Bērni

Pipete - kā to pareizi lietot?

It kā nenopietns jautājums, taču, rīkojoties ar pipeti, arī ar pipeti-vāciņu, kas ir pudelītēm ar deguna, ausu vai acu pilieniem un šķidrajiem vitamīniem, vai izsmidzinātāju, nepieciešama zināma prasme un piesardzība. Un it īpaši tajās ģimenēs, kurās vienu un to pašu pipeti izmanto vairāki cilvēki. Nepareizi lietojot pipeti, slimības var tikt pārnestas no slimā cilvēka uz relatīvi veselāku vai arī divi slimnieki var savstarpēji "bagātināties" viens ar otra vīrusiem. Kāda tad ir pilināšanas vai izsmidzināšanas "teorija"?

Pilināšana ausī

Bērnu nogulda uz sāniem ar slimo austiņu uz augšu. Mazam bērnam ausi viegli pavelk atpakaļ un uz leju, četrus gadus vecam un lielākam bērnam ausi pavelk atpakaļ un uz augšu. Ar pipeti zāles iepilina tā, lai šķidrums lēni ieritētu auss ejā. Kamēr zāles uzsūcas, auss eju uz piecām minūtēm piesedz ar vates piciņu.Jāatcerās: Auksti ausu pilieni var izraisīt nelabu dūšu vai pat vemšanu, tapēc pirms lietošanas zāles jāsasilda līdz ķermeņa temperatūrai, pudelīti turot, piemēram, siltā ūdenī. Neļaujiet pipetei nonākt auss ejā!

Pilināšana acī

Bērnu apsēdina vai apgulda. Atgāž viņa galvu atpakaļ un apakšējo plakstiņu viegli pavelk uz leju tā, lai veidotos maza kabatiņa. Tajā iepilina zāles. Ja bērns neļauj sev atvilkt plakstiņu, zāles var uzpilināt uz aizvērtām acīm, pēc tam likt viņam tās ātri mirkšķināt. Bērnam vajadzētu kādu minūti paturēt acis ciet, lai zāles labāk izkliedētos. Neļaujiet viņam berzēt acis!

Jāatcerās: Zālēm jābūt istabas temperatūrā. Ja nākas pilināt abās acīs, kaut arī inficēta tikai viena, vispirms jāpilina veselajā. Jācenšas ar pipeti nepieskārties acs gļotādai, tomēr pēc lietošanas pipeti vislabāk notīrīt ar spirtu vai apliet ar verdošu ūdeni.

Pilināšana degunā

Pirms pilināšanas pēc iespējas rūpīgi iztīra bērna degunu. Ja lieto pipeti, bērnu vislabāk noguldīt, viegli pabīdīt degungaliņu uz augšu un iepilināt zāles, cenšoties nepieskārties deguna gļotādai. Bērnam kādu brīdi vajadzētu mierīgi pagulēt, tad divas trīs reizes strauji ievilkt gaisu caur degunu. Ja bērnam ir aizkritušas ausis, zāles vispirms iepilina vienā nāsī, liek brīdi pagulēt uz attiecīgajiem sāniem, tad iepilina otrā nāsī un pagriež viņu uz otriem sāniem. Ja lieto izsmidzinātāju, bērnu nosēdina, liek viegli atgāzt galvu un smidzināšanas laikā ieelpot caur degunu. Atlaiž piespiestās smidzinātāja austiņas, pudelītes uzgali vajadzētu attālināt no nāss, lai neļautu pudelītē ieplūst baktērijām.

Jāatcerās: Zālēm jābūt istabas temperatūrā. Pēc lietošanas pipetes vai izsmidzinātāja uzgali vajadzētu nomazgāt ar karstu ziepjūdeni vai notīrīt ar spirtu.

Ja pipete pēc lietošanas netiek notīrīta, zālēs var nonākt slimā cilvēka baktērijas. Ja zālēm ir viens lietotājs, diez vai viņs inficēsies atkārtoti. Tomēr speciālisti iesaka katru reizi (arī tad, ja ar pipeti tiek doti vitamīni), kad pipete pieskārusies bērna gļotādai, to kārtīgi izskalot verdošā ūdenī. Tas pats attiecas arī uz smidzinātāju. Lai aizkavētu baktēriju vairošanos zālēs vai šķidrajos vitamīnos, tos vislabāk glabāt ledusskapī.

Piapildinājums no "Cāļa" - vitamīnus labāk nepilināt mutē no pipetes, jo nejauši varat iepilināt vairāk nekā vajag. Tāpēc vajadzīgo pilienu skaitu iepiliniet karotītē un tikai tad dodiet bērnam. Pie tam, tādejādi Jūs varat zāles sajaukt ar sulu, ēdamo.

Raksts no žurnāla "Mans mazais" Nr.11, 1999.gads

Citi noderīgi raksti

Joda deficīts - kas tas ir un kā to novērst

Piena kariess ar krūti barotiem bērniem

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība