Bērni

Logopēdija. Ja trīsgadnieks runā nepareizi

Trīs gadu vecumā bērna runa vēl var būt neskaidra, neprecīza. Bērns var neizrunāt skaņas s, z, c, dz, l, r, k vai aizstāt tās ar citām. Tas nav defekts, jo skaņu izruna veidojas līdz 5 gadu vecumam.

Ja skaņu izruna tiek kropļota, t.i., skaņa tiek izrunāta, bet nepareizi, tad noteikti ir nepieciešama logopēda palīdzība. Biežāk sastopamais skaņu izrunas kropļojums ir skaņu s, z, c, dz starpzobu izruna. Pareizi izrunājot šīs skaņas, ko sauc par svelpeņiem, zobu rindas ir kopā, starp tām neliela spraudziņa, pasmaidām un sakām s-s-s. Ja mēlīte ir tik “ziņkārīga,” ka pie šīm skaņām parādās starp zobu rindām, tad vairs izrunātā skaņa nav tik tīra, svelpjoša. Turklāt tas izskatās diezgan neglīti. Šādu izrunu var labot jau agrāk, ja bērns aktīvi runā. Tā kā nemaz nav jānogaida līdz 3 gadu vecumam.

Mīļās māmiņas, ja nav iespējams regulāri apmeklēt logopēdiskās nodarbības, Jūs tās varat rīkot pašas! (Vispirms gan vajadzētu kaut reizi konsultēties ar logopēdu, lai pārliecinātos, ka bērnam ir pareizi veidots un attīstīts artikulācijas aparāts – lūpas, zobi, mēle, aukslējas.)Izmantojiet spoguli, lai bērns redzētu savas un Jūsu darbības!

Vingrinājumi:

 • Sakost un parādīt zobus;
 • Pasmaidīt, atsedzot zobus;
 • Parādīt garu mēli un paslēpt to mutē aiz sakostiem zobiem.

Skaņas s izruna:

 • 1.solis. Sakož zobus un aizlēdz tos (ar roku it kā pagriež atslēgu – čik, čik, čik), pasmaida un izrunā s-s-s. Ja mēle izskrien laukā, atkal “aizslēdz” zobus.
 • 2.solis. Skaņai s pievieno patskaņus un divskaņus: SI – SE – SA – SU – SO – SIE – SEI – SAI – SAU – SUI – SO (ua).
 • 3.solis. Izrunā vārdus, kas sākas ar skaņu s: SILE, SIVĒNI, SEJA, SĒNE, SĒTA, SALA, SOMA, SIETI, SAUJA, SAULE u.c.
 • 4.solis. Izrunā vārdus, kuros skaņa s ir vidū un beigās: ĪSS, ES, ASS, MĒS, KAS, ŪSA, VĒSA, RŪSA, KASE, MĀSA u.c.

Vingrinoties pareizi izrunāt skaņu z, ejami šie paši 4 soļi, atliek vien piemeklēt atbilstošus vārdus.

Skaņas c izruna:

 • 1.solis. “Aizslēdz” zobiņus un izrunā c.
 • 2.solis. Izrunā zilbes: IC – EC – AC – UC – OC – EIC – AIC – AUC – UIC.
 • 3.solis. Izrunā vārdus: CIMDI, CĀĻI, CŪKA, CEPURE u.c.
 • 4.solis. Izrunā vārdus: LEC – KAUC – RŪC –MUCA – PŪCE u.c.

Atcerieties, ka bērnam šāds treniņš un atgādinājumi par pareizu izrunu ir nepieciešami katru dienu. Zīmējiet zīmējumus, piemeklējiet attēlus un dzejolīšus ar šīm skaņām un darbiņš kļūs interesantāks un bērnam saistošāks! Un pats svarīgākais – bruņojieties ar pacietību!

Vineta Kazaka strādā bērnu centrā "21.gs.mazulis", kurā Jūsu uzmanībai ir piedāvāta arī interesanta lasītmācīšanas metode - klucīši–skanīši.

Klucīši – skanīši ir mācību spēle lasītmācībai bērniem no 2 gadu vecuma. Komplektā ir 72 graboši klucīši ar skanīšiem, tabulas un metodiskie ieteikumi.

Kas ir skanīši?

Lasīšanas pamatā ir skanītis – ne burts, ne zilbe, ne vārds. Tas ir patskanis vai līdzskanis atsevišķi, divskanis vai līdzskanis kopā ar patskani, piemēram, “E”, “SI”, “G”. Mācoties katrs vārds tiek dalīts skanīšos – L – AU – MI – ŅA.

Kā ar tiem darboties?

Bērni vai pieaugušais dzied skanīšus, grozot klucīti vai rādot skanīti tabulā.Bērni meklē skanīšus tabulā, tad mācās atrast skanīšus uz klucīšiem un “rakstīt” vārdu.

Šādi spēlējoties ar klucīšiem, bērni paši nemanot sāk lasīt. Apgūstos algoritmu, kā atrast nepieciešamo skanīti, bērns var strādāt pats, negaidot pedagoga vai vecāku palīdzību.

Kā to izmantot jau divu gadu vecumā, kad bērni ir tik kustīgi kā skudriņas?

Jāizmanto tās aktivitātes, kas bērnam šajā vecumā interesē – klucīšu grabināšana, skanīšu dziedāšana, klucīšu likšana un nešana. Spēlējoties ar klucīšiem – skanīšiem nav jāsēž pie galda un jāskatās grāmatā. Katru skanīti var paņemt rokā un aptaustīt, pagrabināt un saklausīt, pacelt un nolikt, sameklēt tā mājvietu tabulā un izlasīt!

"21.gs.mazulis" piedāvā:

nodarbības bērniem no 2 gadu vecuma;

seminārus vecākiem un pedagogiem.

Klucīši – skanīši “dzīvo” bērnu centrā “21.gs.mazulis” Imantā.

Drīzumā arī Jūrmalā, Ogrē, Purvciemā, Iļģuciemā un Vecmīlgrāvī!

Kontakti:Imanta, Anniņmuižas bulvāris 70 - 1

Tālrunis – 6049687 (Vineta).

vkazaka(at)inbox.lv

www.mazulis21.narod.ru (inform. krievu valodā)

Vineta Kazaka - logopēde, speciāli Cālim

Citi noderīgi raksti

Joda deficīts - kas tas ir un kā to novērst

Bērnu-kreiļu telpiskās uztveres īpatnības, ar to saistītās problēmas un to risināšanas iespējas

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība