Bērni

Kā pieradināt bērnu pie zobārsta apmeklējuma?

Pirmo reizi pie zobārsta bērns ir jāved aptuveni divu gadu vecumā, lai viņš pierastu pie neparastās vides un turpmāk – apmeklējot ārstu reizi pusgadā – to uztvertu kā pavisam ikdienišķu lietu.  Diemžēl liela daļa vecāku par zobārstu atceras tikai tad, kad zobu sāpes bērnam neļauj gulēt un ir nepieciešama labošana.

Par to, kā pieradināt bērnu pie zobārsta apmeklējuma  – konsultē bērnu zobārste Līva Mežinska (www.zobins.lv).

Pirmais zobārsta apmeklējums – kā ekskursija

Lai zobārsta apmeklējums mazulim šķistu tikpat ikdienišķs un patīkams notikums kā pastaiga parkā vai tikšanās ar māsīcām un brālēniem, bērnu pirmo reizi pie zobārsta jāved savlaicīgi – kad viņam vēl nav sāpošu vai cauru zobu. 

Zobārste Līva Mežinska

Ārsti iesaka, ka pirmo reizi zobārstu vajag apmeklēt 2–3 gadu vecumā: kā interesantu izklaidi vai ekskursiju, lai apskatītu visu, kas atrodas zobārsta kabinetā un pierastu pie jaunas vides un situācijas. Ārsti pirmo tikšanos veido kā spēli, atrakciju vai ekskursiju – stāstot, ko dara ar katru no zobārsta kabineta priekšmetiem, dažas lietas ļaujot bērnam izmēģināt pašam, salabojot zobiņus bērna mīļākajai rotaļlietai. Tikai šādas ekskursijas noslēgumā ārsts apskata arī mazuļa zobiņus,  izstāsta vai parāda, kā zobiņi jātīra, ja bērns un vecāki vēlas – veic zobu higiēnu un aptuveni pastāsta, kā notiek zobiņu labošana. Stāsta bērnu zobārste Līva Mežinska: “Bērnam ir jāzina, ka dakteris nav bubulis vai briesmonis, kurš staigā halātā vai dara sāpīgi, tādēļ darbā es cenšos valkāt krāsainas drēbes, komunikāciju ar bērniem es veidoju ļoti gaisīgu un rotaļīgu, runāju viņu valodā. Pirmajā tikšanās reizē noskaidroju, kas viņiem patīk, ko viņi ēd, vai vispār tīra zobiņus un caur bērnam personiski svarīgu tēmu motivēju, kāpēc zobiņi ir jātīra. Jāsaprot, ka sākumā jebkurš bērns jutīsies nedaudz nedrošs, jo zobārsta kabinets ir viņam nezināma lieta – jauns ārsts, jauna vide, dažādi nedzirdēti trokšņi, tādēļ pirmais apmeklējums ir tikai profilaktiska apskate, lai bērns pierastu un nebaidītos. Parasti mēs tikai notīrām zobiņus un es uzdāvinu bērnam kādu mazu dāvaniņu vai uzlīmi – bērni to ļoti labi atceras un nākamajā reizē prasa atkal. Dažiem bērniem ir bēdīga pieredze pie citiem ārstiem, piemēram, pie ausu, kakla un deguna ārsta, tādēļ visi pieskārieni sejas rajonā asociējas ar ko sliktu. Šādā gadījumā pirms pirmās labošanas būs vajadzīgs ilgāks rotaļāšanās laiks. Bet ideālajā variantā – pirmajā tikšanās reizē izveidojam kontaktu un nākamajā reizē bez bailēm jau varam sākt zobiņu labošanu. Diemžēl realitātē ir tā, ka vecāki paši pasaka – «labosim zobus jau šoreiz» vai arī bērnu ved pie zobārsta tikai tad, kad viņam jau ir sāpošs zobs, un tādā gadījumā es, protams, sniedzu pirmo palīdzību un laboju. Viss ir atkarīgs no vecākiem un tā, vai bērnam ir akūtas sāpes.»

Kā sagatavoties pirmajam zobārsta apmeklējumam?

Gatavojoties pirmajam zobārsta apmeklējumam, ar savu mazuli varat lasīt grāmatiņas par zobiņiem vai pat apmeklēt teātra izrādi, kas pievēršas šai tematikai (Latvijas leļļu teātris – izrāde «Gudrais zobiņš»), kā arī  – izspēlēt dažādas spēles, kas imitē zobārsta darbu. Bērnu rotaļlietu veikalos var iegādāties rotaļlietu komplektus ar zobārsta inventāru un mājās spēlēties «dakteros» – ļaut bērnam salabot zobus rotaļlietām un sev, tad salabot bērna zobiņus vai spēlēties ar speciālu rotējošu zobu birstīti. Katrā ziņā – svarīgi to uztvert kā spēli un pieradināt bērnu, ka visi to dara – tīra zobiņus, iet pie zobārsta un tas ir normāli. Kādu no zobārsta komplekta spēļmantiņām vai savu zobu birsti var paņemt līdzi arī pirmajā zobārsta apmeklējumā un parādīt dakterei. Kā skaidro Līva Mežinska, pirms zobārsta apmeklējuma bērnam vajag viņam saprotamā valodā izstāstīt, kas notiks pie ārsta, bet nekādā gadījumā nevajag stāstīt par specifisku medicīnisko inventāru vai procedūrām  – špricēm, urbjiem, zobu raušanām. Bērniem ir ļoti spilgta fantāzija, un viņi šprici vai urbi var iztēloties kā kaut ko milzīgu un šausmīgu. Lielākā kļūda ir tā, ka vecāki paši ar saviem stāstiem sabiedē bērnu, priekšlaicīgi sāk viņu mierināt, biedē ar ārstu vai draud, ka ārsts ir jāklausa. Nevajag stresot un bērnam jau nedēļu iepriekš katru dienu stāstīt, ka būs jāiet pie zobārsta! Zobārsta apmeklējums ir ikdienišķa, normāla lieta, tādēļ stāstu par zobārstu vislabāk veidot pavisam familiāru: «mēs šodien aiziesim ekskursijā pie dakterītes Līvas, es pie viņas jau esmu bijusi, viņa ir baigi foršā. Viņa tev parādīs, kā viņa strādā, paņemsi līdzi arī savu mīļo lāci, viņam iztīrīsim zobiņus. Ja tu gribēsi, tev arī iztīrīs zobiņus.»

Man sāpēja – tev arī sāpēs!

Zobārsta apmeklējums lielākajai daļai pieaugušo cilvēku joprojām ierindojas nepatīkamāko un bailīgāko procedūru priekšgalā. Un, nevar jau noliegt – daudzi no mums bērnībā ir izbaudījuši visai drastiskas ārstniecības metodes, tādēļ šobrīd no līdzīgas pieredzes vēlas pasargāt savus mazuļus. Kāda mamma cenšas ieskaidrot zobārstam, ka bērnam ir tāds pats sāpju slieksnis kā viņai, tādēļ vienmēr pieprasa lietot anestēziju. Bet tētis, pirms bērna zobu labošanas, liek ārstam parādīt, cik liela būs šprice un adata. Diemžēl, šāda rīcība bērnam var tikai kaitēt. Atcerieties šo likumu: bērns piedzimst bez bailēm no zobārsta, un tas ir tieši gādīgu vecāku un profesionālu zobārstu pienākums  – nodrošināt, lai šīs bailes bērnu nekad neskartu. Lai kādas būtu jūsu pašu atmiņas par zobārsta apmeklējumu, mūsdienās bērnu zobārsti – vismaz tie, kuriem rūp sava reputācija un bērnu psiholoģiskais stāvoklis – pret jūsu mazuli izturēsies ļoti maigi un jauki, izmantos mūsdienīgas ārstniecības metodes un centīsies zobu labošanu padarīt pēc iespējas mierīgāku un nesāpīgāku. Tādēļ, svarīgākais uzdevums vecākiem ir: izvairīties no savas negatīvās pieredzes nodošanas bērnam.

Nekad bērnu klātbūtnē nestāstiet par savu negatīvo zobu labošanas pieredzi – man urba, rāva muti vaļā, turēja krēsla, man ļoti sāpēja. Arī divus gadus veci bērni ir ļoti gudri – viņi visu ļoti labi dzird un saprot, un neapdomīgi izteikta frāze var ietekmēt bērna iztēli spēcīgāk, nekā jūs to domājat. Tātad: nekādu negatīvu sarunu par zobārstiem vai ārstiem kopumā!

Nekad nebiedējiet bērnu ar zobārstu! Nekad nesakiet – ja tu netīrīsi zobus, dakteris tos visus izraus! Sekas var būt neatgriezeniskas, bailes no zobārsta uz mūžu.

Nepārvērtiet zobārsta apmeklējumu par svarīgāko nedēļas notikumu. Pirms un pēc zobārsta, dodieties savās ikdienas gaitās, nevajag bērnu jau iepriekš mierināt vai piesolīt dāvanas vai atalgojumu par zobārsta apmeklējumu. Rūpes par veselību ir ikdienišķa procedūra.

Bērnu pie zobārsta jāved tam vecākam vai radiniekam, kurš pats nebaidās no zobārsta. Nekas nevar būt ļaunāks par to, ka vecāki zobārsta kabinetā ir vairāk nobijušies par bērnu un ar saviem padomiem un mierināšanu satracina bērnu un iemāca viņam, ka ir jābaidās.

Pirmā zobu labošana

Kā notiek pirmā zobu labošana? Stāsta L. Mežinska:  «Arī pirms zoba labošanas, sākumā es vienkārši runājos ar bērnu un stāstu par visu, kas zobārsta kabinetā notiek. Parādu – te es strādāju, te var apsēsties, te mēs skatāmies zobiņus. Bērnam jāsaprot, ka šeit nav nekā tāda, kas viņu pēkšņu sagrābs un nodarīs pāri. Tā ir tāda spēlēšanās: «Šī visa ir mana tehnika, mana mašīna. Tavam tētim arī ir mašīna un visādas ierīces, vai ne? Un ko viņas dara? Viņas rūc! Mūzika, kad skan – viņa arī ir skaļa. Šeit nav nekas dzīvs, kas tev var iekost vai uzbrukt, tā visa ir tikai tehnika un elektronika, kas skan un rūc.» Tad mēs pabraukājam ar krēslu  – augšā un lejā, parunājamies par kokteiļa dzeršanu un es viņiem parādu siekalu nosūcēju un pieradinu pie tā skaņas – pieskaramies pie mēles un dažādās vietās mutē. Tad parādu lielo lampu, lai redzētu zobiņus, mazo fēniņu, kas ar gaisu nosusina zobus, mazo spogulīti, glāzi ar ūdeni zobu skalošanai. Tad es paņemu turbīnas galu bez urbja, parādu, ka arī tas veido skaņu. Izstāstu, ka zobgrauzim no skaņas ir loti bail. Ielieku mutē, lai bērns pierod, ka viņam mutē skan, lai pierod kontrolēt elpu. Katram no bērniem patīk kaut kas cits, un reizēm ar visu šo spēlēšanos mēs nemaz tik ātri netiekam pie darba. Pirms labošanas, izmantojot bērnam svarīgu stāstu, es motivēju bērnu, kādēļ jāsalabo zobiņš. Tad parādu, kur drīkst likt rokas, kur nedrīkst, izstāstu, ka nedrīkst veikt asas kustības, ja grib kaut ko teikt – jāpaceļ roku. Ja tiek veikta anestēzija, saku – aiztaisām actiņas ciet, lai ūdentiņš nepil, būs mazs odiņš, un tad – ļoti, ļoti lēni iešpricēju, lai nesāp.»

Ja bērnam ir slikta pirmā zobārsta apmeklējuma pieredze vai viņš ir pavisam maziņš, ir tādas reizes, kad bērni vecākus neklausa – iespītējas, never vaļā muti, neļauj ārstam strādāt. Tādēļ pie zobārsta bērnu labāk vest tam vecākam, kuru bērns vairāk klausa un respektē, un nevajadzētu vest līdzi visu ģimeni – brāļus, māsas, vecmāmiņas un vectētiņus, kur katram ir savs viedoklis, padoms un šāds kolektīvs apmeklējums traucē ārstam strādāt. Ja pie zobārsta izveidojusies situācija, ka bērns neklausa un neļauj salabot zobiņu, vecākiem ir jāspēj pateikt arī kāds stingrāks vārds vai arī jāļauj iniciatīvu uzņemties ārstam. «Tajās reizēs, kad bērni neklausa un niķojas, reizēm ir nepieciešams būt stingrākam. Es nerunāju par tiem šausmīgajiem gadījumiem, kad tur galvu un plēš muti vaļā, bet vienam ir jābūt tam cilvēkam, kas ar bērnu runā stingrāk – un to parasti dara māsiņa, jo viņa ir neitrālā persona. Tētim un mammai tajā brīdī būtu svarīgi sadarboties, lai palīdzētu visam procesam notikt veiksmīgāk, nevis nostāties pret ārstu. Ir jāpaklausa arī tajā gadījumā, ja ārsts lūdz vecākus iziet ārā no kabineta, jo bērni mēdz arī manipulēt ar vecākiem – pietēlot, pačīkstēt, kaut gan tam nav reāla iemesla. Šādās situācijās, kad bērns nerespektē vecākus un tos neklausa, sanāk, ka man ir jādara ne tikai savs darbs – viss bērnam jāpaskaidro, jābūt mīļai un jaukai, lai būtu pēc iespējas mazāk bail un mazāka trauma un jāsalabo zobiņi, bet tam visam klāt – jāveic arī audzināšanas darbs. Tādas vispārīgas lietas, ka jābūt pieklājīgam, jāuzvedas labi, nedrīkst spert ar kājām – tās ir jāiemāca vecākiem, nevis zobārstam,» norāda Līva Mežinska.

Elīna Dumpe

Citi noderīgi raksti

Zobu kopšana grūtniecības laikā

Zobu taisnošana ar brekešu palīdzību

Par zobu veselību un kopšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Bērnu veselība

Skaistums