Bērni

Mans mazais skolēns un viņa redze

Konsultē Ieva Rikena, vadošā optometriste optikas salonos "Metropole"

Parūpējamies par labi apgaismotu skolēna darba vietu

Brīdi pirms skolas gaitu uzsākšanas īpaši aktuāls kļūst jautājums par to, kā pareizi iekārtot skolēna darba vietu. Kur likt galdu, no kuras puses tam jābūt apgaismotam? Izvēloties mākslīgo apgaismojumu, noteikti ir nepieciešams viens vispārējs gaismas avots, kas izgaismo visu telpu, kā arī vietējais apgaismojums jeb galda lampa. Tā nedrīkst izgaismot bērna seju vai acis, tikai darba virsmu.

Gaismas stariem ir jākrīt tā, lai tie nemet ēnu uz darbu, ko bērns veic. Piemēram, raksta burtnīcā. Tātad, labročiem no kreisās puses, bet kreiļiem no labās puses. Dienas gaišajās stundās, kad mācībām un darbam pilnībā pietiek ar dabīgo apgaismojumu, tas ir jāizmanto. Taču, ja apgaismojums nav pietiekams, acis un redzes sistēma cenšas trūkumu kompensēt un strādā pastiprinātā slodzē. Tādēļ veidojas situācijas, kas nelabvēlīgi ietekmē redzi un pasliktina bērna redzes izšķirtspēju, rada vēlmi miegt acis, lai saskatītu.

Ja apgaismojums ir pārāk spilgts, cilvēks nespēj ilgi koncentrēties, jo ķīmiskie bio-procesi acī notiek pastiprināti ātri, un drīz vien pietrūkst tā saucamo ķīmisko izejvielu, lai nodrošinātu pilnvērtīgu redzes procesu. Turklāt, mācoties pārlieku apgaismotā telpā, bērni mēdz miegt acis, kas var radīt nepareizu acs ābola ģeometriju, un līdz ar to veido nepareizu vai miglainu attēlu.  Un šajā mirklī rodas vajadzība izmantot brilles, lai koriģētu redzi. Atceramies - nepārspīlējam ar apgaismojumu!

Kā skolnieks sēž pie rakstāmgalda?

Nereti vecāki izvēlas iegādāties apģērbu, kas ir par izmēru lielāks - tā, lai der ilgāku laiku. Izvēloties mēbeles, rūpīgi apdomājiet šo soli, jo rakstāmgalda augstumam ir jāatbilst bērna augumam tā, lai ērtākā poza ir sēdēt ar taisnu muguru. Vislabāk, ja ir iegādāts krēsls, kura augstums ir regulējams. Sēžot uz tā, kājas balstām pret grīdu, lai  ilgstoša sēdēšana nenosprosto asinsriti.

Foto: istockphoto.com

Ja ir paredzēta vieta arī datoram, tā monitoram jāatrodas tieši pretīm - bērnam jāsēž taisni, nevis jāapgrūtina sevi, pagriežoties sāņus. Vislabāk, ja monitora augšējā līnija ir acu augstumā, un jālūkojas ekrānā ar skatienu nedaudz vērstu uz leju.

Ierasti bērni par redzi nesūdzas, jo nekad nav bijusi cita pieredze, ar ko salīdzināt. Tāpēc vecākiem ir jāparūpējas par savu atvašu redzi un jārīkojas, ja redzam - kaut kas nav kārtībā.

Galvenās lietas, ko paši varam pamanīt:

bērns miedz acis;

bērna galva ir noliekta vai pagriezta īpašā leņķī, kad lasa vai, piemēram, skatās TV;

lai saskatītu, bērns aizver vienu aci vai pietuvina apskatāmo objektu tuvāk vienai no acīm.

nespēj ilgstoši lasīt vai jauc burtus.

Tas ietekmē bērna attīstības gaitu, tāpēc ir jāizprot, vai bērnam neinteresē mācību process, vai arī  mācības ir pārāk apgrūtinošas sliktās redzes dēļ. Bērni ir dažādi, un dažādi ir argumenti, kā pārliecināt bērnu vai pusaudzi ikdienā izmantot brilles. Optikas salona "Metropole" optometriste Ieva Rikena norāda, ka ir jāskaidro bērnam, ka brilles nav traucēklis, tās palīdzēs redzēt pasauli košāku, skaistāku. Piemēram, asu izjūtu cienītāji ar sliktu redzi nespēs izbaudīt ātru braucienu ar motociklu vai snovbordu, jo reakcijai ir nepieciešams redzēt tūlīt, nevis tad, kad esi iebraucis nepamanītā šķērslī.

Kliedējam mītu. Dators nebojā redzi!

Nepareiza poza un nenormēts darbs pie monitora ir lielākie ļaunuma radītāji. Pamēģiniet astoņas stundas dienā pavadīt sporta zālē un tā katru dienu! Nogurdinoši, vai ne? Toties reizi dienā vienu stundu pasportot ir lietderīgi. Līdzīga slodze ir arī mūsu acīm. Jā, aizvien vairāk skolēnu ikdienas darbos izmanto datoru, taču acis regulāri ir jāatpūtina no slodzes, lai nenodarītu tām pāri. Vislabāk, ja ik pēc 20 minūtēm 20 sekundes palūkosimies tālumā un vismaz reizi stundā piecelsimies no krēsla, izlocīsim kājas, piemēram, aizejot uz virtuvi pēc tējas vai ūdens glāzes. Vēl labāk, ja pēc skolā vai pie datora pavadītā laika ir sporta nodarbības, kad varam atpūtināt acis un kustoties veicināt asinsriti.

Ja runājam par bērnu redzes noslodzi, tad tā ik katru gadu patiešām pieaug, piemēram, lasīšana, rakstīšana, datora lietošana, taču viss ir labs ar mēru. Ir svarīgi redzes slodzi izmantot sevis izglītošanai un pilnveidošanai, bet virtuālo pasauli labāk iemainīt pret reālo!

Pirmo reizi pie acu ārsta!

Ierasti pati pirmā satikšanās ar acu ārstu ir bērniņa viena gada vecumā un šī pārbaude ir obligāta. Taču, ja rodas aizdomas, ka ar bērna redzi kaut kas nav kārtībā, acu ārsts jāuzmeklē uzreiz.

Savukārt, ja pirmajā vizītē pie acu ārsta redzes traucējumi netiek konstatēti, uz otro vizīti ārsts mazuli gaidīs trīs gadu vecumā, kad bērns jau var pastāstīt, ko un cik labi redz. Acu ārsts ir jāapmeklē arī pirms skolas gaitu uzsākšanas un šis ir tas brīdis, kad bērns jau redz teju tik pat labi kā pieaugušais. Bērniem redze attīstās un nostiprinās 8-10 gadu vecumā, bet viselastīgākā redzes sistēma ir 2-4 gadu vecumā. Jebkuras bērnībā laicīgi neatklātas redzes īpatnības var radīt grūti ārstējamas un koriģējamas sekas, tādēļ, ja rodas kaut mazākās šaubas par bērna redzi, konsultējieties ar redzes speciālistu!

Ja bērnam tiek izrakstītas brilles – kā izvēlēties?

Iespējams, vecākiem pirmajā brīdī rodas mulsums, vēl jo vairāk, ja pašiem brilles nekad nav bijušas vajadzīgas, bet bērnam tās izrakstītas. Taču der atcerēties, ka šobrīd ir iespējams izvēlēties katra vecuma bērnam īpaši pielāgotas brillītes, turklāt mazākajiem īpaši patīk krāsainie un košie briļļu ietvari.

Jāatcerās, ka primārā briļļu funkcija ir nodrošināt bērnam labu redzi. Tām ir jānovērš acs refrakcijas defekti: tuvredzība, tālredzība, astigmātisms un tā saucamā "slinkā acs" jeb ambliopija. Izvēloties brilles, noteikti jāņem vērā bērna sejas anatomiskās īpatnības un jāpārliecinās, vai brilles uz mazā deguna "sēž" labi, nespiež un nav pārāk smagas. Ja brilles būs vieglas, ērtas un, kas nav mazāk svarīgi - bērns pats būs piedalījies to izvēlē, tad viņam būs lielāks prieks brilles izmantot!

Ietvari un briļļu lēcas

Izvēloties bērnam brilles un briļļu lēcas, optikas salona speciālists dos praktisku padomu, kādas vislabāk izvēlēties, taču arī vecākiem ir svarīgi būt mazliet zinošiem, lai ir vieglāk izdarīt izvēli. Brilles var būt izrakstītas jau zīdainim, tad vispiemērotākās būs no silikona materiāla gatavotas brilles, kuru ietvars ir mīksts, viegls un neplīstošs. Līdz ar to, lieki neapgrūtina mazo sejiņu, bet piekļaujas tai, turklāt piemērots īpaši kustīgiem bērniem.

2-3 gadus veciem bērniem jau var izvēlēties plastikāta vai metāla ietvariņus. Pielaikojot brilles, pārliecinieties, ka briļļu lodziņi nav pārāk šauri, vislabāk, ja lodziņu augstums sakrīt ar uzacu līniju. Nesteidzieties ar lēmuma pieņemšanu! Kopā ar optikas salona speciālistu palīdziet bērnam pielaikot brilles vairākkārt, lai pārliecinātos, cik viegli tās noņemt, vai ietvaru kājiņas ir elastīgas, vai labi turas aiz ausīm. Dažkārt ir ieteicams izvēlēties nelielus palīgrīkus, lai brillītes turētos labāk, piemēram, uzlikt briļļu ietvariem "aizaušus".

Optikas salona "Metropole" optometriste Ieva Rikena iesaka izvēlēties plastikāta vai polikarbonāta briļļu lēcas, jo tās ir vieglas, neplīstošas un drošas bērna veselībai. Lai arī sākotnēji šķiet, ka stikla lēcas ir ievērojami izturīgākas pret skrāpējumiem, tās bērnam ir bīstamākas. Bērns, aktīvi kustoties, var netīši saplēst brilles un stikls plīst sīkos gabaliņos. Plastikāta lēcas izturīgākas padara speciālie klājumi, tādēļ tās labāk pacieš nevīžīgu izturēšanos.

Lai brilles kalpotu ilgāk!

Brilles nemēdzam pirkt katru dienu, un vēlamies, lai tās mums labi kalpo. Paildzināsim briļļu mūžu tās pareizi kopjot. Tiklīdz brilles noņemam no acīm, tās jāievieto speciālā futrālī, kas palīdzēs nenobružāties un neuzkrāt putekļus. Ieteicams izvēlēties futrāļus no cieta materiāla, lai ieliekot to, piemēram, somā starp grāmatām, brilles nejauši nesaspiestos. Futrālī ir jābūt vietai mikrošķiedras salvetītei, lai brīdī, kad lēcas ir nosmērētas, varam ātri notīrīt.

Lai neapjuktu plašajā optikas salonu piedāvājumā, izvēlieties sev uzticamu redzes aprūpes speciālistu, kurš neatteiks padomu un palīdzēs atrast piemērotākās brillītes gan Jums, gan bērnu acīm!

Citi noderīgi raksti

Suns – bērna terapeits

Bērna seksualitātes veidošanās

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Bērnu veselība

Mazulis

Skolēni