Bērni

K vitamīna nepieciešamība jaundzimušajiem

Cāļa forumā māmiņas ir satraukušās par to, ka jaundzimušajam, iespējams, tiek dots K vitamīns, turklāt bez māmiņu piekrišanas. Tāpēc noskaidrojām, vai tiešām K vitamīns tiek dots uzreiz pēc dzemdībām, kādos gadījumos un kā tas notiek.

K jeb Konakion vitamīns ir ūdenī nešķīstošs, savukārt taukos šķīstošs un ir nepieciešams asinsrites sistēmas darbībai. Tas piedalās asins recēšanas procesos, kā arī kaulaudu vielmaiņas procesu regulācijā. Ja pietrūkst K vitamīns, sievietei pēc dzemdībām var sākties liela asiņošana, bet jaundzimušajam var attīstīties hemorāģiskā saslimšana. K vitamīns ir sevišķi svarīgs grūtniecības pēdējā trimestrī.

Foto: istockphoto.com

Sazinoties ar Cēsu ģimenes ārstu praksi un ar Cēsu dzemdību nodaļu, noskaidrojām, ka divas K vitamīna ampulas māmiņa var ņemt līdzi (cik zināms, tā ir arī Valmierā un Gulbenē), dodoties uz dzemdībām, bet tā nav obligāta prasība, jo nepieciešamības gadījumā šis vitamīns arī ir uz vietas nodaļā. Ja nepieciešams, K vitamīnu bērnam pilienu veidā iedod dzemdību dienā, ceturtajā dienā, kā arī pēc mēneša (ir vairākas valstis, kur šo vitamīnu nevis pilina, bet dod potes veidā). K vitamīna nepieciešamību izvērtē pediatrs, tāpēc nav obligāti, ka visiem bērniņiem tas tiks dots.

Aptaujājot māmiņas, noskaidrojām, ka daļa māmiņu ir zinājušas par K vitamīna nepieciešamību un iepriekš to ir iegādājušās, citas redzējušas, ka tas tiek pilināts, savukārt daļai māmiņu tas bija jaunums, ka šāds vitamīns jaundzimušajam var tikt dots.

Kā iespējams uzņemt K vitamīnu

K vitamīns cilvēka organismā nonāk divējādi. Pirmkārt, to var uzņemt ar uzturu. K vitamīns atrodams tādos uztura produktos kā tumši zaļo lapu dārzeņos, kāpostos, graudaugos, pākšaugos un olas dzeltenumā. Otrkārt, K vitamīnu cilvēka organismā ražo īpašas zarnu baktērijas.

Tā kā šis vitamīns cilvēka organismā nonāk divējādi, tad pieaugušajiem vitamīna trūkums ir novērojams ļoti reti. Tomēr, ja vitamīna deficīts ir attīstījies, var parādīties bieža asiņošana, kas ir grūti apturama. Reizēm var novērot arī sīkus zemādas asins izplūdumus, kas parādās bez īpašām traumām.

Foto: istockphoto.com

Bērniņš mātes puncī nevar uzņemt K vitamīnu, jo tas neuzsūcas caur placentu, tāpēc tikko dzimušam bērniņam vēl nav izstrādājušās baktērijas, kas to ražotu. Tas nozīmē, ka tikko dzimis bērniņš pirmās divas nedēļas ir neaizsargātāks. Ja bērniņu baro ar krūti, viņš uzņem mazāk K vitamīna, nekā ēdot mākslīgo piena maisījumu, bet, lai vitamīna deva būtu lielāka, māmiņai ir īpaši svarīgi jau pēdējā grūtniecības trimestrī lietot produktus, kas satur K vitamīnu, līdz ar to palielinot tā koncentrāciju pienā.

Kad bērnam nepieciešams K vitamīns

Visbiežāk K vitamīns nepieciešams, ja bērniņam bijis skābekļa bads, bijušas priekšlaicīgas dzemdības vai grūtas dzemdības, kā arī ķeizargrieziens, ja ir asiņošana vai iespējama asins nesarecēšana. K vitamīns mazina pēkšņās nāves sindromu un novērš šūnu bojājumus. Arvien tiek atklāti jauni ieguvumi, ko dod K vitamīns.

Ja organismā pietrūkst K vitamīns, tad pastāv risks, ka jaundzimušajam var sākties iekšējā asiņošana, tai skaitā iekšēja asiņošana smadzenēs, kas var radīt insultu vai būtisku kaitējumu smadzenēm. Tomēr izpētīts, ka asiņošana smadzenēs, kas iespējama trešajā līdz septītajā nedēļā pēc dzimšanas, parādās tikai pieciem no 100 000 dzimušo, kuriem nav dots K vitamīns. K vitamīna nepietiekamība var būt saistīta arī ar aknu saslimšanu, kas apgrūtina tā uzsūkšanos organismā, kā arī ar tauku uzsūkšanās problēmām.

Iespējamās blakusparādības

Speciālisti norāda – tā kā deva ir neliela, tad nekādas blaknes nav novērotas. Pētījumi liecina, ja K vitamīnu bērniņš uzņem par daudz, tad tas var izraisīt leikēmiju (vienam no 100 000 bērniņu), jo bērniņa organismā rodas pretestība pret pārāk lielo devu (Latvijā šī deva ir ļoti neliela; ir valstis, kas no pilieniem pārgājušas uz injekcijām, uzskatot, ka tas ir efektīvāk, tomēr pēc injekcijām pastāv lielāks risks saskarties ar nevēlamām blakusparādībām). Ja vitamīns tiek injicēts, var rasties iekaisumi. Arī no K vitamīna var būt alerģiska reakcija.

Vecākiem ir tiesības izvēlēties, vai šāds vitamīns viņu bērnam ir nepieciešams.

Sagatavoja Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Ausu caurduršana bērniem - par un pret

D vitamīns

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība