētikas izvēlē

Olga:

 • «Biežākā problēma ir pārlieka bērna vannošana, kā arī nepietiekama ādas mitrināšana pēc tam. Ja bērns ir alerģisks un ar sausu ādu, tam ir jāpievērš uzmanība. Vienu vai divas reizes dienā ādu vajag sasmērēt ar speciālu krēmu.

 • Ļoti svarīgi ir saules aizsargkrēmi. Mazuļu āda satur maz melanīna (viela, kas pasargā ādu no ultravioleto staru kaitīgās iedarbības), tāpēc tā nav pasargāta no saules iedarbības. Ir nepieciešama stipra aizsardzība (SPF 50), lai mammai nebūtu jāuztraucas par savu mazuli.

 • Bērnu šampūni domāti mīkstiem, smalkiem matiem. Tie nesausina un nekairina galvas ādu, tiem ir tāds pats pH kā bērna ādai, un tie nekairina gļotādu – nekož acīs. Jāskatās, lai bērnu šampūns nesatur krāsvielas, konservantus un daudz bioaktīvo vielu. Pieaugušo šampūni savukārt satur daudz ķīmisku piedevu, krāsvielu, kas piešķir tiem mirdzošu izskatu. Tieši tāpēc bērniem nav vēlams izmantot pieaugušo šampūnus. Pieaugušie var lietot bērnu šampūnu, lai gan pieaugušajiem pēc bērnu šampūna lietošanas matus bieži ir grūti izķemmēt. Bērnu šampūns jālieto vismaz līdz skolas vecumam (septiņi gadi), bet vislabāk lietot līdz desmit vai divpadsmit gadu vecumam. Šajā vecumā sāk pilnvērtīgi strādāt sviedru un tauku dziedzeri un mainās ādas un matu struktūra.

 • Ir arī eko kosmētika, kas domāta bērniem. Bērnu produkti ir firmai «Weleda», «Madara», «Paul Penders», «Eco Cosmetics», «BioBaby».»

Inese:

 • «Noteikti jāizvairās no minerāleļļas (mineral oil). Lielākā daļa tirgū nopērkamo zīdaiņu eļļu ir 100 % minerāleļļa. Minerāleļļu izmanto ļoti daudzos ādas kopšanas līdzekļos, taču tā ādu pārklāj tieši tāpat kā plastmasas plēve, izjaucot ādas dabīgo imūnsistēmas barjeru un nomācot tās spēju elpot un absorbēt mitrumu un barības vielas. Jāizvairās arī no SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) – putojošās vielas. Pētījumi pierādījuši, ka SLS traucē bērnu acīm pareizi attīstīties, izšķīdinot proteīnus un neļaujot acīm strukturāli pareizi veidoties, un šie bojājumi ir paliekoši. Citos pētījumos atklājies, ka SLS var bojāt imūnsistēmu, it īpaši ādas līmenī. Nātrija lauril sulfāta proteīnu šķīdinošo īpašību dēļ ādas slāņi var atdalīties un iekaist.

 • labus aizsargkrēmus varu minēt «Weleda» kliņģerīšu aizsargkrēmu bērniem aukstam un vējainam laikam, «Toepfer» barojošu kliņģerīšu krēmu vējainam un aukstam laikam (to var izmantot kā lūpu balzāmu, ir piemērots arī pieaugušajiem) un «Eco Cosmetics» sejas aizsargājošo krēmu zīdaiņiem un bērniem.

Foto: istockphoto.com
 • Šampūni un mazgāšanās līdzekļi: «Weleda» kliņģerīšu šampūns un dušas ziepes, «Lavera» Baby & Kinder Neutral šampūns matiem un ķermenim, Baby & Kinder Neutral šampūns matiem un ķermenim ar nomierinošiem augu ekstraktiem, «Eco Cosmetics» šampūns/dušas želeja zīdaiņiem un bērniem.


 • Losjoni un eļļas pēc vannas: «Weleda» kliņģerīšu pieniņš bērna un jutīgas ādas kopšanai, Baby & Kinder ķermeņa eļļa, Baby & Kinder ķermeņa eļļa ar organisko mandeļu eļļu un organisko jojobas eļļu.

 • Autiņu zonas kopšanai: «Weleda» kliņģerīšu krēms autiņu zonai, «Lavera» Baby & Kinder Neutral aizsargājošs krēms autiņu zonai ar organisko naktssveces eļļu un organisko bišu vasku, «Toepfer» pūderis zīdaiņiem.

 • Vasarai – «Eco Cosmetics» saules aizsargkrēms (SPF 45).

 • Taukainai un problemātiskai jauniešu ādai piemērota attīrošā piparmētru kosmētika ir «Lavera» Young Faces Organic Mint (attīrošā želeja ar organisko piparmētru, pīlinga maska ar organisko piparmētru, mitrinošais fluīds ar organisko piparmētru, toniks ar organisko piparmētru u. c.).

 • Cita sērija problemātiskas un taukainas ādas kopšanai – «Alva Rhassoul». Rhassoul ir vulkānisks minerāls no Marokas. Malšanas rezultātā Rhassoul pārvēršas par ļoti smalku pūderi, kas iekļūst porās un sniedz tām vērtīgās minerālvielas, tajā pašā laikā uzsūcot netīrumu daļiņas, gaisa piesārņojuma pēdas un baktērijas, kas var radīt infekcijas. Pieejams Rhassoul aktīvais toniks sejai, minerālais mazgāšanas krēms, pīlinga maska, harmonizējošs krēms, attīrošs pieniņš sejai, mazgāšanas gēla pulveris u. c.»

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Ausu caurduršana bērniem - par un pret

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Par savu mazuļu veselību un skaistumu varat aprunāties Cāļa forumos

Bērnu veselība

Mazulis