Bērni

Vai kurpju vilkšana otrādi var uzlabot bērna pēdu stāvokli

Gatavojot rakstu par tēmu – padomi par zīdaiņu kopšanu, ko Jums deva radi un paziņas, bet jūs tiem nepiekritāt, pirmo reizi dzirdēju sekojošu padomu – mazulim, kurš jau staigā, kurpītes esot jāvelk otrādi – labās kājas kreisajā un kreisās – labajā. Dažas māmiņas, tāpat kā es, ko tādu dzirdēja pirmo reizi, bet citas piekrita – tā esot gan, tā vajagot darīt, lai bērns neliktu pēdiņas uz iekšu un no tādas darbības pat esot manāmi uzlabojumi. Padomu vaicājām ārstam, tehniskajam ortopēdam Gundaram Rusovam (SIA UniHaus (tehniskās ortopēdijas centrs), tel: 26416868).

Pieredze no forumiem

  • Mans puika ik pa laikam kurpes grib vilkt ačgārni, laikam zina senču gudrību par pēdām.

  • Manējais neliek pēdas uz iekšu, toties kurpju papēdi nodrillē līdz bezjēgai, brīžam ir tā, ka kurpes labas, bet papēdī zolē caurums.

  • Mums kājiņas iet spēcīgi uz iekšu un pa māju tiešām velkam kurpes otrādi, lai kājiņas taisnojās. Uzlabojumi ir manāmi.

  • Manuprāt, bez konsultācijas ar ortopēdu nekādas jocīgas manipulācijas nedrīkst veikt.

  • Kurpes tā velkot nespiež, tikai nav ērti. Pati par to pārliecinājos uz sevis. Gribas kāju likt lai ir ērtāk, tas ir, uz ārpusi.

Ārsta, tehniskā ortopēda Gundara Rusova komentārs

Bērnu apavi parasti ir veidoti ar purngala paplatinājumu uz iekšmalu, lai īkšķim un arī pārējiem pirkstiem būtu vietas neitrālā pozīcijā.

Foto: istockphoto.com

Ja apavi tiks uzvilkti otrādi, varam panākt pēdas priekšējās daļas pastumšanu uz āru. Tomēr vispirms būtu jānoskaidro, vai Jūsu bērnam šī pastumšana būtu vēlama. Tas būtu pareizi tikai gadījumā, ja bērnam ir tendence uz greizas pēdas veidošanos, citādi tas būtu nevēlami.  Šo nepieciešamību vajadzētu novērtēt kompetentam speciālistam, piemēram, ortopēdam, izlemjot, vai tieši ārstēšana ar pašiem apaviem ir labākā metode.

Ja speciālists novērtēs, ka ārstēšana ar apaviem būtu laba metode, arī tad būtu ieteicams iegādāties speciālus apaviņus, kas jau ir ražoti ar liestes savērpumu uz āru. Tie ir īpaši ortopēdiskie apavi, kuriem nebūs vērojamas nevēlamās detaļas no parasto apavu nēsāšanas pretējās kājās īsāks apavs īkšķa daļā kā zem pārējiem pirkstiem, nepareizs siksniņu novietojums un neērta forma. Speciāli greizajai pēdai ražotus apaviņus var iegādāties, piemēram, ortopēdijas centrā UniHaus par cenu, kas ir līdzīga labu apavu izmaksām, pērkot parastos veikalos.

Ja gadās, ka noskatītajā parasto apavu pārī ievietots supinators, tas, otrādi apvilkts, var pēdu tiešām deformēt. Ja bērna pēdas forma ir izteikti greiza, iespējams, būtu nepieciešamas citas ārstēšanas metodes. 

Secinājums par ideju vilkt bērnam apavus pretējās kājās – kaut arī to nerekomendē kā pirmo izvēli, tomēr pats princips vilkt apavus pretējās kājās ir pieļaujams situācijā, kad citi risinājumi nav pieejami un greiza pēda kaut kā ir jāapauj.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Mans mazais skolēns un viņa redze

Bērna seksualitātes veidošanās

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Bērnu veselība

Mazulis