Bērni

Tauki - bērnu veselībai nepieciešama lieta

Tauki bieži vien tiek uzskatīti par kaut ko kaitīgu, organismam nevajadzīgu, un lieku. Bet vai tas tā patiešām ir? Izrādās ne visi tauki cilvēkam ir kaitīgi un zināms tauku daudzums cilvēka organismā ir pat nepieciešams. Un īpaši būtiski tauki ir bērniem.

Kā izrādās, 30 % no ikdienā uzņemtajām kalorijām ir jāiegūst tieši no taukiem. Tauki uzturā ir nepieciešami, jo tie mūsu organismā ir:

  • Enerģijas avots;
  • Taukvielās sķīstošo vitamīnu (A, D, E un K) un minerālvielu nesējs;
  • Nozīmīgi labākai taukvielās šķīstošo barības vielu uzņemšanai;

Svarīgi atcerēties, ka izšķir 2 veidu taukus: „sliktos" jeb piesātinātos taukus (galvenokārt dzīvnieku izcelsmes tauki) un. „labos" taukus (galvenokārt augu izcelsmes tauki). Organismam nepieciešami abu veidu tauki, bet tieši dzīvnieku izcelsmes tauki, ja uzņemti par daudz, veicina gan holesterīna vielmaiņas traucējumus, gan aptaukošanos. „Labie" tauki ir nozīmīgi, jo palīdz organismam veidot jaunas šūnas un ir šo šūnu sastāvdaļa, turklāt tie organismā nemēdz lieki uzkrāties.

„Labajiem" taukiem mūsu organismā ir vēl viena ļoti būtiska funkcija - tie ir neaizvietojamo taukskābju avots. Izšķir vairākas neaizvietojamās taukskābes, pašas nozīmīgākās starp tām - alfa-linolēnskābe, tā sauktā Omega-3 neaizvietojamā taukskābe un linolskābe, ta sauktā Omega-6 neaizvietojamā taukskābe. Šīs taukskābes sauc par neaizvietojamām tāpēc,ka mūsu organismam tās ir ļoti nepieciešamas, bet tas pats šīs taukskābes nespēj saražot.

Neaizvietojamās taukskābes ir vajadzīgas visai ģimenei, jo īpaši bērniem, jo tās piedalās šūnu membrānu veidošanā un ir nozīmīgas augšanas un attīstības procesā. Kā zināms, viss mūsu ķermenis ir veidots no šūnām un tās var pastāvēt, pateicoties tieši šūnu membrānai - apvalkam, kas šūnas aizsargā un regulē vielu apmaiņu. Neaizvietojamās taukskābes iekļaujas šūnas membrānā un palīdz nodrošināt šūnu darbību. Ja mēs uzturā neuzņemam pietiekami daudz šo taukskābju, faktiski tiek traucēta pilnvērtīga barības vielu iekļūšana šūnās.

Neaizvietojamās taukskābes ievērojami uzlabo arī vispārējo organisma veselības stāvokli un pašsajūtu, īpaši kunģa-zarnu trakta darbību, sirds - asinvadu, nervu sistēmas funkcionālu darbību, uzlabo ādas vispārējo stāvokli, kā arī nostiprina imunitāti.

Svarīgi ir atcerēties, ka neaizvietojamās taukskābes organisms pats saražot nespēj, tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu. Īpaši svarīga šo taukskābju uzņemšana ir bērniem, kuri vēl tikai aug un attīstās. Daudziem jau ir zināms, ka Omega 3  taukskābes ir atrodamas zivīs, jo īpaši trekno zivju eļļā, bet, kā zināms, ne vienmēr bērni labprāt ēd zivis. Tomēr tikpat bagātīgs neaizvietojamo tauskābju avots ir arī augu eļļas, piem., olīvu, rapšu, saulespuķu, linsēklu un sojas pupiņu eļļa, kā arī produktos, kas pagatovoti no augu eļļas, piemēram kvalitatīvs margarīns. Šeit gan jāatceras ka augu eļļa saglabā savas labās īpašības tikai tad, ja tā netiek vārīta, līdz ar to eļļā ceptie vai vārītie ēdieni negarantēs Jums un Jūsu bērniem šīs vērtīgās taukskābes.

Tāpēc, domājot par savu dzīvesveidu un uztura kvalitāti sev un savai ģimenei, atcerieties tajā iekļaut produktus, kuri satur „labos" taukus un, jo īpaši, neaizvietojamās taukskābes Omega-3 un Omega-6. Rūpēsimies par mūsu bērniem, kuri aug katru dienu, tāpēc viņiem īpaši ir nepieciešami „labie" tauki un neaizvietojamās taukskābes.

Andis Brēmanis

Citi noderīgi raksti

Dabīgie našķi bērniem neveselīgo saldumu vietā

Mūsdienu problēma - bērni ar lieko svaru

Par bērna uzturu varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnu veselība