Bērni

Kā rīkoties, ja bērnu transportā nomoka nelabums?

Nelabums, it īpaši siltā laikā, ir problēma, kas bieži skar mazus bērnus, braucot automašīnās vai sabiedriskajā transportā. Kā bērnam palīdzēt?

Kā skaidro farmaceite Oksana Grīnberga, nelabuma sajūta, kas rodas braucot transportā, tiek dēvēta par jūras slimību jeb kinetozi. Transportā, neatkarīgi vai tā ir automašīna, kuģis vai lidmašīna, cilvēka ķermenis tiek šūpots.

Foto: istockphoto.com

Lai smadzenes noturētu vertikālā stāvoklī, tās balstās gan uz to, ko redz acis, gan uz vestibulārā jeb līdzsvara aparāta sniegto informāciju. Šūpošanās laikā smadzenes apmulst, vestibulārais aparāts tiek sakairināts, un rezultātā rodas slikta dūša. Turklāt, ja vestibulārā aparāta kairinājums netiek novērsts, nelabums var izvērsties pat ģībonī. Visbiežāk ar nelabumu transportlīdzekļos saskaras bērni, jo to vestibulārā sistēma ir daudz jutīgāka, tomēr nelabums, braucot transportā, var saglabāties arī pieaugušā vecumā. Par šo problēmu daudzkārt runāts Cālis.lv forumā: 

«Pati esmu bērnībā mocījusies, jo līdz skolai ar autobusu bija jābrauc 40 minūtes, tajos laikos vēl ar tiem trakajiem dzeltenajiem Ikarusiem. Līdz 5.klasei izturēju stāvot kājās pie šofera kabīnes, kur ik pa laiku arī atvērās durvis. Pēc tam mamma apžēlojās un mainījām skolu. Tajos laikos par mentola končām neiedomājos, bet tagad, ja mašīnā ik pa reizei uznāk nelabums, tad palīdz kāda sūkājamā konfekte.» 

«Esmu profesionāla mašīnās un autobusos vēmēja – no mazotnes kā sāku, tā turpinās līdz šai baltai dienai. Ar riteni braucu labi, uz jahtām slikti nepaliek, tā kā vestibulāram aparātam nav ne vainas. No manas pieredzes - lai nepaliktu slikti, mašīnā nedrīkst smirdēt pēc gāzes vai benzīna, nedrīkst ne lasīt, ne rakstīt, ne pa sānu logu skatīties, tikai uz priekšu. Autobusos tas pats: tikai stāvēt priekšā un skatīties uz priekšu, un šoferim jābrauc pēc iespējas maigi un līgani.»

Kā palīdzēt bērnam?

Pirms nelabuma lēkmes sākuma, krietni saasinās visas maņas, līdz ar to – pieaudzis cilvēks pats var sajust, ka tuvojas nelabuma lēkme un censties sev palīdzēt. Daudz grūtāk ir ar maziem bērniem, tādēļ Cālis.lv forumos ir vairākkārt diskutēts un jautāts – ko darīt, lai pārbraucienus transportā bērnam padarītu vieglākus. Ieteikumi ir daudz un dažādi un, protams, nav vienas metodes, kas palīdzētu visiem. Apkopojot mammu ieteikumus un pieredzi, piedāvājam jums metodes, kas palīdzējušas mazuļiem justies labāk:

Atrašanās transportlīdzekļa priekšā un skatīšanās taisni uz priekšu, koncentrējoties uz ceļa vērošanu. Jāsēž mierīgi, nedrīkst grozīties vai skatīties uz sāniem vai leju.

Gulēšana. Daudzas mammas uzsver, ka bērnam jāaizmieg, pirms transportlīdzeklis sācis braukt. Citas norāda, ka jāguļ līdz pašām brauciena beigām – ja paceļ galvu, kļūst vēl sliktāk.

Vēsums. Ir ļoti svarīgi, lai bērnam nebūtu karsti, tādēļ, ja iespējams, atveriet logu vai ik pa laikam izkāpiet paelpot svaigu gaisu.

Vēss un svaigs gaiss. Brīžos, kad pārņem šķebinoša sajūta, bet izkāpt no transportlīdzekļa nav iespējams, var izmantot citas «elpošanas» metodes – dažiem palīdz elpošana ar plaši atvērtu muti, citi elpo caur lakatiņu vai šalli, bet vēl kāda mamma izmanto apelsīnu atsvaidzinošo efektu: «Ja jābrauc ilgāk, ņemu līdzi apelsīnu un, kad kļūst grūti, pakasu miziņu un elpojam, apelsīnā var arī iekosties».

Šoferim jābrauc mierīgi, bez asām kustībām un straujas bremzēšanas vai braukšanas uzsākšanas. Kādai ģimenei ir palīdzējusi automašīnas ātrumkārbas nomaiņa: «Mums nelīdz ne končas, ne tējas, ne runāšana. Tagad nomainījām mašīnu no manuālās ātrumkārbas uz automātu. Ticiet vai nē, tā padarīšana palika vieglāka. Ja pirms tam vēmām uz 100 km 3 reizes, tad tagad gadās, ka izturam līdz galam vai vemjam 1 reizi.»

Sūkājamās konfektes. Veģetatīvās sistēmas uzbudinājuma laikā, smadzenes prasa saldumu, tāpēc sākoties nelabuma lēkmei, var pasūkāt saldu konfekti. Dažiem bērniem palīdz svaigi skābas sūkājamas konfektes (piemēram, Bārbele), citiem – piparmētru ledenes (Tik Tak, Mynthon, Lockets, Halis). Citas mammas līdzīgu efektu panāk dodot bērnam kaut ko «graužamu» – ābolus, sausiņus, jo košļāšanas un sūkāšanas process palīdz līdzsvarot vestibulāro aparātu.

Ingvers. Dažas mammas saviem mazuļiem dod ingvera tabletes, citas pārbraucienos ņem līdzi ingvera tēju – ingvera saknes ripiņas aplietas ar karstu ūdeni. 

Jūsu bērnam var palīdzēt arī homeopātiskie līdzekļi un speciāli medikamenti pret nelabumu transporta līdzekļos. Vecāku un bērnu pieredze ir dažāda - lai izvēlētos jums atbilstošu preparātu, nepieciešams konsultēties ar savu ārstu. 

Tā kā nelabumu rada vestibulārajai sistēmai radītais stress, novērst nepatīkamos simptomus var palīdzēt arī viegli nomierinošie līdzekļi, piemēram, baldriāni. 

Atbrīvošanās no bailēm. Kāda mamma stāsta, ka viņai pašai labi palīdz tas, ja spēj atslābt no bailēm, ka būs atkal nelabi: «Kamēr es izmisīgi sēžu un domāju, kaut nu tik noturētos, tikmēr kāpj uz augšu pa riktīgo, bet brīdī, kad sevī nolemju, ka nu nekas, būs slikti – pavemšu – vieglāk paliks, vairs tik ļoti vēmiens nenāk.» Iespējams, šādu metodi var izmēģināt arī ar vecākiem bērniem.

Auksti, atsvaidzinoši dzērieni. Dažiem mazuļiem palīdz gāzēts minerālūdens, citiem – auksta piparmētru tēja, bet ir vērts pamēģināt arī kādu neparastu metodi – Coca Cola limonādi. Stāsta mammas Cālis.lv forumā:  

«Pāris gadus auklēju bērnus ASV: tur Coca–cola un Ginger–ale ir vienīgās zāles vēdera vīrusu gadījumā. Savukārt, manai meitai paliek slikta dūša transportā, un esmu atklājusi, ka Cola ir vienīgais līdzeklis, kas palīdz tik vaļā no nelabuma. Morāle: Coca–Cola ir lietojama terapeitiskās devās.»

«Savulaik dzīvoju Beļģijā un strādāju par auklīti ģimenē, kur mamma bija ar medicīnisko izglītību. Tā man bija pirmā redzēšana, ka bērniem dod Coca–cola dzert, ja šļaugana dūša. Vien viņa, lai atgāzētu, iebēra glāzē šķipsniņu cukura.»

Ko darīt, ja plānojat garāku pārbraucienu vai ekskursiju?

«Manai rudenī būs seši gadi, un sākot no viena gada vecuma mums sākās nelabumi transportos. Esmu pat iegādājusies (atveda no Krievijas) speciālas aproces – «Travel Dream» pret nelabumu transportā. Bet pagaidām mums nekas nepalīdz. Tālākas ekskursijas sen jau neplānojam, cenšamies braukt tramvajā vai vilcienā, jo autobusā un trolejbusā knapi kādas 7–8 pieturas iztur.» 

Tomēr, ko darīt,  ja tālāks pārbrauciens ir ieplānots un vēlaties būt droši, ka bērnam tas nesagādās diskomfortu? Farmaceite Oksana Grīnberga («BENU aptieka») iesaka medikamentus, kuri palīdzēs nodrošināties pret sliktu dūšu un citiem kinetozes simptomiem. Kā pirmo preparātu, kas palīdzēs efektīgi cīnīties ar sliktu dūšu, farmaceite min ingvera tabletes. Augu izcelsmes tabletes palīdzēs saglabāt labu pašsajūtu, novērsīs nelabumu un atvieglos gremošanas traucējumus, ieskaitot vēdera uzpūšanos, kā arī citus nelabuma simptomus, piemēram, galvas reiboņus, drebuļus un svīšanu. Ingvera tabletes ir piemērotas gan pieaugušajiem, gan bērniem no divu gadu vecuma, tās jālieto 1 stundu pirms došanās ceļā. Iedarbības laiks ir 4–8 stundas, un, ja ceļojums ir garāks, tablete jāiedzer atkārtoti. Savukārt, tiem cilvēkiem, kas meklē maksimāli spēcīgu līdzekli, farmaceite iesaka medikamentu «Vertirosan vitamin B6». Spēcīgās iedarbības dēļ līdzekli nav atļauts lietot grūtniecēm un bērniem, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu, savukārt tiem, kas vēlas līdzekli lietot, sēžoties pie stūres, tas iepriekš būtu jānotestē, jo iespējama miegainība.

Elīna Dumpe

Lasi vēl

Kā palīdz bērniem ar neārstējamām slimībām

Cukurs un sāls bērna uzturā

Par šo tēmu varat aprunāties arī Cāļa forumos

Bērnu veselība