Bērni

Pirmā palīdzība

 

NEATLIEKAMĀS MEDICĪNISKĀS PALĪDZĪBAS IZSAUKŠANA

No fiksētā tālruņa 03

No mobilā tālruņa 112

Neatliekamās medicīniskās palīdzības ( turpmāk tekstā NMP ) pakalpojumi bērniem līdz 18.g.vecumam bez maksas ir tad, ja ir dzīvībai bīstami veselības traucējumi, vai, ja palīdzība tiek sniegta sabiedriskā vietā.

DZĪVNIEKU KODUMI

Ja piesūkusies ērce, nekādā gadījumā neapstrādāt to ar ēteri, spirtu vai eļļu. Velkot laukā nesaspiest to, jo visas šīs darbības palielina iespēju encefalīta izraisītājam nokļūt cilvēka organismā.

Ērci izvilkt ar diega cilpu, apsienot to pēc iespējas tuvāk ādai. Ja bērns nav potēts pret ērču encefalītu, steidzami jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur jāievada imunoglobulīns (bērniem līdz 18g. bez maksas). Svarīgi to izdarīt 72st.laikā no kodiena brīža. Ja bērns ir potēts pret ērču encefalītu, bet koduma vietā  veidojas apsārtums, jādodas pie sava ģimenes ārsta.

Ja iekodis suns, brūci mazgāt ar ziepēm, apsaitēt. Ja suņa īpašnieks nevar apliecināt, ka suns ir potēts, bērnu jānogādā medicīnas iestādē, kur veiks potēšanu pret trakumsērgu. Ja suns potēts, vēlams atrādīt ārstam gan bērnu, gan suņa potēšanas pasi.

Ja iekodusi čūska, nekādā gadījumā nelikt žņaugu un necensties izsūkt indi. Ķermeņa daļai, kurā ir brūce, jānodrošina pilnīgs nekustīgums. Miera stāvoklī bērns jānogādā medicīnas iestādē, kur tiks ievadīts serums pret čūskas indi.

Ja iekodusi bite, lapsene dzelonis jāizvelk, aizķerot sāniski ar nagu. Apsārtumu un sāpes mazinās auksta komprese un antihistamīna līdzekļa (suprastīna, tavegila) iedzeršana. Uz koduma vietas var uzsmērēt aptiekā nopērkamu gēlu "Fenistil ".

Bīstami, ja kukainis iekož mutes dobumā, tur nokļūstot ar iedzerto dzērienu. Var rasties tūska, elpceļu nosprostošanās un smakšana. Kakls jāatvēsina no ārpuses, jāiedzer suprastīns vai tavegils,jāmalko auksts dzēriens un nekavējoties jāsauc NMP.

ĢĪBONIS

Ja bērns noģībis, nevajag to atkal censties uzstutēt uz kājām. Lai galvas smadzenes tiktu normāli apgādātas ar skābekli, bērns jāapgulda, jāpaceļ augstāk kājas, jānodrošina svaigs gaiss, jāatbrīvo no spiedoša apģērba. Ja nav iespējams apguldīt, jāapsēdina un galva jānoliec uz leju pie ceļiem. Ja ir bezsamaņa, mutē nevajag liet ne dzērienu, ne zāles! Ja samaņa neatgriežas 2 min. Laikā, jāsauc NMP.

SAULES DŪRIENS UN PĀRKARŠANA

Tas var notikt, ja ir ilgi pavadīts laiks atklātā saulē bez galvassegas un sintētiskā, pieguļošā apģērbā. Galvenie simptomi pārkaršanai ir galvas sāpes, slikta dūša, karsta āda un apziņas traucējumi. Saules un karstuma dūriens ir bīstami bērna dzīvībai!

Bērns jānovieto ēnā, vēsumā, guļus stāvoklī ar paceltu galvgali. Jādod vēsu dzērienu un ar mitrām, vēsām kompresēm ne pārāk strauji jāatvēsina piere un krūtis. Jāsauc NMP. Ja bērns zaudē samaņu un apstājas elpošana, tūlīt jāuzsāk elpināšanu!

APDEGUMI

Nereti bērni gūst bīstamus apdegumus, uzlejot sev verdošu ūdeni no elektriskajām ūdens kannām un no nevērīgi uz galda atstātām karsto dzērienu krūzēm. Atcerieties, ka jebkurš apdegums, kurš ir lielāks par cietušā plaukstu, var būt bīstams dzīvībai! Svarīgi ir apdegušo ķermeņa daļu momentā dzesēt vēsā, tekošā ūdenī  ne mazāk kā 10 minūtes. Ja apdegums ir virspusējs, labi palīdz Pantenola aerasols. Nav jāsmērē krējums, sviests vai kas cits. Ja ir čūlas, tās nedrīkst pārdurt. Jādod daudz dzert, jo apdeguma process saistīts ar lielu šķidruma zudumu. Ja apdegumi ir plaši, bērns jāietin tīrā palagā un jāsauc NMP.

Apdegumi no saules arī var izrādīties ļoti sāpīgi un bīstami, tādēļ labāk līdz tam nenonākt. Ja arī debesis šķiet mākoņainas, UV stariem tas nav šķērslis. Ja plānojiet ilgstoši uzturēties pludmalē, lietojiet bērnam piemērotu saules aizsargkrēmu, cepurīti un periodiski uzvelciet plānu kokvilnas krekliņu, kurš nosegtu arī pleciņus. Ja saules apdegums tomēr radies, uz apsārtuma var uzsmērēt „Pantenola „aerasolu, „Fenistil" gēlu vai psilobalzāmu.

KRITIENS NO AUGSTUMA

Ja nokritis zīdainis kaut no neliela augstuma, noteikti izsauciet NMP, jo zīdaiņa galva attiecībā pret ķermeni ir lielāka kā pieaugušajam un traumas iegūšanas risks ir daudz lielāks. Ja no augstuma kritis bērns un sasitis galvu, jānodrošina miera stāvoklis un jāizsauc ĀP. Ļoti bīstama ir lēkšana ūdenī ar galvu uz leju, ja nav zināms, kas atrodas ūdens krātuves gultnē. Ja nelaime notiek, ir svarīgi cietušo uzmanīgi izvilkt no ūdens, kakla-galvas daļu piefiksēt nekustīgu, izsaukt NMP, uzsākt elpināšanu un sirds masāžu, ja nav elpošana un pulss (sirdsdarbība).

NOBRĀZUMI, BRŪCES, SASITUMI, LŪZUMI

Ja nobrāzumi un brūces ir virspusēji, tie jānoskalo tekošā ūdenī un jāuzliek tīrs pārsējs vai plāksteris. Ja brūce dziļa un ar netīrumiem, tad pēc skalošanas uzlej 3% ūdeņraža pārskābi, kas putojot iztīrīs brūci. Ja brūce dziļa un ļoti asiņo, jādodas uz tuvākās medicīnas iestādes uzņemšanas nodaļu.

Ja gadījies stipri sasisties, pēc iespējas ātrāk cietušajai vietai jāuzliek audumā ielikts ledus maisiņš, tas mazinās sāpes, tūsku un asins izplūduma veidošanos.

Ja rodas aizdomas par lūzumu, nekādā gadījumā nedrīkst lūzuma vietu kustināt. Jācenšas pēc iespējas labāk nodrošināt nekustīgumu visai cietušajai ķermeņa daļai. Ja ir stipras sāpes, jāiedod kādu pretsāpju līdzekli (paracetamolu). Bērns jānogādā tuvākajā medicīnas iestādē vai jāizsauc NMP.

ELEKTROTRAUMAS

Ja bērns nonācis saskarē ar elektrības avotu, steidzami izslēdziet drošinātājus vai izvelciet elektriskās ierīces dakšiņu no kontaktligzdas. Nomieriniet bērnu. Ja radusies apdeguma brūce, uzlieciet tīru pārsēju un cik ātri iespējams, nogādājiet bērnu medicīnas iestādē. Ja strāvas trieciens bijis stiprs, vēl 48 st. pēc elektrotraumas var atkārtoties nopietni sirdsdarbības traucējumi. Ja bērnam apstājusies elpošana un sirdsdarbība, nekavējoties izsauciet NMP un uzsāciet elpināšanu un sirds masāžu!

SLĪKŠANA

Pirms dodieties glābt slīkstošo, novērtējiet savas spējas attiecīgajā situācijā! Kad bērns nogādāts krastā, jāatbrīvo elpceļi no svešķermeņiem, jāpārbauda elpošana, pulss un ja to nav, jāuzsāk elpināšana un sirds masāža, jāsauc NMP. Ūdeni no plaušām izkratīt nav jāmēģina, jo tas jau ir uzsūcies plaušās. Ja bērns sekmīgi atdzīvināts, stacionēšana ir nepieciešama, jo pēc nenoteikta laika atkal var apstāties gan elpošana, gan sirdsdarbība.

LIELA ASIŅOŠANA

Brūce jānospiež ar stingru pārsēju, bērns jānovieto guļus stāvoklī, cietušā ekstremitāte jāpaceļ uz augšu. Jāizsauc NMP. Žņaugu izmanto tikai tad, ja nav izdevies ar citām metodēm, vai arī, ja traumas rezultātā ir amputācija.

ELPINĀŠANA UN SIRDS MASĀŽA

Elpināšana - ja apstājusies elpošana,

Elpināšana + sirds masāža - ja nav elpošana un nav pulss.

Zīdaiņa atdzīvināšana (zīdainis ir no dzimšanas līdz 1g. vecumam.) Samaņu pārbauda, uzsitot pa pēdiņām. Ja zīdainis nereaģē, viņš ir bezsamaņā. Nekavējoties jāsauc palīgā! Nedaudz atliecot galviņu un paceļot zodiņu, ar savu muti jāaptver zīdaiņa mute un deguns. Jāizdara divas savas izelpas zīdaiņa mutē, bet jāatceras, ka gaisa daudzumam jābūt tik daudz, cik jūsu vaigos, lai nesatraumētu zīdaiņa plaušas. Ja pulss parādās (tausta uz augšdelma), tad turpināt elpināt ar vienu izelpu divās sekundēs.

Ja pulss nav, jāuzsāk sirds masāža. Atrod vietu starp abiem krūšu dziedzeriem pa vidu, tieši uz krūšu kaula. Jāmasē 1-2 cm dziļi, ar domu - masēt sirdi starp krūšu kaulu un mugurkaulu. 1 izelpa zīdaiņa mutē un 5 ātras spiedošās kustības. Pēc 10 cikliem jāpārbauda pulss.

Bērna atdzīvināšana (bērns ir no 1 līdz 8 g. vecumam.) Pulsu meklē uz kakla artērijas. Atliec galvu, paceļ zodu, ar savu muti aptver bērna muti, aizspiež degunu. Veic divas izelpas bērna mutē, noteikti padomājot par to, ka bērna plaušu tilpums ir mazāks kā pieaugušajam. Ja pulss parādās, turpina elpināt ar vienu izelpu trijās sekundēs. Ja pulss nav, uzsāk sirds masāžu ar savas plaukstas pamatni starp krūšu dziedzeriem pa vidu uz krūšu kaula. Jāmasē 2-3 cm dziļi. 1 izelpa bērna mutē un 5 spiedošas kustības nedaudz ātrāk kā reizi sekundē. Pēc 10 cikliem jāpārbauda pulss.

Galvas smadzenes ir visjūtīgākās uz skābekļa trūkumu, tādēļ 5 minūtes bez elpošanas un sirdsdarbība, var būt neatgriezeniski nāvējošas tām.

NEBAIDIETIES IZSAUKT NEATLIEKAMO MEDICĪNISKO PALĪDZĪBU!

LABĀK DAŽREIZ LIEKI, NEKĀ VIENU REIZI PAR VĒLU!

Operatīvā medicīniskā dienesta ārsta palīgs

Aija Apsīte

Citi noderīgi raksti

Joda deficīts - kas tas ir un kā to novērst

Piena kariess ar krūti barotiem bērniem

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība