Bērni

Ķirurģisks risinājums atļukušām ausīm

Nevienam negribas, lai bērnam būtu atļukušas austiņas, tāpēc, ja tās tādas jau ir zīdaiņa dzīves pirmajos mēnešos, vecāki bieži vien uztraucas, ka tādas austiņas bērnam būs visu mūžu, un meklē risinājumus, kā to novērst. Speciālistu viedokļi šajā jautājumā ir pretrunīgi, tāpēc vecākiem uz šo jautājumu jāskatās kritiski.

Austiņu veidošanās

Bērniņa ārējā auss veidojas 10.–12. grūtniecības nedēļā. Var gadīties, ka auss attīstība mammas puncī beidzas par ātru un austiņa un tās gliemežnīca nenoformējas līdz galam. Daļa speciālistu uzskata, ka auss deformācija var izveidoties no bērna nepareizas guļas mātes vēderā, tomēr šobrīd arvien mazāk speciālistu atbalsta šādu viedokli.

Foto: istockphoto.com

Dzimšanas brīdī auss gliemežnīca ieņem noteiktu formu, un laika gaitā tā mainās ļoti maz. Trīs gadu vecumā auss attīstība ir 85 %, un piecu līdz sešu gadu vecumā auss attīstība faktiski ir beigusies. Speciālisti uzskata, ka astoņu gadu vecumā auss gliemežnīca ir izveidojusies pilnībā un dzīves laikā vairāk nemainās, tāpēc, ja vecākiem ir vēlēšanās meklēt ķirurģisku risinājumu, to nav nepieciešams atlikt uz vēlāku laiku.

Pētījumi liecina, ka apmēram 5 % baltās rases cilvēku ir atļukušas ausis. Šī problēma ir aktuāla gan meitenēm, gan zēniem. Atšķirība ir tā, ka meitenes no tā parasti cieš vairāk – jāizvēlas pārsvarā viens matu griezums un frizūra, un meitenes vairāk satraucas par savu izskatu.

Atļukušu austiņu novēršana

Ir svarīgi novērtēt, vai ausis ir atļukušas vai arī tikai nedaudz atvirzītas. Nedaudz atvirzītām ausīm nav nepieciešama operācija, jo, ja cilvēks vēlas, viņš defektu var novērst ar pareizu matu griezumu.

Neraugoties uz runām par to, ka cilvēkiem ar atļukušām ausīm ir ilgs mūžs, ausu korekcija ir vispieprasītākā plastiskā operācija.

Ausu korekciju nedrīkst veikt bērna dzīves pirmajos mēnešos, kad austiņa, lai arī nedaudz, tomēr vēl formējas. Ir vecāki, kuri mēģina šo problēmu novērst, liekot cepurīti, sienot ap austiņām marli vai pat pielīmējot austiņas ar leikoplastu.

Cālis.lv foruma dalībnieku viedokļi liecina – daļa joprojām uzskata, ka, nēsājot ciešu cepurīti, atļukušas austiņas ir iespējams padarīt stingrākas. Protams, ir jāskatās, lai, velkot cepuri vai bērniņam guļot, austiņa netiktu atlocīta, jo bērnam tā būs nepatīkama sajūta, bet tādā veidā atlocīt austiņas, ja tās ir stingras, nav iespējams.

Ja austiņas regulāri neuzmanības dēļ tiek atlocītas un tādā stāvoklī atrodas visbiežāk, ir iespējams traumēt ausu skriemelīti un ausis atliekt pavisam. Nepareizs ausu atrašanās stāvoklis neļauj izveidoties gliemežnīcas skrimšļa rievai, kas nodrošina stingras austiņas. 

Foto: istockphoto.com

Vienīgais efektīvais veids, kas palīdz novērst atļukušas ausis, ir bērna dzīves pirmajos mēnešos lietot speciālu silikona formu, kas pareizi formē ausi. Šis veids ir efektīvs līdz pusgada vecumam.

Ir bērni, kuriem sākotnēji austiņas ir atļukušas, bet ar laiku tās noformējas pareizi. Tomēr, ja, bērnam pieaugot, austiņas paliek atļukušas, var vērsties pie bērnu ķirurga, kas problēmu var ļoti labi novērst. Agrākais vecums, kad operāciju iespējams veikt, ir seši gadi, kad skrimšļa kauliņš kļuvis stingrāks un spēcīgāks. Vislabāk operāciju ir veikt, kad bērnam ir astoņi vai deviņi gadi, jo tad skrimslis ir kļuvis spēcīgāks, bet vēl ir pietiekami mīksts – tas nodrošina labāku dzīšanas procesu.

Atļukušas auss attālumu līdz galvas matainajai daļai samazina ar operāciju, ko sauc par otoplastiku. Operācijas laikā skrimsli saīsina vai ievirza pareizi. Operācija vidēji ilgst divas stundas, un drīz pēc tam pacients var doties mājās. Operācijas cena var svārstīties no LVL 150 līdz LVL 300, cena ir atkarīga arī no tā, vai ķirurģiska iejaukšanās ir nepieciešama vienai vai abām ausīm.

Rēta pēc operācijas nav redzama, jo iegriezums tiek veikts auss aizmugurē, līdz ar to rēta atrodas aiz auss. Ja tiek veikta ausu korekcija, ķirurgi iesaka noformēt abas ausis, lai tās neatšķirtos viena no otras. Iegūtais rezultāts ir paliekošs, un operāciju nav nepieciešams atkārtot. Apmēram nedēļu pēc operācijas nepieciešams nēsāt elastīgu apsēju, un otrajā nedēļā apsējs ir jāliek uz nakti, lai ausis guļot nejauši netiktu traumētas. Pēc elastīgā apsēja noņemšanas bērns var atsākt skolas gaitas.

Bērniem operāciju veic vispārējā narkozē, jo citādāk viņi nepieciešamo laiku nevar nogulēt mierīgi. Pāris dienas pēc operācijas bērns var just sāpes un ausis var būt pietūkušas, bet tas drīz vien pāriet. Pirmos mēnešus pēc operācijas vajadzētu ierobežot fiziskās aktivitātes, īpaši tādas, kuru laikā ir iespējams traumēt ausis.

Operāciju labāk ir veikt vecumā, kad bērns pats var izlemt, vai vēlas mainīt ausu izskatu – bērns operāciju pārcieš labāk un ir apmierināts ar iegūto rezultātu.

Diskutējot par to, vai ausu koriģēšana bērnam ir nepieciešama, jāatceras, ka, veicot jebkuru operāciju, pastāv risks. Tomēr jāsaka, ka šī operācija tiek veikta ļoti bieži un sarežģījumi netiek konstatēti. Bērni, kuriem šāda operācija netiek veikta, visbiežāk saskaras ar psiholoģisku diskomfortu, jo bieži vien ne tikai skolasbiedri, bet arī radinieki pasmejas par atļukušajām ausīm.

Kāpēc rodas atļukušas ausis

Auss īpatnības visbiežāk tiek pārmantotas. Lai arī vecākiem var šķist, ka tā nevar būt, jo ģimenē tādu ausu nav, ģenētika, ja tā var teikt, mēdz izspēlēt brīnumus, un šādas ausis var tikt pārmantotas no ļoti tālām paaudzēm. Atļukušas ausis var izveidoties arī pirmsdzemdību periodā, kad auss gliemežnīca nepareizi noformējas. Dažreiz šādas ausis var veidoties tāpēc, ka tās atrodas nepareizā leņķī, skriemelis ir par lielu vai gluži otrādi – kāds skriemelītis trūkst.

No Cālis.lv foruma

  • ‹‹Manam bērniņam ir 5, 5 mēneši, un es cīnos ar atļukušajām ausīm. Pirku (un arī turpmāk pirkšu) cepurītes, ko likt galviņā uz nakti. Ar šo problēmu sāku cīnīties nesen. Tikai problēma ir tāda, ka cepurīte sāk staigāt, jo mazais naktīs ļoti grozās, un tad no tās nav nekāda labuma. Liku arī lentu (vecai cepurītei nogriezu augšu), bet naktī pamodos un pamanīju, ka tā ir noslīdējusi uz deguntiņa, tāpēc tā vairs neriskēju. Pa dienu reizēm lentu tomēr aplieku. Plānoju iegādāties stingrāku cepurīti, ko likt uz nakti, un tad jau redzēs. Ķirurģisku iejaukšanos uzskatu par pēdējo variantu, ko var izmantot tad, kad viss ir izmēģināts un nekas nav palīdzējis. Sākumā ir jācīnās saviem spēkiem. Zinu, ka tas nav pasaules gals, ja austiņas atļūk, bet, vai tad man ir grūti uzlikt cepurīti vai aplikt lentu? Varbūt palīdzēs.››
  • ‹‹Meitenes, padzīvojiet pašas vienu dienu un nakti ar cepuri galvā, lentu ap ausīm vai citām uzpariktēm, ko liekat saviem mazajiem!››
  • ‹‹Tās ir muļķības, ka cepures vilkšana, pareiza gulēšana un citi veicamie pasākumi veido ausu formu, viss ir atkarīgs no iedzimtības. Konsultējieties ar ārstu vai palasiet intervijas ar plastikas ķirurgiem – visi smejas par tautas metodēm. Nemokiet bērnus!››
  • ‹‹Manam bērnam sešu gadu vecumā uztaisīja plastisko operāciju austiņām, jo no dzimšanas bija atļukušas ausis. Viņam nebija izveidojies viens skrimslītis, līdz ar to ausis viegli locījās. Bet nav jau teikts, ka arī Jūsu gadījumā būs jāveic korekcija. Varbūt bērns paaugsies, un viss būs kārtībā.››

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Alerģija - kas tas ir?

Zaļie kokteiļi

Par bērnu veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība