Bērni

Lai aizmirstās infekcijas slimības neatgrieztos

Pēdējā laikā vērojot vecāku dažkārt vieglprātīgo atteikšanos vakcinēt savus bērnus, man kā ārstam ar lielu pieredzi, kuram dzīvā atmiņā ir gan difterija, gan masalu smagās komplikācijas, rodas bažas, vai vecāki vienmēr apzinās savas rīcības sekas. Vai viņiem ir pietiekami daudz zināšanu, medicīniski pamatotas informācijas par vakcinācijas ieguvumiem, lai pieņemtu nepārdomātu lēmumu, kas bērna veselību var pakļaut nopietnam riskam?

Atgriežas smagās slimības

Kādas sekas var būt tam, ja nevakcinēšanās tendence iet plašumā? Latvijā cilvēki sen aizmirsuši tādu infekciju kā poliomielītu jeb bērnu trieku, kas izraisa paralīzi, elpošanas traucējumus un smadzeņu bojājumus, bērnu faktiski padarot par invalīdu. Pēdējie trīs saslimšanas gadījumi Latvijā tika konstatēti 1963. gadā. Taču pēdējā laikā poliomielīts uzliesmo bijušajās NVS valstīs un Vidusāzijā. Ja kolektīvā imunitāte jeb vakcinēto bērnu skaits samazinās, nav izslēgts, ka slimība var uzliesmot arī mūsu valstī.

Šogad vairākās Eiropas valstīs – Vācijā, Francijā, Spānijā un Beļģijā – pēkšņi uzliesmojušas masalas. Reģistrēti vairāk nekā 10 000 saslimšanas gadījumu. Latvijā pēdējo piecu gadu laikā reģistrēti tikai atsevišķi masalu gadījumi nevakcinētām personām. Tomēr brīdinoši ir Latvijas Infektoloģijas centra dati – Latvijā pēdējos gados ir samazinājies vakcinācijas līmenis pret masalām. Tā rezultātā gadā vidēji 1 000 bērnu ir neaizsargāti pret masalām.

Foto: istockphoto.com

Es kā ārsts gados no savas agrīnās prakses atminos smagus masalu gadījumus. Slimība sākas slēpti, ir klepus, bronhīts, vēlāk parādās sārti pelēcīgi izsitumi uz sejas, tad rokām un kājām. Masalas var izraisīt smagu plaušu iekaisumu, tādējādi stiprā klepus dēļ rodas bronhu paplašinājums, kā arī encefalīts. Ir gadījumi ar smagu smadzeņu iekaisumu, un pacients pēc masalu pārslimošanas var zaudēt savas intelektuālās spējas. Ja kolektīvā imunitāte jeb vakcinēto bērnu skaits ir zem 97 %, pastāv slimības uzliesmojuma risks.

Bažas raisa arī Latvijas Infektoloģijas centra dati – no katriem desmit bērniem Latvijā viens nav vakcinēts pret poliomielītu. Ja kāds ceļotājs ieved šo vīrusu, tas var strauji izplatīties nevakcinēto iedzīvotāju vidū. Nereti cilvēki maldīgi domā, ka poliomielīts izplatās tikai valstīs ar ļoti zemu higiēnas līmeni un vakcinācijai tā ierobežošanā nav galvenā loma. Poliomielītu izraisa enterovīruss, kas teorētiski varētu vairāk izplatīties sliktas higiēnas apstākļos, taču prakse rāda, ka epidēmijas bijušas valstīs arī ar ļoti augstu higiēnas līmeni – Holandē, Somijā un Izraēlā.

Lai veicinātu bērnu imunizāciju, noteikti būtu jāuzlabo skolu mediķu darbs, bērnu veselības aprūpē izglītības iestādēs iesaistot ne tikai medicīnas māsas, bet arī ārstus. Kaut gan patlaban skolās bērni netiek vakcinēti, lai gan agrāk tas tika darīts, efektīvāka vakcinācijas dokumentācijas kontrole un atgādināšana par vakcinācijas nepieciešamību noteikti palielinātu vakcinēto bērnu skaitu.

Dzīvo ilūzijās

Interesanti, ka daudzu infekcijas slimību izskaušana vienlaikus ir iemidzinājusi cilvēku vēlmi tikt pasargātiem un potēties. Cilvēki dzīvo ar maldīgu ilūziju, ka slimības viņus neskars. Arī prakse rāda, ka aktīvāk vakcinējas pret tām slimībām, no kurām cilvēki ikdienā jūt draudus un redz bīstamas sekas. Piemēram, daudzi gatavi maksāt par poti pret ērču encefalītu, kas nav iekļauta valsts imunizācijas kalendārā, jo biedē iespējamā paralīze, intelektuālo spēju zudums un citas šīs slimības izraisītās sekas.

Turpretī no difterijas cilvēki nebīstas, jo sen pagājuši tie laiki, kad no slimības masveidā mira un smagi slimiem pacientiem bija jāveic traheostomija jeb iegriezums balsenē, lai pasargātu no nosmakšanas, jo balsenē veidojas plēves. Mūsdienās difterijas pacienti iet bojā nevis no smakšanas, bet gan no sirds paralīzes. To sabiedrībā zina mazāk, tāpēc rodas ilūzija, ka slimība nav drauds. Vai tiešām mums jāpiedzīvo agrāko infekciju atgriešanās, lai cilvēki pārdomātu vakcinācijas lietderību un vakcinētos aktīvāk?

Imunizācijas kalendārs – labs, bet pilnveidojams

Eiropas veselības aprūpes institūcijas ļoti atzinīgi novērtējušas Latvijas valsts imunizācijas kalendāru, kurā patlaban iekļauta vakcinācija pret 13 infekcijas slimībām.

Man kā bērnu ārstam liekas svarīgi, lai Latvijas bērni pēc iespējas drīzāk tiktu vakcinēti arī pret Rota vīrusu – ļoti lipīgu, vēdera caureju izraisošu vīrusu, ar ko valstī ik gadu slimo tūkstošiem bērnu. Patlaban bērnu vakcināciju valsts imunizācijas kalendāra ietvaros līdzekļu trūkuma dēļ paredzēts uzsākt tikai no 2014. gada. Uzsākot vakcināciju, saslimstība noteikti tiktu samazināta, būtiski atslogojot veselības aprūpes darbiniekus, veselības budžetu un vecākus, kuriem bērnu slimošanas dēļ jākavē darbs.

Enoks Biķis, Latvijas Pediatru asociācijas prezidents

Citi noderīgi raksti

Muskulatūras tonuss mazuļiem

Vakcinācijas kalendārs

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība