Bērni

Masāža – veselīgais pieskāriens mazulim

Pieskāriens, tā ir visciešākā saikne starp māmiņu un bērnu. Bieži vien pavisam intuitīvi māmiņas ar masāžas paņēmieniem glāsta bērnu, lai viņš justos labi vai viņam pārstātu sāpēt puncis vai kāja.

Pieskārienu saruna priekam, drošībai un veselībai

Viegla un mazulim patīkama masāža ir veids, kā bērnu iepriecināt un sniegt viņam tik nepieciešamos pieskārienus ārpus ierastās aprūpes – autiņbiksīšu maiņas vai drēbju uzvilkšanas.

Foto: istockphoto.com

Kā ziedam ir vajadzīga saules gaisma un siltums, lai tas varētu augt lielāks, tā arī bērna attīstībai neizsakāmi nozīmīgi ir pieskārieni. Pieskārieni ļauj sarunāties ar bērnu viņam saprotamā valodā, rada drošības sajūtu, palīdz attīstīties vai slimības gadījumā ātrāk izveseļoties.

Bērnam jāpieskaras ļoti maigi, tā, lai mazulim pieskārieni būtu patīkami. Tie var būt viegli glāsti no ķermeņa augšdaļas uz leju vai no ķermeņa vidus uz sāniem. Tās var būt nelielas apļveida vai viegli vibrējošas kustības, lai atslābinātu saspringtās vietas un muskuļus.

Visdrošāk masāžu sākt ar tādiem kā tauriņpieskārieniem – ļoti maigiem glāstiem, kas līdzinās tauriņa vēdām. Ar šādiem pieskārieniem mazulim nekādi nav iespējams nodarīt pāri un pēc bērna reakcijas var redzēt, kur viņam pieskārieni patīk vislabāk. Vienam vislabāk patiks, ja glāstīsiet muguru, citam vēderu, vēl kādam pēdas. Tāpat kā ikviena cita lieta, arī masāža var būt nepatīkama, ja ir par daudz. Galvenais rādītājs tam ir bērns. Vērojiet, vai bērns jūtas labi, ir priecīgs un izbauda sniegtos pieskārienus.

Būtiskākie nosacījumi masāžas veikšanai

Masāža nav jāveic tad, ja māmiņa nevēlas to darīt. Svarīgs nosacījums – gan māmiņai, gan mazulim jābūt labā noskaņojumā. Māmiņai jābūt atbrīvotai un atslābinātai, jo mazulis uztver gan fizisko, gan emocionālo stāvokli. Tad prieku par masāžu gūs ne tikai mazulis, bet arī pati māmiņa. Lai masāžu varētu veikt nesteidzīgi, jāizvēlas laiks, kad māmiņu neviens netraucēs un mazulim nebūtu ēšanas laiks. Ja bērns tomēr sāk gribēt ēst, viņu var pabarot un pēc pusstundas vai stundas iesākto var turpināt. Masāža var kļūt par vienu no dienas ritma neatņemamām sastāvdaļām vai īpašu brīdi brīvākās dienās.

Telpai ir jābūt siltai, vēlams 25 oC. Nedrīkst būt caurvējš, mazuli var novietot uz patīkama materiāla paklāja vai segas (var paklāt arī autiņu, lai nav jāsatraucas, ka mazulis apslapinās segu). Masāža var tikt veikta klusumā vai arī pie mūzikas. Ne tikai telpai, bet arī māmiņas rokām ir jābūt siltām, lai bērniņš nesabītos un izjustu patīkamus pieskārienus.

Tauriņmasāžu var veikt bez eļļas. Ja tomēr vēlaties, lai rokas pār mazuļa ķermeni labāk slīd, var izmantot mazulim patīkamu eļļu. Eļļai jābūt siltai, vajadzīgo daudzumu var sasildīt plaukstās.

Masāžas paņēmieni

Masāžu vēlams vienmēr sākt vienā veidā, lai mazulim tā būtu atpazīstama un radītu papildu drošību. Bērniem ļoti patīk, ka viņus masē ar abām rokām, ķermeni aptverot ar visu plaukstu. Kustībām ir jābūt nesteidzīgām, bet spiedienam vieglam, lai mazulim tas būtu patīkams. Ja pirmajā reizē māmiņu var mocīt uztraukums, tad varam nomierināt – ātri vien māmiņa saprot, kas viņas mazulim ir vislabākais. Bērnam patīk, ja māmiņa uz viņu skatās, smaida, runājas, dzied vai skaita kādus skaitāmpantiņus, kas pārvērš masāžu bērnam tīkamā rotaļā.

Zīdaiņu masāžā atšķiras masēšanas virziens, jo svarīgi ir atslābināt un nomierināt. To nodrošina kustības uz leju – gan pa visu ķermeni, gan pa rokām un kājām. Pārsvarā masāžu nesāk ar visa ķermeņa masēšanu, bet gan vienas rokas vai kājas masāžu, jo tas bērnam rada drošības sajūtu un ļauj pierast. Ja mazulis ļauj, pēc vienas kājiņas izmasēšanas var izmasēt otru kājiņu, tad vēderu, krūtiņas un rokas un veikt vispārējus pieskārienus ķermenim.

Jebkurš mazulis ir kustīgs. Tāpat kā ir veidi, kā mazuli pareizi satvert un pārvelt ģērbjot, tikpat svarīgi ir pareizi rīkoties masāžas laikā. Pareizas darbības veicina pareizu mazuļa attīstību. Nekādā gadījumā nevajag likt bērnu pozās, kurās viņš bez citu palīdzības nespēj noturēties. Grāmatā «Zīdaiņu masāža. Patīkama, veselīga, nomierinoša.» ir arī papildinoša informācija par iespējamiem masāžas veidiem rokām, plaukstām, kājām, pēdām, vēderam, krūtīm, sejai un mugurai.

Tāpat kā masāžas sākumā, arī masāžas beigās vēlams ievērot vienotu principu, lai mazulis saprastu, ka masāža tuvojas beigām. Pēc masāžas mazuli var ietīt segā, lai viņu apņem patīkams siltums, un mierīgi ļaut gan sev, gan bērnam ieiet atpakaļ dienas ritmā. Ja mazuli uzreiz vēlaties apģērbt, to ieteicams darīt mierīgi, lai bērniņš nesakreņķētos un varētu vēl izbaudīt masāžas laikā gūtās sajūtas. Masāžai var sekot apmēram 10 minūšu ilga bērna vannošana.

Gadījumi, kad masāža īpaši ieteicama

Viens no gadījumiem, kad masāža īpaši ieteicama, ir tad, ja bērns dzimis priekšlaicīgi un viņam vēl būtu jāatrodas vēderā 100 % saskarsmē ar māmiņu. Masāžas laikā sniegtie liegie pieskārieni palīdz atjaunot šo līdzsvaru un līdz ar to palīdz bērnam pārvarēt grūtākos dzīves pirmos mēnešus. Šādā gadījumā nederēs klasiskā zīdaiņu masāža, jo pieskārieniem jābūt īpaši maigiem un saudzējošiem. Ikvienam mazulim, it īpaši priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, visspilgtākās ir sajūtas, ko tie izjūt ar ādu. Pieskārieni ļauj justies drošāk, labāk pieņemties svarā un uzlabot zīšanas refleksu.

Protams, māmiņa nevar atrisināt visas veselības problēmas, ar ko bērniņš sastopas, bet, piemēram, sasprindzinājuma gadījumā masāža var palīdzēt kaut vai tāpēc vien, ka ar pieskārieniem tiek sekmēta asinsrite. Atbilstošas masāžas var palīdzēt mazināt klepu, ausu sāpes un citas sāpes un slimības. Ja mazulim ir grūti iemigt, masāža stundu pirms ierastā gulētiešanas laika ļaus gan to izbaudīt, gan atslābināties, līdz ar to arī vieglāk aizmigt.

Raksta sagatavošanā izmantota informācija no apgāda «Jumava» izdotās grāmatas «Zīdaiņu masāža. Patīkama, veselīga, nomierinoša.».

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Muskulatūras tonuss mazuļiem

Vakcinācijas kalendārs

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība