Bērni

Spilvens bērnam

Cālī māmiņas ik pa laikam atver jaunas foruma tēmas, kurās vaicā padomu – no kāda vecuma bērnam būtu vajadzīgs spilvens un kādam tam jābūt. Atbilžu meklējumos mūs konsultē SIA „Veselības centrs Medeors„ sertificēta fizioterapeite Daina Zīle.

Pieredzes stāsti no forumiem

  • Lietojam kopš dzimšanas, man patīk, ka spilvens ir, jo, ja paēd, tad šķiet, ka labāk tomēr, ka tā galviņa augstāk.
  • Ap 1 gadiņu jau var plānu spilventiņu. No gada bērna mugurkauls un kakls ir gatavs spilvenam.
  • Manam ir gads un astoņi mēneši un lieto mazu, plānu spilventiņu, bet arī patīk aizmigt uz mana lielā. Tagad domāju par biezāka spilvena iegādi.
  • Ir tāda grāmata "Trīs svarīgākie gadi", autori ir Krievijā atzīti un visnotaļ titulēti ārsti. Lūk, pie ceturtā mēneša bērna gulēšanas paradumu apraksta ir teikums: "spilvenam jābūt cietam, no vates vai astriem, bet ne no pūkām".
  • Es jau 4 mēnešus vecam zīdainim lieku mazu spilventiņu. Sāku tad, kad mazajam iesnas parādījās. Lai gļotas tecētu nevis elpceļos, bet kuņģītī.
  • Bērns pats parādīs, kad tam ir vajadzīgs spilvens – sāks rociņas likt zem galvas, varbūt kāda lupatiņa vai kāds segas stūris aizvien biežāk būs pavilkts zem auss, vai arī atrasts vēl kaut kas kā, naktī guļot, noturēt galviņu augstāk.
  • „Māte un bērns” enciklopēdijā rakstīts, ka spilvenu nevar lietot līdz pat 2 gadu vecumam, jo bēbim iespējams nosmakt. Nu vispār jau tie speciālie bēbju spilventiņi ir tādi plāni un ne nu tur nosmakt, ne nu kā.
  • Man gudrs speciālists izskaidroja, ka līdz tam laikam, kamēr bērniņš pats netur galvu, viņš ir jāgulda jērādā vai prosas sēnalu matracī (lai neveidojas galvas un pārējo kaulu deformācijas un pamats piekļaujas bērna ķermenim). No brīža, kad bērns sāk turēt galvu, ir izveidojies kakla izliekums un tad var likt pavisam plānu spilventiņu (var arī nelikt). No brīža, kad mazulis jau sēž un ir sācis celties kājās, jērādu var novākt un bērnu guldīt uz kokosa vai cita matrača un likt arī spilventiņu, kurš ir tikai kādus 3-4 cm augsts.
  • Variants ir celt uz augšu gultas galu, piemēram, noliekot zem kājām grāmatas.
  • Es nesaprotu, kas tādu brīnumu izdomājis, ka gadu vecs "zīdainītis" varētu nosmakt – nav jau mazkustīgs un bezpalīdzīgs, māk i velties, i piecelties. Nekad neesmu, piemēram, dzirdējusi, ka pieaugušais naktī guļot nevardarbīgi būtu spilvenā nosmacis. Arī pieaugušajiem spilvens nav obligāts, bet ir cilvēki, kuri guļ pussēdus.

No kāda vecuma un kāds (materiāls, izmērs utt.) spilvens ir vajadzīgs mazulim? 

Zīdainim ir jāguļ uz atbilstoša matracīša un bez spilvena. Bērniem līdz 8 mēnešu vecumam noteikti ieteicams ciets matracītis, jo šajā vecumā bērnam strauji attīstās mugurkauls un aug kauli. Pēc 8 mēnešu vecuma, kad mugurkaula dabiskais izliekums ir izveidojies, mazuli var guldīt arī uz mīkstāka matrača. 

Foto: istockphoto.com

Viena gada vecumā mazulim var likt zem galvas plānu spilventiņu vai kādu salocītu lupatiņu, dvielīti. Plānus, plakanus spilventiņus var iegādāties gan bērnu preču veikalos, gan citos veikalos atbilstošajās nodaļās. Protams, lieliski der spilvens ar kokvilnas pildījumu.

Bērnu var guldīt uz sāniem un vēdera. Lai stabilizētu sānu guļu, var izmantot aiz muguras novietotu sedziņu vai pakaviņu. Guļot uz sāna, jāievēro, lai bērns neguļ uz rociņas, jo tādējādi tiek ierobežota asinsrite. Poza – guļus uz vēdera – veicina ķermeņa stabilitātes attīstību, labu galvas kontroli, sagatavo bērnu vēlākai rāpošanai. Poza noderīga arī, ja bērniņam ir biežas vēdergraizes.

Kā mainās ieteicamā spilvena izmēri/materiāls no mazuļa līdz pat pusaudža gadiem? 

Mugurkaula augšana notiek nevienmērīgi. Īpaši intensīvi mugurkauls aug pirmajos divos dzīves gados. Zīdainim pirmajā mūža gadā veidojas mugurkaula liekumi. Kakla izliekums (lordoze) un krūšu daļas izliekums (kifoze) nostabilizējas 7 gadu vecumā, bet jostas daļas izliekums (lordoze) – 12 gadu vecumā. 

No brīža, kad bērns sāk turēt galvu un izveidojies kakla izliekums var likt pavisam plānu spilventiņu vai salocītu dvielīti. Kad mazulis jau sēž un ir sācis celties kājās, var sāk likt arī spilventiņu, kurš ir tikai kādus apmēram 2–4 cm augsts. Lielie un mīkstie dūnu spilveni, kas nereti tā patīk pieaugušajiem, pirmajā dzīves gadā un tāpat arī vēlāk bērnam neder.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Joda deficīts - kas tas ir un kā to novērst

Cukurs un sāls bērna uzturā

Par bērnu veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība